Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Pētījums: Zikas vīrusa riska rajonos Āfrikā, Āzijā un Klusā okeāna reģionā dzīvo 2,6 miljardi cilvēku

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: AFP

Vismaz 2,6 miljardi cilvēku, kas ir vairāk nekā trešdaļa no pasaules iedzīvotājiem, dzīvo Āfrikas, Āfrikas un Klusā okeāna rajonos, kur var izplatīties Zikas vīruss, brīdina zinātnieki piektdien publicētā pētījumā.

Šie cilvēki dzīvo Zikas vīrusa vēl neskartos rajonos, kuros tomēr ir piemērots klimats un liels odu daudzums, lai šis vīruss izplatītos un sāktos epidēmija, kāda jau sākusies Latīņamerikā un Karību jūras reģionā.

«Atbilstoši mūsu konservatīvākajam scenārijam visvairāk iedzīvotāju, kas dzīvo Zikas vīrusa ģeogrāfiskā diapazona ietvaros, ir Indijā (1,2 miljardi cilvēku), Ķīnā (242 miljoni), Indonēzijā (197 miljoni), Nigērijā (179 miljoni), Pakistānā (168 miljoni) un Bangladešā (163 miljoni),» teikts pētījumā.

Tas, vai odu pārnēsātais Zikas vīruss izplatīsies šajās valstīs, gan ir atkarīgs no vēl nenoskaidrota faktora – vai šo valstu iedzīvotājiem ir imunitāte pret to.

Āfrikā un Āzijā ir ziņots par atsevišķiem Zikas vīrusa gadījumiem, bet nav zināms, vai šādi gadījumi tur ir pietiekami izplatīti, lai iedzīvotāji iegūtu rezistenci pret šo vīrusu.

Aedes ģints odu pārnēsātais Zikas vīruss pirmoreiz tika konstatēts 1947.gadā Āfrikā, bet tika uzskatīts par relatīvi vieglu slimību, līdz pērn tika paziņots par tā pašreizējo uzliesmojumu Latīņamerikā.

Biežākie Zikas vīrusa slimības simptomi ir drudzis, izsitumi, locītavu sāpes, iekaisušas acis, var būt arī galvassāpes, acu sāpes, vemšana un neiroloģiskas komplikācijas.

Simptomi ilgst no dažām dienām līdz nedēļai. Smagas slimības formas gadījumā nepieciešama hospitalizācija.

Zikas vīruss var izraisīt mikrocefāliju un citus smagus jaundzimušo smadzeņu defektus. Tas tiek vainots vairāk nekā 1600 jaundzimušo mikrocefālijas un deformētu smadzeņu gadījumos, kas kopš pērnā gada reģistrēti Brazīlijā.

Zikas vīruss ir saistīts arī ar retām pieaugušo neiroloģiskām problēmām, piemēram, ar Gijēna-Barē sindromu (GBS), kas var izraisīt paralīzi un nāvi.

Zikas vīrusa uzliesmojumā, kas sākās 2015.gada vidū, ar to inficējās vairāk nekā 1,5 miljoni cilvēku Brazīlijā.

70 valstīs un atkarīgās teritorijās ir reģistrēti odu pārnēsāta Zikas vīrusa gadījumi, un šai ziņā vissmagāk skarta ir Brazīlija. 17 valstīs ir reģistrēti mikrocefālijas vai citi centrālās nervu sistēmas defekti jaundzimušajiem, un 18 valstīs konstatēta GBS gadījumu skaita palielināšanās.

Svarīga Zikas vīrusa riska zona, kas identificēta pētījumā, ir Angola, kurai ir spēcīgas kultūras un tūrisma saites ar Brazīliju. Šajā Āfrikas valstī turpinās dzeltenā drudža epidēmija, kuru izraisa vīruss, ko tāpat kā Zikas vīrusu pārnēsā dzeltenā drudža odi (Aedes aegypti).

Pret Zikas vīrusu līdz šim nav izstrādāta vakcīna vai zāles, un ANO Pasaules Veselības organizācija (WHO) ir norādījusi, ka vakcīnas izstrādāšanai, visticamāk, būtu nepieciešams vismaz gads.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu