100 lielākie pelnītāji pērn valstij nodokļos samaksājuši 532,28 miljonus eiro

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: LETA

Pagājušajā gadā Latvijas 100 lielāko pelnītāju uzņēmumi valstij nodokļos ir samaksājuši 532,28 miljonus eiro, aģentūru LETA informēja «Lursoft» valdes locekle Daiga Kiopa.

Pēc «Lursoft» aprēķiniem, tie ir 9,33% no visiem Latvijas uzņēmumu samaksātajiem nodokļiem valsts budžetā.

Nākamnedēļ, 25.augustā, tiks prezentēts «Lursoft», biznesa žurnāla «Kapitāls», žurnālistu Lato Lapsas un Kristīnes Jančevskas ikgadējais Latvijas lielāko pelnītāju, zaudētāju un dividenžu saņēmēju saraksts.

Saraksta veidotāji atklāj, ka vienam saraksta uzņēmējam ir 30,15 miljonu eiro liela gada peļņas daļa, otram uzņēmējam - 25,18 miljonu eiro lielas gada dividendes, trešajam - 19,91 miljonu eiro liela gada zaudējumu daļa.

«Biznesa žurnāls «Kapitāls» nu jau ceturto gadu vienkopus publicē šos trīs sarakstus, kas sausos, bet izteiksmīgos skaitļos un summās visprecīzāk ilustrē Latvijas nacionālās uzņēmējdarbības stāvokli un virzību,» sacīja žurnāla «Kapitāls» vadītājs Juris Kabakovs.

Kā uzsver viens no šo topu veidotājiem Lato Lapsa, atšķirībā no citiem pētījumiem, apkopojumiem un analīzes, kas pretendē uz Latvijas uzņēmējdarbības sasniegumu mērīšanu un novērtēšanu, unikālā šo trīs «Top 100» sarakstu priekšrocība - tajos nav nekā abstrakta un vispārināta, ikviens skaitlis ir publiski pieejams, pārbaudāms un, ja ir nepieciešams, saskaitāms vēlreiz.»

«Ikvienam peļņas, zaudējumu un saņemto dividenžu skaitlim šajos trīs «Top 100» ir gan nozare, gan pavisam konkrēts vārds un nosaukums - tas ir uzņēmums, kurš ir guvis norādīto peļņu vai cietis attiecīgos zaudējumus, un konkrēts uzņēmējs, kura personisko kabatu šie rādītāji ietekmē. Pelnītāju un zaudētāju «Top 100» gan neuzrāda to, cik naudas gluži fiziski ir izbiris no kāda uzņēmēja personiskā maka vai tajā ieripojis. Tajos ir saskaitīta nevis no uzņēmēju pašu kabatas ciesti zaudējumi vai pašu gūta peļņa, bet gan šiem uzņēmējiem piederošo uzņēmumu peļņas vai zaudējumu daļa, kas atbilst viņu līdzdalībai konkrētajos uzņēmumos,» skaidroja Lapsa.

Pēc Lapsas teiktā, abi šie topi uzskatāmi demonstrē, kuri ir tie nacionālā kapitāla pārstāvji un nozares, kas Latvijā spēj pelnīt un attīstīties, un kuri ir tie, kas zaudē konkurences cīņā un noiet no skatuves, - jo gūtā peļņa un ciestie zaudējumi nepaliek tikai uz papīra gada pārskatos.

Savukārt trešajā sarakstā - lielāko dividenžu saņēmēju «Top 100» - ir atrodami cilvēki, kas no sava biznesa ir nolēmuši izņemt simtos tūkstošu un pat miljonos eiro mērāmas summas, lai tās ieguldītu tajā pašā vai citā biznesā vai arī izmantotu citām vajadzībām.

Ar jaunajiem peļņas, zaudējumu un dividenžu rekordistiem žurnāla «Kapitāls» vadītājs Kabakovs, Lapsa un Kiopa iepazīstinās preses konferencē, kas notiks plkst.11 «Hotel Mercure Riga Centre», Elizabetes ielā 101, Rīgā.

Kā ziņots, 2014.gada Latvijas 100 pelnītāju saraksta pirmajā vietā ierindojies vairāku uzņēmumu īpašnieks Mārcis Martinsons, aiz sevis atstājot iepriekšējo gadu lielākos pelnītājus AS «ABLV Bank» īpašniekus Oļegu Fiļu un Ernestu Berni, liecina žurnālista Lato Lapsas, SIA «Lursoft» un žurnāla «Kapitāls» pētījums.

Kopējais peļņas apjoms Martinsonam piederošajos uzņēmumos 2014.gadā pārsniedza 30 miljonus eiro. Saraksta otro vietu ieņem «ABLV Bank» īpašnieks Fiļs ar nopelnītiem 27 434 000 eiro, bet trešajā otrs bankas īpašnieks Bernis ar nopelnītiem 26 859 000 eiro.

2014.gadā lielākie zaudējumi bijuši Ventspils koka logu un durvju ražotāja SIA «Arbo» īpašniecei Evai Martinsonei. Martinsone pagājušā gada lielāko zaudētāju saraksta galvgalī iekļuvusi ar 10,91 miljonu eiro lieliem zaudējumiem.

Svarīgākais
Uz augšu