Interesanti, ka «CoModule» komanda (Velikss Klāss, Heigo Variks, Kristiāns Maruste un Tīts Parki) izveidojās laikā, kad jaunieši mācījās Tallinas tehnoloģiju universitātē un piedalījās konkursā «Formula student».
«Redzes lokā ir vērts paturēt ne tikai šos, bet vēl dažus tīro tehnoloģiju iesācējuzņēmumus, piemēram, «Reverse Resources», «Sympower» vai «Smart Load Solutions»,» atzīst Igaunijas Attīstības fonda vadītāja Marita Salla.
«SG Dujos»: sašķidrinātās gāzes papildināšana ar ūdeņradi
Uzņēmuma pamatdarbība ir sašķidrinātās gāzes ražošana, tomēr jau kopš 2011. gada tiek pētīta iespēja izmantot ūdeņradi kā degvielu vai degvielas piedevu. Ņemot vērā aizvien augošo pieprasījumu pēc videi draudzīgas un pietiekami lētas degvielas, Lietuvas uzņēmums «SG Dujos» lēš, ka perspektīvā dabas gāzes un ūdeņraža maisījums būtu izmantojams ne vien transportam, kuru darbina gāze, bet arī benzīna un dīzeļdegvielas dzinējiem. Marjampoles, Telšu un Ukmerģes autobusos ir uzstādīti pirmie ar ūdeņradi bagātinātas gāzes ražošanas moduļi.
«Veika»: ekoloģiskas tapetes bez polivinilhlorīda (PVC) krāsām
Lielākā daļa tapešu, kas ir pieejamas patērētājiem, ir gatavotas, izmantojot polivinilhlorīda (PVC) krāsas. Šis polimērs ir ļoti stabils, tādēļ garantē labu produktu kvalitāti, taču lēni sadalās un rada visai nopietnas vides problēmas. «Veika» ir izveidojusi jaunu tapešu krāsu bāzi, kas nesatur ne PVC, ne arī plastifikatorus – «Greencover». Uzņēmumā, kas darbojas jau kopš 1991. gada, ir izveidota moderna zinātniskās pētniecības un eksperimentālās izstrādes laboratorija, tādējādi «Veikas» speciālistu pieredze un zināšanas ļauj uzlabot ne tikai krāsu tehnoloģijas, bet padarīt videi draudzīgāku arī pašu tapešu ražošanu.
«Abi minētie projekti ir tapuši Lietuvas «zaļo» inovāciju programmas ietvaros. «SG Dujos projekts jau ir noslēdzies, savukārt inovatīvā, vidi saudzējošā tapešu tehnoloģija «Greencover» klientiem būs pieejama jau tuvākajā laikā,» skaidro Lietuvas Ekonomikas ministrijas pārstāve Indre Klimantavičiene.
Trešdien, 15. jūnijā, LU Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā (Rīga, Jelgavas ielā 1) norisināsies «Baltijas «zaļo» inovāciju forums», kurā tiks runāts par «zaļo» inovāciju tendencēm Baltijas valstīs un sniegta informācija par Norvēģijas finansējuma piesaistes iespējām.
Baltijas «zaļo» inovāciju forumu organizē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra sadarbībā ar Innovation Norway Norvēģijas finanšu instrumenta programmas «Inovācijas «zaļās» ražošanas jomā» ietvaros. Atbalsta: Norvēģijas Karalistes vēstniecība.