Tomēr visi ir pārliecināti - latvieši paši spēj uzņemties atbildību.
Stāsts par kalpu tautu ir ne vien mīts, bet pat pūšana Krievijas prezidenta Vladimira Putina stabulē,
«Šī ir Krievijas ārpolitikas sastāvdaļa, lai savas bijušās impērijas - gan cariskās, gan padomiskās - pasaules priekšā noniecinātu kā tādas, kas vispār nav tautas. Katrā ziņā, kas ir pārāk stulbi un nevarīgi, un glupi, lai paši par sevi valdītu. Pats par sevi secinājums - tad varenajai un dižajai Krievijai ir jāpārņem valdība pār šitiem idiotiem, pie kuriem mēs sevi pieskaitītu,» norādīja Vīķe-Freiberga.
Bendiks savukārt saskata padomju laiku ietekmi:
«Latvieši ir ārkārtīgi apņēmīgi, ārkārtīgi drosmīgi, ļoti uzņēmīgi. Tas, kas visvairāk atstāj iespaidu, ir nevis latviskums, bet postpadomiskums.
Es domāju, tā paaudze, kas ir bijuši komjauniešu aktīvisti, sirdī tādi arī paliek.»
Savukārt filozofs, Latvijas Universitātes profesors Igors Šuvajevs vērtē, ka
liela daļa no tā saucamajiem mājas darbiem, lai iestātos organizācijās, paveikti tikai uz papīra un vēl ir ieviešami dzīvē.
Piemēram, vēl aizvien aizsardzībai nav atvēlēti 2% no iekšzemes kopprodukta.
«Atcerieties, kā notika tā iestāšanās ES. īstenībā jau nekas netika skaidrots, tika biedēts un ar biedēšanu iestājās. Un, ja biedē, tad neizdara mājasdarbus. Un neizdarītie mājasdarbi palika, gan iestājoties vienā organizācijā, gan otrā. Gluži tāpatās kā tagad, trešajā klubiņā iestājoties. Tie mājasdarbi īstenībā nav izdarīti, uz papīra - viss ir kārtībā,» sprieda Šuvajevs.