/nginx/o/2018/07/12/8786787t1h4d5f.jpg)
Jauns auto par trīs vai nepilniem pieciem latiem, moderns un normālos apstākļos dārgs portatīvais dators par 50 santīmiem, bet jaunākā modeļa mobilais telefons par pāris santīmiem — šādas neticamas iespējas piedāvā zemāko cenu izsoles, kas pēdējā laikā iemanto aizvien lielāku popularitāti.
Rūpīgāk iedziļinoties plašajā zemo izsoļu klāstā, diemžēl jāsecina, ka izsoles autentiskumam, īstumam un godīgumam puslīdz droši var noticēt tikai dažos gadījumos un dāsno piedāvājumu autoru vidū netrūkst arī visai mīklainu personu. Tās neatklāj sevi, neatklāj uzvarētājus un rada pamatotas bažas par krāpšanos. Tādas esamību apstiprina arī vairākums uzņēmumu, kas nopietni strādā šajā jomā. Savukārt tiesības un likumību sargājošās iestādes par zemākās cenas izsolēm un ar to saistītajām nelikumībām neko nezina un, šķiet, ka arī nevēlas zināt. Situācija mainīšoties tikai tad, ja kāds apkrāptais patiešām to arī atzīs un rakstīs iesniegumus.
Mobilais telefons izklaidēm — populārs
Pēdējo gadu laikā citu pēc citas sevi piesaka jaunas biznesa jeb uzņēmējdarbības formas. Ārkārtīgu vērienu uzņēmuši dažādi ar mobilo telefonu saistīti pakalpojumi, kas par paaugstinātas maksas īsziņām piedāvā iespēju iegādāties kādu jaunu, ārkārtīgi populāru vai kā citādi īpašu melodiju, zīmējumu, horoskopu, seksa pozu, paziņojumu par saderību ar partneri un ko tikai vēl ne — šīs jomas darboņiem pakalpojumu klāsta palielināšanai izdomas nudien netrūkst. Viens no salīdzinoši jauniem pakalpojumiem personām, kas mobilo telefonu izmanto ne tikai zvanīšanai, bet arī izklaidējošām aktivitātēm, ir izsoles — pamatā zemākās cenas izsoles.
Noteikumi vilinoši
To noteikumi un norises kārtība ir ārkārtīgi vienkārša — interneta portālā tiek publicēts paziņojums par kādas preces izlikšanu zemākās cenas izsolē, ko tās dalībnieks var iegūt savā īpašumā, piesolot zemāko unikālo likmi. Minimālā likme, kuru dalībniekam ir atļauts piesolīt, ir viens santīms. Ja, izsolei noslēdzoties, atklājas, ka šis dalībnieks ir bijis vienīgais, kas piesolījis santīmu, viņš to par santīmu arī reāli var iegādāties. Savukārt ja santīmu piesolījuši vairāki dalībnieki, cena vairs nav unikāla un uzvar tas, kurš solījis augstāku maksu, taču bijis vienīgais konkrētā cipara nosaucējs. Vairākumā gadījumu izsoļu organizatori dalībniekiem nosūta atbildes īsziņas, kurās informē, kādas ir dalībnieka pozīcijas. Tajās tiek atklāts, ka cilvēks ir piesolījis, piemēram, zemāko, bet ne unikālo cenu vai arī konkrētajā brīdī piesolījis zemāko un unikālo cenu un attiecīgi konkrētajā brīdī ir izsoles uzvarētājs. Situācijai mainoties, dalībnieks par savām pozīcijām tiek informēts un var atkal sūtīt jaunu īsziņu, lai nosauktu jaunu cenu. Atsevišķas interneta mājas lapas savu izsoļu dalībniekiem piedāvā arī atbildes īsziņas ar norādēm zemākās unikālās likmes virzienā. Piemēram, dalībniekam tiek ieteikts — "varbūt soli augstāk", kas nozīmē, ka zemākā unikālā likme ir augstāk, vai "varbūt soli zemāk" — tātad īstais cipars jāsola zemāk. Tā tiek noturēta izsoles dalībnieka uzmanība un kāpināta interese sūtīt aizvien jaunas un jaunas īsziņas. Protams, visas šīs īsziņas ir ar paaugstinātu maksu — sākot no 35 santīmiem, bet par vērtīgākiem un populārākiem priekšmetiem katras likmes solīšana maksā 60, 95 santīmus vai arī jau krietni iespaidīgāko maksu — 3,90 latus un tamlīdzīgi. Taču, tā kā visi izsoles dalībnieki ir informēti par paaugstināto īsziņas cenu, nekādu nepareizu lietu šajā jomā nav. Daudz satraucošāks ir fakts, ka ne katrs no portāliem, kas reklamē un piedāvā zemākās cenas izsoles, tās tiešām arī organizē, un faktiski krāpšanās šajā jomā ir visai brīvi iespējama.
Slepenība rada aizdomas par krāpšanos
Apskatot dažādos portālus, kas piedāvā zemākās cenas izsoles, var rasties pamatotas šaubas par krāpšanos. Proti, daudzviet izsoļu uzvarētāji ir tik mīklaini, ka noteikt, vai šāds cilvēks eksistē arī reālajā dzīvē, praktiski nav neiespējami. Piemēram, daudzos interneta portālos par uzvarētāju tiek atklāti vien telefonu numura pēdējie divi cipari, citviet ticamība ir nedaudz liekāka — tur zem XX ir apslēpti tikai pēdējie divi cipari. Tas, protams, ir saprotams, ņemot vērā Personas datu aizsardzības likumu, taču tik liela slepenība rada arī aizdomas par iespējamo krāpšanos. Kā nekā nevienam īsti netiek atklāts, kā uzvarētājs tiek noteikts, un ej nu sazini, vai zem numura 222222XX apslēptais televizora uzvarētājs patiesībā nav šīs pašas izsoles dalībnieks/organizators, kas laimīgo uzvaru izkārtojis biznesam labvēlīgā gultnē. Gatavojot materiālu, "Vakara Ziņas" centās sazināties ar astoņu zemāko cenu izsoļu organizatoriem, un tikai dažos gadījumos radās iespaids, ka izsoles patiešām notiek un notiek bez krāpšanās, savukārt vairākums izsoļu organizatoru ir visai mīklainas un grūti sameklējamas personas.
Pretenzijas par izsoļu caurspīdīgumu nepieņem
Viens no atklātākajiem zemāko cenu izsoļu portāliem, kas savas darbības ticamību patiešām cenšas darīt maksimāli caurspīdīgu, ir "ego.lv". Tas ir viens no retajiem portāliem, kur uzvarētāju sadaļā atrodamas arī veiksminieku fotogrāfijas. Tās gan tiek publicētas tikai gadījumā, ja izsoles uzvarētājs bildēšanos akceptē. Portāla "ego.lv" administratore, kas gan nevēlējās plašai auditorijai publiskot savu vārdu, "Vakara Ziņām" skaidroja, ka uzvarētāju fotogrāfijas portālā tiek publicētas tieši tādēļ, lai mazinātu aizdomas par negodīgumu. "Nav noslēpums, ka krāpnieki un viltvārži pastāv praktiski visās darbības jomās, bet interneta pakalpojumos, kur klients neredz konkrētu pakalpojuma sniedzēju un var paļauties tikai uz informāciju, kas publicēta portālā, negodīgi cilvēki var krietni izvērsties. Lai parādītu, ka "ego.lv" patiešām organizē izsoles un tajās patiešām ir īsti uzvarētāji, publicējam viņu fotogrāfijas — protams, ja uzvarētājs to vēlas. Ja uzvarētājs fotogrāfijai nepiekrīt, publicēts tiek viņa vārds vai mobilā telefona pirmie četri cipari," skaidro administratore. Tiesa, portāls vienlaikus arī publicējis informāciju, ka klientu pretenzijas to neinteresē. "Nevienai valsts regulējošai institūcijai nav pienākums uzraudzīt "ego.lv" izsoles darbību, un visu izsoļu iznākums ir atkarīgs tikai no dalībnieku cīņasspara, aktivitātes un izsoles operatora un organizatora godaprāta," rakstīts portālā. Tam seko paziņojums, ka ""ego.lv" operators un organizators nepieņem nevienu pretenziju attiecībā uz izsoles norises caurspīdīgumu, godīgumu un naudu par izsolē veikto likmju atgriešanu". Attiecīgi, ja kādam šķiet, ka noteikumi ir nepieņemami, viņš ir aicināts izsolēs vispār nepiedalīties.
Izsoļu pārstāvjiem ir aizdomas par kolēģiem krāpniekiem Augstu ticamību godīgu izsoļu organizēšanā rada arī portāls "bimbaso.lv", kas bija arī Latvijā pirmais šāda pakalpojuma sniedzējs. Šajā portālā tiek nosaukts uzvarētāja vārds vai segvārds, kā arī telefona numura pirmie seši cipari, kas solītājam joprojām ļauj palikt anonīmam, taču vairo ticamību, ka konkrētais cilvēks patiesi eksistē. Savukārt fotogrāfijas tiek publicētas tikai pie paziņojumiem par lielo izsoļu uzvarētājiem. Piemēram, šobrīd apskatāmas bildes ar divu automašīnu izsoles uzvarētājiem. Vienā attēlots jauns vīrietis, kurš par 77,90 eiro iegādājies pilnīgi jaunu automašīnu BMW 116i, bet otrā vīrs gados, kurš par 3,15 latiem iegādājās jaunu "VW Polo" auto. Pie abām bildēm publicēti arī uzvarētāju vārdi un nelielas intervijas. Portāla "bimbaso.lv" administratore skaidro, ka šobrīd izsoļu un uzvarētāju esot pārāk daudz, lai pie katras no tām publicētu fotogrāfijas, turklāt daudzi uzvarētāji šādu popularitāti nemaz nevēloties, daudziem prece tiek arī piegādāta mājās, tādēļ visu bildēšana sarežģītu procesu un neesot arī nepieciešama. ""bimbaso.lv" ir pirmais mazāksolīšanas portāls Latvijā, kas aktīvu darbību uzsāka 2005. gada jūlijā. Šajā laikā notikušais vairāk nekā 1800 izsoles, un uzņēmuma likumīgu darbību nav pamata apšaubīt. Taču tas, ka izsoļu piedāvātāju vidū atrodami arī krāpnieki, nav izslēgts. Arī mums ir bijušas aizdomas par krāpšanas gadījumiem, bet neesam tos padziļināti pētījuši — tas būtu jāveic citām institūcijām," atzīst portāla pārstāve. Vislielākās aizdomas radot tas, ka līdzīgi mazāksolīšanas portāli nenostrādā ne pāris mēnešu un pazūd, to vietā parādās jauni, kas atkal pēc neilga darbības laika pazūd. "Ir bijis gadījums, kad mūsu dalībnieks lūdzis mums palīdzību, lai uzzinātu, kas noticis ar konkurentu lapu, jo viņam bija radušās problēmas ar iegūto izsoles priekšmetu iegādi. Arī tas krāpšanas esamību apliecina," tā "bimbaso.lv".
Negodīgie ātri parādās un ātri pazūd Līdzīgu viedokli "Vakara Ziņām" pauda arī portāla "santim.lv" direktore Olga Mickeviča. Viņa atklāja, ka "santim.lv" darbojas kopš oktobra. Uzsākot šo uzņēmējdarbības formu, tika rūpīgi analizēts esošais tirgus, tā dalībnieki un piedāvājums. Tad arī pamanīti vairāki portāli, kuru darbība šķiet aizdomīga. Tāds bijis, piemēram, portāls "laimigiem.lv". Tagad gan tas ir beidzis pastāvēt, un konkrētu pierādījumu par krāpšanos vai negodīgu uzņēmējdarbību pret tā organizatoriem viņai nav. "Mums ir aizdomas arī par citu portālu negodīgo darbību, taču tās ir tikai aizdomas, tāpēc konkrēti nevienu nenosaukšu," sacīja Mickeviča.
Policijai par iespējamiem krāpniekiem viedokļa nav "Vakara Ziņām" apskatot dažādos izsoļu portālus, aizdomīgs šķita piemēram, portāls "panem.lv". Tajā publicētā informācija ir visai skopa. Pie laimētājiem ir norādīti tikai tālruņa numura pirmie četri cipari, bet par pašu portālu kaut ko uzzināt faktiski nav iespējams. Proti, portālā ir atklāts, ka: "panem.lv" ir interneta izsoļu portāls, kuru apsaimnieko IK "panem.lv"". Kā šī komersanta adrese ir norādīta Kaņiera iela 14. Uzziņu dienestā "Vakara Ziņas" noskaidroja, ka minētajā adresē atrodas daudzstāvu dzīvokļu māja. Saskaņā ar uzņēmuma reģistra datiem individuālais komersants "panem.lv" reģistrēts šāgada martā. Turpat atrodams arī dzīvokļa numurs, šajā pašā Kaņiera ielas namā, kur komersants reģistrējis savu juridisko adresi. Taču nekādi telefona numuri šajā adresē nav reģistrēti. Visa šī noslēpumainība un ierobežotās iespējas sazināties ar portāla vadītāju rada zināmas aizdomas, taču tās arī neko nepierāda. Laikrakstam faktiski tas arī nebūtu jādara, tiesa, izrādās, Latvijā šādas aizdomas nepārbauda neviens — un tas ir pārsteidzošākais.
Ekonomikas policija uz "Vakara Ziņu" jautājumiem par izsoļu portālu darbības likumību vai nelikumību atbildēja vienā teikumā: "Līdz šim iesniegumus par izsoļu portāliem policija nav saņēmusi, to darbība nav vērtēta un par tiem nav arī komentāru".
Patērētāju aizstāvji sola pārbaudes Nesalīdzināmi ieinteresētāks izrādījās Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), kas atzina, ka līdz šim izsoļu portāliem nebija pievērsis uzmanību, taču, apskatot vairākus no tiem, tas manījis vairākas aizdomīgas sadaļas. Ieinteresējies par izsoļu organizēšanas godīgumu, tas solīja veikt nopietnu pārbaudi. Tiesa, pirms tās arī PTAC nekādus detalizētākus komentārus nevarēja sniegt. Tādēļ sevis paša labā centrs aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un izmantot tikai tos portālus, kas ar savu darbību pierādījuši uzticamību.
***
Viedoklis Marts, uzvarējis daudzās izsolēs:
— Pirmajā izsolē piedalījos šā gada pavasarī, bet pēdējā — šonedēļ. Esmu vinnējis daudzas lielākas un mazākas lietas un izsoli vērtēju kā teicamu izklaidi, kas turklāt var nest arī peļņu. Piemēram, man laimējās par 22 latiem iegādāties mobilo telefonu, kas pašam gan nepatika, tādēļ to pārdevu par ļoti labu cenu un nopelnīju. Savukārt šonedēļ uzvarēju mobilā telefona izsolē, kur ļoti labu un vairāk nekā 200 latu vērtu telefonu nosolīju par astoņiem eiro centiem. Mans ieguldījums, sūtot īsziņas, gan kopumā sasniedza 130 latus, taču ar visu to es telefonu nopirku lētāk, nekā būtu varējis to izdarīt veikalā. Kopumā, piedaloties izsolēs, esmu iztērējis kādus 350, 400 latus, taču to nenožēloju — pateicoties savai stratēģijai, esmu bieži uzvarējis, turklāt nosolīto mantu vērtība veikalos ir vismaz divas reizes lielāka nekā šī summa. Izsoles ir aizraujošs un interesants brīvā laika pavadīšanas veids. Turklāt izvēlos tikai tos izsoļu organizatorus, kas darbībā jau ir pārbaudīti, tādēļ no krāpniekiem, kas nenoliedzami pastāv arī šajā jomā, nebaidos.