Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Liktenīgā vīna glāze (12)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Šis ir laiks, kad dodamies ciemos pie radiem un draugiem, lai paceltu glāzes Ziemassvētku tostiem. Tomēr ikvienam, kurš lietojis alkoholu – pat pavisam nelielu daudzumu – un plāno vadīt automašīnu neilgi pēc tam, būtu jāatceras, ka pat visniecīgākā daļa alkohola ietekmē autovadīšanas spējas.

Bīstami – pat nelielos daudzumos

Autovadītāji, kas sēžas pie stūres alkohola reibumā, rada nopietnus draudus ne tikai sev un saviem pasažieriem, bet arī citiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Pat neliels daudzums alkohola ietekmē smadzeņu darbību un redzi, neļaujot adekvāti novērtēt situāciju uz ceļa. Alkohols samazina arī cilvēka redzes lauku – autovadītājiem alkohola reibumā ir tendence skatīties tieši uz priekšu, neredzot citas automašīnas un gājējus ceļa malās. Problemātiski šādās situācijās ir arī novērtēt distanci un ātrumu. Jo augstāks ir alkohola līmenis asinīs, jo bīstamāks ir šāds autovadītājs. "Alkohola reibumā esošie autovadītāji mēdz braukt pārlieku drosmīgi, un tas var kļūt dzīvībai bīstami: netiek ievērotas luksoforu gaismas, tiek pārsniegts ātrums, netiek izmantotas drošības jostas," norāda Renault braukšanas skolas instruktori.

Latvijā atļautais alkohola daudzums asinīs ir līdz 0.5‰ vai līdz 0.2‰, ja autovadītājs nav sasniedzis divu gadu stāžu, tomēr jau pie 0.1‰ autovadītāja reakcijas spējas tiek būtiski traucētas. Ar šādu alkohola daudzumu asinīs problemātiski ir precīzi arī novērtēt situāciju uz ceļa.* 150 ml vīna satur 12% tīra alkohola, un, lai gan mūsu organisms pārstrādā alkoholu dažādos laika posmos (individuāli katram), tomēr aptuveni pēc šādas vīna glāzes iztukšošanas personai, kas sver 80 kg, pēc stundas alkohola daudzums asinīs būs 0.1‰. "Personai, kas plāno vadīt automašīnu, vajadzētu izvairīties no alkohola lietošanas vispār. Pat minimāla deva alkohola ietekmēs autovadītāja reakcijas spējas, kas ir ļoti būtiskas, ja runājam par drošu braukšanu," norāda Renault braukšanas skolā.

Redzamība, ja alkohola daudzums asinīs ir 1,5 promile
Redzamība, ja alkohola daudzums asinīs ir 1,5 promile Foto: Publicitātes foto

Neticiet mītiem

Daudzi autovadītāji tic, ka ir vairākas iespējas, kā mājās samazināt alkohola daudzumu asinīs. Atkarībā no lietotā alkohola daudzuma ir jāpaiet noteiktam laikam, lai alkohols tiktu pārstrādāts. Kafijas lietošana var tikai īslaicīgi gaisināt reibumu, tomēr tā nevarēs neitralizēt alkoholu. Alkohola daudzums asinīs nav atkarīgs arī no tā, cik daudz svaiga gaisa mēs ieelpojam, vai mēs košļājam mentola košļājamās gumijas, vai ieturam bagātīgu maltīti.

Uzmanieties no citiem autovadītājiem

2008. gadā Latvijā vidēji dienā reģistrēti 148 ceļu satiksmes negadījumi (statistikas datos apvienoti tie negadījumi, kurus reģistrējusi Ceļu policija, un tie, kas pieteikti ar saskaņotajiem paziņojumiem), no kuriem vismaz trīs izraisījuši vadītāji alkohola reibumā. Pērn vidēji dienā fiksēti 15 ceļu satiksmes negadījumos cietušie, no kuriem gandrīz puse lielākas vai mazākas traumas guvuši dzērājšoferu izraisītos negadījumos. 2008.gadā kopumā uz Latvijas ceļiem bojā gāja 316 cilvēki.** Lai izvairītos no satiksmes negadījumiem, kurus izraisa iereibuši autovadītāji, būtu uzmanīgi jāvēro citu ceļu satiksmes dalībnieku uzvedība. "Ja esat pamanījuši autovadītāju, kurš neievēro savu ceļa joslu, nemitīgi maina braukšanas ātrumu vai izdara citas neparastas darbības, samaziniet savu braukšanas ātrumu un pārliecinieties par situācijas drošību. Jebkuram pēkšņam manevram var būt letālas sekas," norāda Renault braukšanas skolas instruktori.

* National Institutes of Health, Office of science education, USA

** CSDD, www.csdd.lv, 2008.gada dati


Komentāri (12)
Nepalaid garām!
Uz augšu