Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Mūzikas terapija

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Mūzikas skaņas var gan dziedēt, gan var iespaidot nevēlami, var likt rīkoties sevis labā, bet var arī virzīt uz nepārdomātu rīcību, teic Garīgās veselības valsts aģentūras ambulatorās aprūpes centra mūzikas terapeits INTS BIRZKOPS.

Līga, ko sastopu mūzikas terapeita kabinetā, atklāj, ka jau pēc pirmajām nodarbībām atsākusi dziedāt korī. "Esmu no tiem, kurus klusums nogalina. Darbā un mājās visu laiku fonā skan radio," stāsta Līga.

"Tā ir lielākā kļūda – ja jākoncentrējas noteiktai nodarbei, prāts visu laiku cīnās, lai atkautos no nevajadzīgās skaņu informācijas, kas nav vajadzīga konkrētā uzdevuma veikšanai. Mani pacienti ir arī skolēni un studenti, kas pasākuši mācīties, skanot mūzikai vai televizoram. Mājās, kurās sava vieta atvēlēta arī klusumam, parasti valda miers un harmonija. Jo skaļāk uzgriezīsim televizoru, jo skaļāk bļaus arī bērni, suņi un kaķi. Viskaitīgākie cilvēkam ir sadzīves, mehāniskie trokšņi. Dabiskās skaņas – jūras šalkšana, putnu dziesmas parasti netraucē," skaidro I. Birzkops.

Līga secina – varbūt tādēļ, ka atradusies nepārtrauktā troksnī, bijusi jāmeklē speciālista palīdzība.

Jāpieliek pūles pašam cilvēkam

Mūzikas terapeita praksē vairāk nekā 1000 pacientu vidū nav bijuši cilvēki ar vienādu muzikālo gaumi, katram tā ir atšķirīga. Ne visi būs sajūsmā par Bēthovena "Mēnesnīcu", Lista klavieretīdi "Mīlas sapnis", Mocarta "Mazo nakts mūziku", tomēr uz lielāko daļu tā emocionāli iedarbosies," atzīst komponists un mūzikas terapeits.

Sertificēti mūzikas terapijas speciālisti vispirms noskaidro, kā cilvēks reaģē uz skanisko pasauli, vai pakļaujas šai terapijai, un pats galvenais – darbs ar pacientu notiek sertificētās klīnikās. Lai strādātu ar šo metodi, jābūt augstākajai psiholoģijas un muzikālajai izglītībai. Tiek noskaidrots, kāda mūzika ir pieņemama, un tālāk meklēts risinājums, kā apkarot konkrēto problēmu, piemēram, bezmiegu, depresiju, nervozitāti, lieko svaru, anoreksiju u. c.

Pacients saņem ieteikumu, cik bieži, cik skaļi un kādu mūziku klausīties.

"Tas prasa zināmu piepūli, jo 100 dienas cilvēks klausās ieteikto mūziku, raksta dienasgrāmatu, atzīmē notikušās pārmaiņas, izjūtas. Dažkārt vieglāk ir apēst tabletes, bet tās diemžēl bendē organismu," atgādina I. Birzkops.

Bērniem un eciem cilvēkiem – atšķirīga izvēle

Mūziku dzird vēl nedzimuši bērni, un mammas muzikālā izvēle var ietekmēt bērna labsajūtu, pirms tas nācis pasaulē. "Atšķirīga uztvere ir vecumā līdz trim gadiem, pēc tam no trim līdz desmit, pusaudžiem savas gaumes nav, jo viņi izpatīk modei, par sakarīgu vecumu var sākt runāt meitenēm no 14, bet zēniem no 16 gadu vecuma. Veci ļaudis apmeklē terapijas kursus līdz pat 80 gadu vecumam," skaidro mūzikas terapeits.

Vai tad, ja cilvēks pats ir mūziķis, pats muzicē un izvēlas sev tīkamu skaņdarbu, viņš sevi tādā veidā ārstē, nomierina? Ints Birzkops teiktajam piekrīt: "Ja esmu bijis spiests spēlēt ko nepatīkamu, atnākot mājās, klausos mūziku, kas man patīk, un tā iztīru galvu no sārņiem, relaksējos. Jebkurš muzicējošs cilvēks pats sev ir mūzikas terapeits, jo var spēlēt sev tuvu mūziku."

Skaņu efekts reklāmās

Tāpat kā ir slēptie kadri, kuri tiek ietverti vizuālajās reklāmās, ir arī muzikālie signāli. "Reklāmās dzirdamie kraukšķi un klunkšķi potenciālā klienta smadzenēs ar skaņu impulsu palīdzību, ko patiesībā pat nenofiksējam, liek bērnam veikalā vecākiem prasīt: nopērc man kolu un čipsus! Muzikālie impulsi rada interesi, ieraugot konkrēto pudeli vai citu priekšmetu, arī pieaugušie neapzināti tos ieliek tirdzniecības ratiņos. Skaņu kombinācijas tiek izmantotas arī politiskajās reklāmās, kas zināmu daļu cilvēku var ietekmēt. Cilvēkiem jāzina, ka viņi ar skaņas palīdzību patiesībā tiek koriģēti," uzsver mūzikas terapeits.

***

UZZIŅAI

Mūzikas terapeita palīdzība pieejama:

- Garīgās veselības valsts aģentūrā – Rīgā, Tvaika ielā 2;

- Garīgās veselības valsts aģentūras ambulatorās aprūpes centrā – Rīgā, Veldres ielā 1a;

- Austrumu slimnīcas Biķernieku privātklīnikā – Rīgā, Lielvārdes ielā 68;

- Neirožu klīnikā – Jūrmalā, Dzintaros, Dzintaru prosp. 48;

- Straupes narkoloģiskajā slimnīcā – Cēsu raj., Straupes pag., Lielstraupes pilī;

- Rīgas Dzemdību namā SIA "Mazulītis Rū" – Rīgā, Miera ielā 45.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu