Skaidrību lietā varētu ieviest pats Abdullajevs, bet viņš šobrīd Uzbekistānā ir ieslodzījumā par organizētās noziedzības grupas vadīšanu Ferganas ielejā, ziņo «Radio Brīvā Eiropa». Abdullajevs piesavinājies ap 800 miljoniem ASV dolāru no valstij piederošām rūpnīcām. No uzņēmumiem piesavināto naudu viņš tērējis labdarībai un ieguldījis nekustamajos īpašumos ārzemēs.
Tikmēr viņa Jūrmalas mājas lietus notekcaurulēs zaļo nezāles.
Vēl viens Latvijas «zelta vīzas» ieguvējs ir nu jau bijušā Uzbekistānas ģenerālprokurora Rašida Kadirova (Rashid Qodirov) znots Timurs Kerimovs. Viņa sievastēvu no amata atstādināja pagājušā gada aprīlī un norīkoja strādāt konstitucionālajā tiesā.
Kerimovam kopš 2010.gada pieder dzīvoklis jaunajā projektā pie Ziedoņdārza. Viņš reģistrējis arī divas firmas - «ITIR Solutions» un «IVT Solid Energy», bet vismaz Latvijā tās nav aktīvas. Pēdējā tika pārdota kādam Kipras ofšoram dažus mēnešus pēc dibināšanas 2013.gadā.
Vairākus gadus Kerimovs bija «Uzbekistan Airways» biroja vadītājs Rīgā. Kad «Re:Baltica» nesen centās viņu satikt birojā, tā vienīgā darbiniece atbildēja, ka viņš jau vismaz gadu tur vairs nestrādājot. Tas sakrīt ar laiku, kad amatā tika nomainīts viņa sievastēvs.
Kādēļ uzbeki izvēlas Latviju un kādēļ pērn Uzbekistānā notikuši masveida aresti, nevēlējās atbildēt arī Uzbekistānas vēstniecība Rīgā. Sākotnēji tā solīja tikšanos ar vēstnieku; vēlāk lūdza nosūtīt jautājumus, pēc tiem uz epastiem neatbildēja vispār. Klusēja arī Latvijā dzīvojošie uzbeki.
«Cilvēki ir nobijušies,» skaidro Prāgā dzīvojošais uzbeku žurnālists no «Radio Brīvā Eiropa», Faruhs Jusufijs (Farruh Yusufiy), kurš piedalījās šīs rakstu sērijas tapšanā. Uzbeku amatpersonas, baidoties no atlaišanas, atsakoties komentēt pat publiski pieejamu informāciju.
- Iedzīvotāji: 28,1 miljons
- Prezidents (diktators): Islams Karimovs, 78 gadi. Pie varas kopš 1989.gada. Meitas: Lola un Guļnara.
- «Freedom House» Uzbekistānu ierindo starp 10 vissliktākajām pasaules valstīm cilvēktiesību un politisko brīvību ziņā.
- 2005.gadā armija atklāja uguni uz demonstrantiem Andidžanā, nošaujot vairākus simtus cilvēku. ES ieviesa sankcijas, kuras pēc biznesa interešu spiediena pēc trim gadiem atcēla.
Re:Baltica pētījums tapis sadarbībā ar «Radio Brīvā Eiropa».