“Latgales Laika” redakcijā vairāki cilvēki vērsās ar vienu un to pašu jautājumu: “Kur likt savu laiku nokalpojušo sadzīves tehniku?” Viņi teica, ka to nekur nepieņemot.
Taču vairāk nekā pirms gada – 2005. gada 13. augustā – stājās spēkā ES direktīva “Par elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumiem”, saskaņā ar kuru jaunās tehnikas cenā iekļauta maksa par vecās pārstrādāšanu. Turklāt šī direktīva nosaka, ka iedzīvotājiem ir jānodrošina iespēja bez maksas nodot nolietotās elektropreces. ES direktīva attiecas uz visām fizisko personu elektriskajām un elektroniskajām ierīcēm, kas darbojas ar elektrību vai baterijām. Taču pastāv obligāts noteikums: nodošanai atvestā prece nedrīkst būt izjaukta. Kā informēja Valsts ieņēmumu dienestā, kura pārziņā ir dabas resursu nodoklis kaitīgajām precēm, no 2005. gada 13. augusta visās sadzīves tehnikas tirdzniecības vietās jāpieņem vecās elektriskās un elektroniskās ierīces (televizori, ledusskapji, veļas mazgājamās mašīnas, mobilie telefoni, gludekļi, fēni u.c.). Ja veikals šo pakalpojumu nesniedz, tad redzamā vietā ir jābūt vismaz informācijai par tuvāko punktu, kur var nodot veco sadzīves tehniku. Jābūt norādītai pieņemšanas punkta adresei, telefonam un darba laikam. Savukārt tas, kā tiek izpildīta šī prasība, jākontrolē Vides pārvaldei.
Vai nepieciešama kontrole?
Apstaigājot dažus Daugavpils veikalus, kuri tirgo sadzīves tehniku, secināju, ka nevienā no tiem veco tehniku, iegādājoties jaunu, nepieņem. Uz jautājumu par vecās tehnikas pieņemšanu pārdevēji reaģēja dažādi: kāds bija pārsteigts, kāds – nedaudz sašutis, kā arī centās pārliecināt, ka tehnika netiek aplikta ar dabas resursu nodokli, tehnikas cenas sakarā ar to nav pieaugušas, turklāt veikaliem netiek izvirzītas prasības pieņemt veco tehniku, ja tiek iegādāta jauna. Viņi nespēja arī atbildēt uz jautājumu, kur pieņem veco tehniku? Kādā veikalā pārdevēja nekompetence jo īpaši pārsteidza, jo pie tā durvīm pat piestiprināta informācija par vecās sadzīves tehnikas pieņemšanu. Kas tas īsti ir: nezināšana vai apzināta pircēju maldināšana?
Mūsu lasītāji ir ievērojuši, ka pa šo laiku piepilsētas meži tiek pārvērsti stihiskās vecās sadzīves tehnikas izgāztuvēs. Tas apdraud dabu, jo daudzi aparāti satur toksiskus savienojumus un indīgas vielas, piemēram, svinu, amonjaku, arsēnu, beriliju, dažādus plastmasai pievienotas bromu saturošas vielas u.c. Ko par to saka atbildīgās personas, kuru pārziņā ir vides aizsardzība?
Daugavpils Reģionālajā vides pārvaldē vispirms atbildēja, ka šis jautājums neietilpst viņu kompetencē. Vēlāk šīs iestādes vadītāja vietniece Inese Lapiņa paskaidroja: “Šis likums ir viens no tiem, kuru izpildi ir grūti kontrolēt, turklāt kopš tā pieņemšanas pagājis maz laika. Pārvaldē strādā tikai divi inspektori, kuriem visā Daugavpilī jāpārbauda vairāk nekā 100 uzņēmumi, kuru darbība var radīt kaitējumu videi. Turklāt pēdējā laikā tiek saņemtas daudzas sūdzības par celtniecības atkritumu stihiskajām izgāztuvēm, vai arī par to izmantošanu mērķiem, kam tie nav paredzēti. Daugavpilī atļauju elektronisko atkritumu savākšanai saņēmušas firmas “Kuusakoski”, “Bao” un “Hoetika”, pārstrādāšanas atļauja izsniegta SIA “Latgales metāls” A. Pumpura ielā 151. Vēl dažas firmas iesniegušas pieteikumus atļauju saņemšanai, taču tie vēl tiek izskatīti.
Daugavpilī dažos elektropreču tirdzniecības veikalos ir informācija, kur var nodot viņu pārdoto sadzīves tehniku, diemžēl, tajā minētas Rīgas adreses. Tā kā problēma pastāv, domāju, ka 2007. gadā par vienu no prioritātēm būs jānosaka šo veikalu kontrole iespēju robežās.”
Daugavpilī atvērts pieņemšanas punkts – piedalieties loterijā!
Pašlaik Daugavpilī jebkurš cilvēks bez maksas var nodot savu laiku nokalpojušo veco vai arī diezgan ātri salūzušo (kas tagad gadās visai bieži) sadzīves tehniku. Jau pāris mēnešus uzņēmuma “Kuusakoski” pieņemšanas punkti Daugavpilī, A. Pumpura ielā 105c un Ilūkstē, Strēlnieku ielā 49a pieņem elektroniskās preces. Tā darba laiks – no pl. 8.00 līdz 16.30. Kā pastāstīja laukuma pārzinis Deniss Davidovs, pašlaik var ne tikai nodot veco tehniku, bet arī piedalīties akcijā. Kad nodotā tehnika ir nosvērta un pieņemta, tiek izsniegts pieņemšanas akts, kurš vienlaikus ir arī savdabīga loterijas biļete. Kā pastāstīja firmas reģionālais menedžeris Sergejs Soskovecs, visi akcijas dalībnieki līdz janvāra vidum var piedalīties loterijā, kuras laikā ik mēnesi tiks izlozētas divas dāvanu kartes elektropreču iegādei veikalā par 50 latiem un viena – par 100 latiem.
Pagaidām gan cilvēki nav aktīvi, tāpēc, lai viņus piesaistītu, firma “Kuusakoski”, kura ir organizācijas “Latvijas zaļais punkts” galvenais partneris nevajadzīgo elektrisko un elektronisko ierīču vākšanas akcijā, kopā ar savu partneri rīko šo akciju. Taču pagaidām, spriežot pēc mūsu lasītāju jautājumiem, trūkst reklāmas. Savukārt A. Davidovs vājo aktivitāti skaidro ar to, ka mūsu cilvēki nav raduši kaut ko nodot bez maksas un par nodoto mantu grib saņemt arī naudu.
Vakar firmas “Kuusakoski” pārstāvji ar speciālu mašīnu un svariem brauca uz Robežnieku pamatskolu Krāslavas rajonā. Izrādās, skola uzrakstījusi projektu “Kur var nodot elektroniku?”, iesaistot tajā pagasta iedzīvotājus. Viņi atveda nodot ļoti daudz vecu ledusskapju, televizoru, plītis un citu nederīgu sadzīves tehniku.