Uz jautājumu par to, kā atpazīt infarkta risku, V.Dzērve-Tāluts skaidro, ka pirmā pazīme, kas liecina par sirds apasiņošanas traucējumiem, ir sāpes sirds apvidū – t.s. stenokardija. Tās ir lēkmes, kuras parādās un pāriet reizēm pašas no sevis. Ja cilvēks jau ir griezies pie ārsta, tad ir saņēmis zāles, kuras jālieto sāpju gadījumā, proti, t.s. nitrātus – nitroglicerīnu vai kādus citus preparātus, kas remdē sāpes. «Kardioloģijā iedala stabilo stenokardiju, kas var gadiem būt kā simptoms, kas liecina, ka asinsvadi palielinātas vai nu fiziskas, vai psihiskas slodzes apstākļos nespēj nodrošināt sirdi ar skābekli. Ja šis aterosklerozes process attīstās tālāk, tad asinsapgādes traucējumi var pāriet jau nopietnākā stadijā – infarktā,» stāsta kardiologs.
Kā izpaužas infarkts? Tās ir žņaudzošas, dedzinošas sāpes sirds apvidū, kas nepāriet no zālēm. «Tas ir pirmais atlases moments, ka zāles vairs nepalīdz. Tad vairs nav, ko gaidīt, un vienīgais, kas cilvēkam ir jādara – jāsauc ātrā palīdzība,» norāda V.Dzērve-Tāluts.
Tas pats attiecas uz insultu jeb smadzeņu infarktu – smadzeņu asinsrites traucējumiem: «Pirmie simptomi var parādīties ļoti viegli, piemēram, kā rokas notirpums. Analoģija simptomiem ir līdzīgi kā stenokardijas gadījumā, ka tie mēdz pāriet paši no sevis. Var parādīties nespēks vienā ķermeņa pusē, rokā vai kājā. Nopietnākas insulta pazīmes ir sejas vienas puses noslīdēšana, piem., mutes kaktiņa noslīdēšana, nespēja pacelt vienu roku vai kāju. Šādā gadījumā arī vienīgais rīcības variants ir ātrās palīdzības saukšana.
Tāpēc ir ļoti svarīgi regulāri aktualizēt sirds un asinsvadu veselības jautājumu, lai cilvēki piedomātu pie sava dzīvesveida un ikdienas paradumiem, jo tikai tādējādi ir iespējams mazināt risku saskarties ar kādām no šīm veselības problēmām, kuras var skart ikvienu no mums!