Caur mobilajiem tīkliem pieejamais internets arī Latvijā jau ir attīstījies tik tālu, ka šobrīd lielākajās pilsētās faktiski visos mūsu mobilo sakaru operatoru tīklos ir iespējams dabūt tādu pašu ātrumu kā pastāvīgajam DSL pieslēgumam ar kabeli.
Mobilo sakaru operatori tagad mēģina dabūt to tirgu, kur Lattelecom vai citi fiksētā interneta pieslēguma piedāvātāji savus tīklus vēl nav aizvilkuši.
Ātrākais mobilais internets, kas šobrīd tiek piedāvāts Latvijā, ir tā sauktais HSDPA (High Speed Downlink Packet Access). Tā ir jauna datu pārraides tehnoloģija, kas datu pārraides ātrumu palielina līdz pat 3,6 megabitiem sekundē. Turklāt nākotnē tiek solīts, ka HSDPA spēs nodrošināt datu pārraides ātrumu līdz pat 14,4 megabitiem sekundē.
Vienīgi Tele2 nogaida
Pirmais HSDPA mobilo internetu ieviesa Latvijas Mobilais telefons (LMT). Par šīs tehnoloģijas izmēģināšanu operators paziņoja jau augusta sākumā, un kopš 30. augusta HSDPA LMT tīklā ir pieejams komerciālā režīmā, t. i., to var nopirkt. Tele2 pagaidām šāds pakalpojums netiek piedāvāts, un nav arī nekādu paziņojumu no operatora puses, ka kaut kad tuvākajā laikā to varētu ieviest. Savukārt Bite vakar paziņoja par HSDPA interneta palaišanu komerciālā režīmā, sākot ar 6. novembri. Tīkla testēšana arī jau notikusi vairāk nekā mēnesi.
Savu HSDPA mobilā interneta pakalpojumu Bite nodēvējusi par Vodafone Mobile Connect, lai parādītu savu saikni ar lielo mobilo sakaru gigantu Vodafone. Tāpat arī to, ka ar Bites karti HSDPA mobilo internetu varēs ar vienkāršotu cenu shēmu izmantot Vodafone un tā partneru tīklos visā pasaulē.
Kā pārliecinājās Neatkarīgā, Rīgā šobrīd ap 1 MB sekundē ir diezgan reāls interneta ātrums, kāds pieejams Bite un LMT tīklos. Lai gan, protams, dažādās pilsētas vietās tas ir diezgan atšķirīgs un citur internets var vilkties knapi dažu simtu megabaitu ātrumā. Maksimālais datu pārraides ātrums turklāt ir atkarīgs gan no HSDPA atbalstoša ierīču iespējām, gan no operatora UMTS tīkla noslogojuma (tā, cik daudz lietotāju konkrētajā apkaimē mobilo internetu izmanto) un UMTS radio signāla kvalitātes.
Nišas operators Triatel
Triatel, kas mobilo sakaru pakalpojumu sniegšanai izmanto citādu tīkla tehnoloģiju nekā LMT, Tele2 un Bite, pieejams šobrīd tikai salīdzinoši ātrs mobilais internets. Vēl nesen GSM operatori Triatel mobilā interneta ātruma piedāvājumam nestāvēja ne tuvu klāt. Taču šobrīd Triatel mobilā interneta ātrums ir pat zemāks (līdz 1 MB), nekā to spēj piedāvāt GSM operatori.
Triatel priekšrocībā pret pārējiem trim GSM operatoriem ir tā, ka viņu tehnoloģija ļauj ar vienu bāzes staciju noklāt plašāku teritoriju, līdz ar to tas iznāk salīdzinoši lētāk. Potenciālu viņi paši sev tirgū redz lauku reģionos, kur ar vadiem internetu pieslēgt ir ļoti dārgi. Triatel arī sadarbojas ar Lattelecom un vietās, kur fiksēto sakaru operators redz, ka nav izdevīgi kabeļus vilkt, tiek ierīkots Lattelecom pieslēgums bāzēts uz Triatel mobilā interneta tehnoloģijām.
Veido speciālus pakalpojumus
Bez mobilitātes un tagad arī DSL pieslēgumam līdzvērtīga ātruma gan operatori paši, gan arī citi uzņēmumi pamazām sāk izstrādāt arī dažādus pakalpojumus speciāli mobilajam internetam. Visaktīvāk šajā lauciņā darbojas Bite, kas pa lielai daļai pie mums ievieš jau Lietuvā izstrādātus un pārbaudītus pakalpojumus, līdz ar to, kā saka, noķer divus zaķus ar vienu šāvienu.
Bite izveidojusi speciālu portālu Bite plus, kurā lietotājiem tiek piedāvāti arvien vairāk dažādu pakalpojumu. Operators sola, ka Bite plus lietotāji varēs vērot tiešraides no 20 pasaules TV kanāliem un piekļūt dažādu Latvijas TV programmu arhīviem, kas pielāgoti trešās paaudzes (3G) jeb ātrākas datu pārraides tīkla pakalpojumam. Šajā Bite portālā ir arī melodiju veikals, kurā var ielādēt aptuveni 350 000 zvana melodiju, tāpat arī Bite plus piedāvā ielādēt 1000 Java spēļu, kā arī lietot Bite Plus mobilā epasta pastkasti. Lietuvā Bite 3G produktu lietotāju skaits sasniedzis 200 000, kas ir trešā daļa no visiem Bite klientiem. Aptuveni šādu 3G klientu skaitu uzņēmums nākotnē plāno sasniegt arī Latvijā.