Krimināllietā, kurā par naudas izspiešanu no plastikas ķirurga Jāņa Ģīļa apsūdzēta izdevniecības "Rīgas viļņi" valdes priekšsēdētāja Aija Simsone, līdz 30.oktobra plkst.14 izsludināts pārtraukums, informēja apsūdzētās advokāts Oskars Rode.
Par izspiešanu apsūdzētās Simsones lietā pasludina pārtraukumu līdz otrdienai (14)
Pārtraukums izsludināts, jo tiesai jāpieņem lēmumi par vairākiem pirmdien tiesas sēdē izteiktiem lūgumiem.
Tiesai jāizlemj, vai, pēc aizstāvības lūguma, Ģīlim nozīmēt komplekso psiholoģisko, psihiatrisko un vispārējo veselības pārbaudi, lai konstatētu, vai viņš var vai nevar piedalīties tiesas sēdēs.
Jau ziņojām, ka Ģīlis uz tiesas sēdi pirmdien nebija ieradies, jo viņam radušās visai nopietnas veselības problēmas un viņš patlaban atrodas slimnīcā "Gaiļezers", kur ārsti viņam noteikuši gultas režīmu. Ģīļa pārstāvis tiesā Juris Marins informēja, ka Ģīlim konstatēta progresējoša galvas smadzeņu tromboze pakauša daļā.
Rode savukārt tiesai lūdzis uz tiesu uzaicināt vairākus ekspertus, lai tiesas izmeklēšanas laikā viņiem varētu uzdod jautājumus, kas skar Simsones veselības stāvokli.
Tā kā lēmumi par lūgumu izpildīšanu vai noraidīšanu tiesai jāpieņem rakstveidā un ārpus tiesas zāles, līdz otrdienai izsludināts pārtraukums. Rode sacīja, ka tiesa vēl neuzsāka tiesas izmeklēšanu šajā krimināllietā.
LETA jau ziņoja, ka krimināllietu tiesa skatīs slēgtā tiesas sēdē. Šādu lēmumu tiesa pieņēma, neraugoties uz to, ka Simsone lūdza izskatīt lietu atklātā tiesas sēdē.
Lietu skatīt slēgtā sēdē lūdza gan prokurore, gan Marins, kuri atsaucās un Ārstniecības likuma normām un personas datu aizsardzību, kas liedz publiski izpaust ar personām saistītus veselības jautājumus.
Savukārt Simsone, argumentējot savu lūgumu, sacīja, ka par viņas veselības stāvokli un ar to saistītajām problēmām jau tāpat zina visa Latvija, tādēļ viņai nav pamata kaut ko slēpt.
Uz tiesas sēdi piemdien bija ieradusies arī virkne liecinieku. Simsoni uz tiesas sēdi pavadīja arī vīrs, uzņēmējs Pēteris Šmidre. Uz tiesas sēdi bija ieradies visai kupls žurnālistu pulks, novēroja LETA.
Jau ziņots, ka apsūdzība Simsonei uzrādīta pēc Krimināllikuma 183.panta 2.daļas, kas paredz sodu ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz 12 gadiem, konfiscējot mantu, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem.
Simsone savu vainu noliedz un paudusi neizpratni par apsūdzības pamatojumu. Arī Simsones advokāts Rode uzskata, ka apsūdzība ir nekorekta.
Jau ziņots, ka Ģīlis 2005.gada sākumā vērsās prokuratūrā, apgalvojot, ka Simsone no viņa izspiež naudu, bet izdevēja apgalvoja, ka ķirurgam prasījusi kompensāciju par neveiksmīgu operāciju.
Policija ierosināja krimināllietu par izspiešanu, bet Simsone vērsās Siguldas tiesā ar prasību pret Ģīli par nekvalitatīvi veiktu operāciju. Tiesa noteica medicīnisko ekspertīzi, kas arī tika veikta un, kā aģentūra LETA noskaidroja Siguldas tiesā, nākamā šīs lietas izskatīšana paredzēta 2008.gada 22.janvārī plkst.10.30.
Simsone no ķirurga vēlas piedzīt 19 555 eiro (13 747 latus) - tā ir summa, kas it kā tērēta atkārtotai operācijai Francijā.
Iepriekš Simsone aģentūrai LETA sacīja, ka mierizlīgums starp abām pusēm ir atkarīgs no Ģīļa. "Šajā procesā cietēji ir visi," sacīja Simsone, "man nervi ir pabojāti, bet viņam - reputācija."
Ģīlis pirms krimināllietas skatīšanas pārtrauca sadarbību ar saviem līdzšinējiem advokātiem Ventu Vidžu un Ingu Lauci, vienodamies, ka šajā lietā mediķi pārstāvēs jurists Marins.
Lauce aģentūrai LETA norādīja, ka ne viņa, ne Vidžus nevarēja un negribēja rīkoties tā, kā vēlējās Ģīlis. Viņa šo uzskatu nesakritību dēvē par "nesaprašanos darba jomā". Vidžus savu atteikšanos neparakstīt atkārtotu vienošanos par ķirurga aizstāvēšanu kriminālprocesā argumentēja ar iemesliem, kurus advokāta ētika viņam neļaujot izpaust.
Savukārt Marins aģentūrai LETA ar ironiju norādīja, ka ķirurga aizstāvju nomaiņu varētu banāli salīdzināt ar "vēlmi nepirkt maizi vienā veikalā, bet gan otrā, jo tur tā vienkārši garšo labāk".