Iesūti ziņu!

Džentlmenis. Kas tas ir? (54)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Tas ir vīrietis, kurš patiesību pasaka vismaz trīsdesmit gadījumos no simta. Tas ir kungs, kurš arī tad, ja rāpus dodas mājās no kroga un satiek paziņas, paceļ cilindru un paklanās. Tas ir vīrietis, kurš otram vīrietim sievieti spēj aprakstīt tikai vārdiem, bez roku izmantošanas. Džentlmenis ir vīrietis, kurš var visu nakti nogulēt blakus sievietei, kura viņam patīk, un viņu neaizskart. Jā, versijas par to, kas ir un kādam jābūt džentlmenim, mēdz būt visdažādākās. Vai arī šodien džentlmeņi tiek cienīti, ievēroti, vai viņi vispār ir? Par to neliels "Brīvbrīža" pētījums.

Sievietēm viņi patīk

"Jā, sievietēm patīk džentlmeņi, un arī es neesmu izņēmums," sacīja kāda uzņēmuma vadītāja. "Manuprāt, džentlmenis ir vīrietis, kurš sievietei izrāda cieņu, izturas pieklājīgi un attiecībās ar sievieti nezaudē pašcieņu. Dara to brīvi un pārliecināti. Es domāju, ka īsts vīrietis, džentlmenis ar gadiem tikai savu vērtību palielina, jo viņa pieredze attiecībās ar sievieti kļūst lielāka. Kā džentlmenis var izturēties vīrietis, kuram divdesmit gadu, bet tas tomēr nebūs tas. Lai vīns kļūtu par īstu vīnu, arī jāpaiet gadiem."

Džentlmeniskums vistiešāk tiek saistīts ar manierēm, etiķetes ievērošanu, pieklājību. Sievietēm tas neapšaubāmi patīk, jo liecina, ka kungs prot uzvesties sabiedrībā un nav stumdāms, grūstāms un audzināms kā puika.

Vai džentlmenis ir tas, kuram daudz naudas? Sievietes vispirms tomēr vērtē izturēšanos un tikai tad naudasmaka biezumu.

Inga, 38 gadi, strādā bankā: "Ik dienas satiekos ar dažādiem cilvēkiem, kuri ierodas bankā kārtot darījumus, veikt maksājumus. Ir vīrieši, ar kuriem satikties patīkami un kuri ap sevi rada mierīgu auru. Džentlmenis arī stresa situācijā saglabā mieru un pašcieņu. Tādi vīrieši man patīk."

Santa, 25 gadi, menedžere: "Džentlmeniskums man saistās ar vārdu galants. Ne tik daudz perfekts izskats, bet izturēšanās. Džentlmeniskums vislabāk parādās attiecībās ar sievieti. Pieklājība un pašcieņa bez uzspēles, nevis gluma, pielienoša attieksme. Prasme būt uzmanīgam, ļaujot sievietei justies ievērotai, kā dāmai. Mana vecuma vīrieši vēl kautrējas būt džentlmeņi. Zinu tikai divus, kuri tādi ir un no tā nekautrējas. Laikam jau tikai tad, kad vīrietim ir ap gadiem četrdesmit, viņš ir nobriedis un nebaidās būt pats, netēlo, raksturs izveidojies, var teikt, ka šis kungs ir džentlmenis. Nav jau brīnums, ka jaunām sievietēm patīk vecāki kungi, jo viņi ar savu attieksmi prot viņas iecelt saulītē."

Arī par kazu nosauks

Kaspars, radošas profesijas pārstāvis sacīja tā: "Būt džentlmenim – tā ir filozofija, dzīvesveids. Tāds cilvēks arī viens pats tualetē uzvedīsies nevainojami. Es, redz, esmu vienkārši džentlmenis – sabiedrībā protu uzvesties, sievietes pa durvīm laižu pa priekšu, godbijīgi sveicinu, kolēģēm svētkos dāvinu puķes, bet mājās, vientulībā varu arī rupji nolamāties, ja aptekas dūša. Nu, sievietes klusībā saucu par kazām un blondīnēm, ja viņas mani nokaitina. Tur vajag audzināšanu vai iedzimtību, gēnus no angļu lordiem, lai būtu džentlmenis par visiem simts procentiem. Man tas tomēr būtu par smagu."

Imants, pensionārs: "Man jau šķiet, ka jaunākās paaudzes vīrieši nav džentlmeņi. Labi, ja viņi prot ievērot elementāras pieklājības normas, izrādīt cieņu sievietei, bet tas pēc būtības nav džentlmeniskums. Uz to ir jātiecas, par tādu pašam jāveidojas, un nedrīkst atslābināties ne dienu, ne stundu. Līdz džentlmeniskums ir asinīs. Tikai cilvēks pats var sevi veidot. Atceros, kāds bija mans tēvs, Latvijas armijas virsnieks, un kādi viņa biedri. Kā toreiz šo aprindu cilvēki veidoja savu vidi, cik augstu turēja cieņu, godu, labas manieres. Kā vīrieši, tā sievietes. Tā arī audzināja bērnus – cieņā un labās manierēs. Iegūt džentlmeņa statusu jau pieaugušam vīrietim ir diezgan grūti. Tam jānāk jau no bērnības, no audzināšanas ģimenē. Manuprāt, mūsu šodienas sabiedrībā džentlmeņu paliek aizvien mazāk. Sievietes bez viņiem var iztikt, vīrieši nepiepūlas par tādiem kļūt un šo statusu uzturēt. Naudas daudzums noteikti nav tas, kas garantē džentlmeniskumu. Tu vari būt nabags, bet tik un tā – džentlmenis."

Interesanti, kāds būtu Latvijas sieviešu vērtējums par mūsu valsts vīriešiem? Cik procentu tiktu pieskaitīti džentlmeņu kārtai? Ja tic Lielbritānijā veiktās aptaujas rezultātiem, kurā piedalījās 800 sieviešu, tad trešā daļa uzskata, ka īsti džentlmeņi sastopami tikai Lielbritānijā. Viņiem mēģina līdzināties japāņu un itāļu stiprā dzimuma pārstāvji. Amerikāņi, vācieši un austrālieši saņēmuši viszemāko vērtējumu.

Komentāri (54)

Tēmas

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu