/nginx/o/2018/07/13/8852069t1h8068.jpg)
Saķert kādu vīrusu un saslimt ar iesnām, kakla sāpēm un klepu iespējams pat viskarstākajā vasarā. Tomēr visbiežāk vīrusu saslimšanas, kas izraisa simptomus, ko saucam par saaukstēšanos, cilvēkus skar pavasarī, rudenī un ziemā.
"Visas slimības sākas galvā. Lai gan norūdīšanās ir ļoti svarīga, tā var arī neglābt, ja galvā valda haoss. Viens no vislielākajiem imunitātes ienaidniekiem ir stress. Ja būs kādi lieli kreņķi, var stiprināt imunitāti, cik gribi, bet saslimsi vienalga," saka homeopāte, ausu, kakla un deguna ārste Ilze Ābele.
Ziema ir stress organismam
Organismam stress ir arī neizgulēšanās, pārāk liela slodze darbā un izsīkums, lieli un pēkšņi uztraukumi. Vēl vairāk imunitāti ietekmē ilgstoša, pastāvīga spriedze. Tieši tāpēc cilvēki slimo vairāk rudeņos un pavasaros, jo gadalaiku maiņa arī ir pārbaudījums organismam: "Šogad laika apstākļi bija pavisam ekstrēmi – karstums sākās vienā dienā un tikpat pēkšņi beidzās, un iestājās auksts laiks. Tieši tāpat sākās ziema. Temperatūras maiņas ir pēkšņas, cilvēka organisms tām tik ātri nespēj pielāgoties.
Bērniem ir jāslimo pēc definīcijas. Viņiem ir jātrenē, jārūda imūnsistēma, un to viņi dara ar slimošanu.
Visam gan jābūt kaut kādai robežai, arī tam, cik bieži tas notiek."
Īpašs gadījums ir bērnu slimošana pēc tam, kad viņi sāk iet pirmsskolas izglītības iestādē vai skolā. "Atceros, kādreiz pediatriem bija likums – nepotēt bērnus mēnesi pēc tam, kad viņi ir sākuši iet bērnudārzā. Mazuļiem ļāva iedzīvoties jaunajā vidē. Reti kurš, sācis iet bērnudārzā, iztur nedēļu. Mehānisms ir pilnīgi tas pats – uztraukums nepierastā kolektīvā un daudz nepazīstamu mikrobu," skaidro ārste.
Kurš uzvarēs
I.Ābele piekrīt viedoklim, ka slimību izraisītāji kļuvuši niknāki un straujāk pielāgojas: "Tie apsteidz mūs. Izstrādāt jaunas zāles mēs nevaram tik ātri, cik ātri veidojas jaunās mikroorganismu sugas. Mikrobus mēs visi ieelpojam, sagrābstām ar rokām, apēdam. Atšķiras tikai organisma spēja tiem pretoties – vienu cilvēku tie spēj pieveikt, citu ne. Kurš izrādīsies stiprāks." Šā iemesla dēļ mediķi uzsver, ka saslimšanas profilaksei viens no svarīgākajiem nosacījumiem ir regulāri mazgāt rokas, sevišķi pēc atgriešanās no lielveikala un citām sabiedriskām vietām.
Katram savs
Ķermeņa norūdīšana ir vajadzīga, bet tagad to darīt, protams, par vēlu. Ārste kā svarīgākos fiziskās labsajūtas priekšnoteikumus nosauc uzturēšanos svaigā gaisā un labu miegu: "Jāatlicina katru dienu laiks pastaigai, jācenšas labi izgulēties, mazāk jāskatās raidījumi, kuros rāda negatīvu informāciju, nelaimes gadījumus, avārijas utt.
Jāēd vietējie dārzeņi un augļi, jādzer daudz šķidruma. Der arī zāļu tējas, bet šādiem nolūkiem – profilaksei – tās jāpamaina.
Runājot par dažādiem imunitāti stiprinošiem tautas līdzekļiem, piemēram, maisījumiem no ķiplokiem, dzērvenēm, medus u.tml., ārste uzsver, ka katram cilvēkam derēs kaut kas savs: "Dabā mums visiem ir savas zālītes, katram der kaut kas cits. Viens var ar ingvera tēju visu izārstēt, citam tā nelīdzēs. Tāpat ar zelta stīgu nevar visu izārstēt. Ir cilvēki, kuriem no ķiploka kļūst slikti. Piemēram, Citrosept, kas tiek popularizēts kā imunitātes stiprinātājs, – dažs to dzer pudelēm un ir apmierināts, citam nav nekāda labuma." Ārste uzsver, ka šie līdzekļi tiešām darbojas, ja organisms tiem atsaucas. Tas nav tikai placebo efekts, kad cilvēka izveseļošanās atkarīga vienīgi no pašiedvesmas un ticības zālēm. Par ķiploku lietošanu I.Ābele piebilst, ka jāuzmanās, ja ir augsts arteriālais asinsspiediens.
Homeopātiskie līdzekļi
Šobrīd populārs profilaktiskais līdzeklis ir homeopātiskais preparāts Oscillococcinum. "Tas palīdz daudziem, preparāts ir pārbaudīts gadiem. Cits jautājums, vai to vajag profilaksei reizi nedēļā, kā ieteikts. Varbūt pietiek, ka tas tiek lietots tad, kad parādās pirmās saaukstēšanās pazīmes." I.Ābele uzsver, ka homeopātiskās tabletes iedarbojas tikai tad, ja tiek sūkātas, jo uzsūcas caur mutes gļotādu. Turklāt tas jādara tukšā dūšā: vismaz pusstundu pirms ēšanas vai stundu pēc maltītes. Tikko sākas iesnas, šķavas un asaras šķīst uz visām pusēm, var izmantot Rhinallergy.
Pieaugušie var izsūkāt pa tabletei ik pēc pusstundas, bērni, sākot ar ceturtdaļu tabletes, maziem bērniem to var izšķīdināt ūdenī.
Ja saaukstēšanās sākas ar drebuļiem, var lietot Coryzalia vai Afflubin, vai Influcid. Degunā pūšami preparāti ir Delufen, Euphorbium. Ja deguns pavisam ciet, tūsku noņems Luffa Compositum, tas ir gan dzerams, gan pūšams degunā, vai Rhinital. No sūkājamām tabletītēm saaukstēšanās gadījumā var izmantot Gripp-Heel. "Šie preparāti būtu jātur mājās un jāliek lietā, tikko parādās saaukstēšanās pazīmes. Tiem, kam ir izteiktas iesnas un klepus, es ieteiktu Coryzalia, bet tiem, kuriem drebuļi un augsta temperatūra, – Afflubin vai Influcid."
Klepum – sīrupi un tabletes
Ja saaukstēšanās sākas ar sausumu un kasīšanos kaklā, jāsūkā Tonsilotren, ja kakls jau sarkans un sāk parādīties aplikums – Angin-Heel.
Ja kakls ir ļoti jutīgs, kā izplaucēts, ārste iesaka izsmidzināmos preparātus, kuru sastāvā ir eļļa, piemēram, Faringospray. "Man patīk preparāti, kuru sastāvā ir eļļas, bet jauniem cilvēkiem parasti tādi ne visai iet pie sirds. Tie, kuri necieš eļļu, var izmantot pūšamos preparātus ar glicerīnu, piemēram, Laringospray, papildinot ar Tonsilotren. Reizēm abi kaklā smidzināmie tiek kombinēti," skaidro I.Ābele.
Ja iesnas jau tik pamatīgas, ka deguns netek, bet izdalījumi ir biezi un bagātīgi, ārste iesaka tabletes Stiran vai Cinnabsin, jo tās šķidrina gļotas un ārstē gan degunu, gan tā blakusdobumus. Vēl divi preparāti, kas der šādos gadījumos, – Sinunorm un Sinupret –, tie ir fitoterapijas, tātad augu preparāti, nevis homeopātiskās zāles.
Ja ir sauss klepus, der augu sīrups Afflubin-Pine. Klepus sīrupu ir ļoti daudz, un jāatrod īstais.
Arī ar inhalācijām ārste iesaka uzmanīties: "Ir cilvēki, kuriem no silta tvaika deguns vispār aiztaisīsies ciet. Ir jāizmēģina, lai zinātu. Drošāks paņēmiens ir sildīt kājas. Grūtnieces to nedrīkst darīt. Kad silda kājas, jāsasedz ceļgali, pēc tam vilnas zeķes kājās un gulēt. Labs maisījums inhalācijām ir elpceļiem domātā Tereško tēja, ko pēc elpošanas var izdzert.
Ar tējām jāuzmanās, ja ir alerģija pret ziedputekšņiem vai konkrētiem augiem.
Tāpat jābūt piesardzīgiem, ja ir paaugstināts jutīgums pret bišu produktiem.