Rudeņos mēs sevi parasti iepriecinām ar arbūziem, novērtējot to garšu un sulīgumu, zinām, ka tie labi skalo organismu, jo satur daudz ūdens. Bet arbūzi ir arī ļoti dziednieciski. Vārdam arbūzs ir tjurku izcelsme. Pēc vienas versijas tas nozīmē "mitrums, šķidrums" (tā patiešām arbūzam pietiek), pēc otras - "ēzeļu gurķis".
Arbūzs ir pasaulē lielākā oga, kas satur 80-85% ūdens un vairākus sevišķi vērtīgus vitamīnu un mikroelementu kompleksus, tai skaitā ļoti daudz dzelzs. Pie arbūza dziednieciskajām īpašībām pieskaitāma atindēšanas spēja, urīndzenošas īpašības (sevišķi svarīgi tiem, kam ir urīnpūšļa akmeņi), vielu maiņas procesu stabilizācija aknās, žults īpašību uzlabošana.
wSastāvs: Augļu mīkstumā cukuri - saharoze, glikoze, fruktoze; pektīnvielas, celuloze, taukvielas; minerālvielas – dzelzs un sevišķi daudz kālija; aminoskābes valīns, izoleicīns, fenilalanīns, treonīns, tirozīns, oksilizīns; citrulīns; tiamīns, folijskābe, nikotīnskābe, karotionīdi likopīns, fitoēns, fitofluēns, alfa, beta, gamma karotīni u.c., askorbīnskābe. Sēklās taukas eļļas.
Lieto:
gremošanas uzlabošanai;
pret mazasinību;
pret sirds asinsvadu slimībām;
pret artrītiem, podagru;
aknu darbības uzlabošanai;
pret žults un urīnpūšļa akmeņiem;
pret cukura diabētu;
pret zarnu parazītiem;
pret hroniskiem un akūtiem zarnu iekaisumiem;
pret hepatītiem;
pret vēdera aizcietējumiem;
kā diurētisku līdzekli pret tūskām;
pret saaukstēšanos;
pret dzemdes asiņošanu;
pret infekcijas slimībām kā organisma tīrītāju.
Pret dzemdes asiņošanu:
Lieto sasmalcinātas sēklas ar pienu.
Pret zarnu trakta iekaisumiem, kolītiem:
50 g sasmalcinātu zaļu mizu pārlej ar 1 glāzi verdoša ūdens, vāra 15 min. Atdzesē. Lieto pa 1/2 glāzei 4 reizes dienā.
Pret aptaukošanos:
Atslodzes dienā lieto 1,5-2 kg arbūzu dienā un 100 g biezpiena ēdiena reizē.
Locītavu problēmām:
Arbūza mizas zaļo daļiņu sažāvē, samaļ kafijas dzirnaviņās. Lieto pulveri pa 1 tējkarotei 3 reizes dienā pirms ēšanas 5-6 nedēļas.
Pret zarnu parazītiem, kā arī žults un urīnpūšļa akmeņiem:
Ēst maksimāli daudz arbūzu.
Vispārējai organisma tīrīšanai:
Arbūzu diēta 4-7 dienas. Ēd tikai arbūzus un kvalitatīvu rudzu rupjmaizi. Šāda diēta ļoti labi izskalo nieres, urīnceļus, šķidrina akmeņus, izvada šlakvielas.
Psoriāzei un ekzēmai:
Arbūza mīkstuma kompreses.
Arbūza miziņas, kuras parasti izmetam ārā, ir 10 reizes bagātākas ar vitamīniem un minerālvielām nekā mīkstums. Tās var gatavot kā cukādes vai vārīt ievārījumus. Ja gribat nopirkt garšīgu arbūzu, pērciet sievišķos augļus. Tie ir tie, kam zieda vieta ir ar padziļinājumu. Ja padziļinājums ir kātiņa galā vai abos uzreiz, tie ir vīrišķie.
Uzmanību! Arbūzi ļoti labi uzkrāj sevī dažādas ķimikālijas, arī minerālmēslus. Tādus arbūzus var pazīt, pārgriežot tos uz pusēm. Ja redzam no 0,3 x 0,5 līdz 2 x 2 cm lielus dzeltenīgus sabiezējumus, tad zinām, ka šādus arbūzus ēst ir ļoti kaitīgi, jo dziedinošā efekta vietā iegūsim pretējo.
No Ziedoņa Kārkliņa semināru materiāliem