Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) apkopotā informācija liecina, ka laika posmā no 10.augusta līdz 6.septembrim Rēzeknē ir reģistrēti 56 saslimšanas gadījumi ar enterovīrusa izraisītu serozo (nestrutaino) meningītu. Visi slimnieki ir hospitalizēti.
Pirmie astoņi saslimšanas gadījumi tika konstatēti bērniem, kas apmeklēja Rēzeknes futbola klubu „Dižvanagi”. SVA epidemiologi uzskata, ka infekcijas sākotnējā izplatīšanās bija saistīta ar šī sporta kluba apmeklēšanu. Sporta klubā vienlaicīgi trenējas vairākas sporta komandas un tiek izmantota kopēja ģērbtuve. Sanitāri tehniskais stāvoklis ģērbtuves telpās ir neapmierinošs – telpu platība ir maza un bērniem tajās ir sarežģīti ievērot higiēnu. Pārtraukumos bērni dzēra ūdeni no krāna, kurš paredzēts teritorijas laistīšanai.
Pēc minētajiem saslimšanas gadījumiem, kas saistīti ar sporta klubu „Dižvanagi”, SVA epidemiologi konstatēja, ka turpmākais saslimstības pieaugums saistīts ar infekcijas izplatīšanos kontakta ceļā starp saslimušo radiniekiem, draugiem un paziņām.
Saslimušie ir vecumā no diviem līdz 51 gadam. Slimo pārsvarā bērni. Saslimšanas gadījumi divas reizes biežāk reģistrēti skolas vecuma bērniem nekā pirmsskolas vecuma bērniem. 2/3 saslimušo ir zēni. Ir reģistrēti arī četri saslimšanas gadījumi pieaugušajiem.
Šobrīd SVA Rēzeknes filiāles epidemiologi strādā pastiprinātā režīmā, organizējot minētā uzliesmojuma profilakses un pretepidēmijas pasākumus. Arī Daugavpilī reģistrēti divi meningīta gadījumi, kas ir saistīti ar Rēzeknes uzliesmojumu.
Ar enterovīrusiem pārsvarā slimo bērni un jaunieši. Pieaugušajiem pēc bērnībā pārslimotās enterovīrusu infekcijas ir izveidojusies dabīgā imunitāte. Sabiedrības veselības aģentūras Virusoloģijas izmeklējumu laboratorija jau septiņiem saslimušajiem apstiprināja enterovīrusa veidu ECHO30, kas ir var izraisīt lielus uzliesmojumus, izplatoties no slima cilvēka vai vīrusa nēsātāja tiešā kontakta ceļā, ar netīru roku starpniecību, ar inficētiem sadzīves vai koplietošanas priekšmetiem mājās un sabiedriskajās vietās, kā arī atsevišķos gadījumos - runājot, šķaudot, klepojot. Līdz ar to, sākoties mācību gadam, iespējama turpmāka infekcijas izplatīšanās bērnu kolektīvos. Kā vienu no būtiskajiem infekcijas izplatīšanas riska faktoriem skolās var minēt, ka bērni nereti dzer tieši no ūdens krāniem, pieskaroties tiem ar muti.
Šogad, kā parasti, saslimstība ar enterovīrusu infekciju pieauga vasaras beigās. Nelieli uzliesmojumi tika reģistrēti arī citās teritorijās, t.sk. Dobelē un Daugavpilī.
Pašreiz lieli serozā (nestrutainā) meningīta uzliesmojumi ir reģistrēti arī Krievijā (Habarovskā) - 1200 saslimšanas gadījumi un Serbijā (Kosovā) - 553 saslimšanas gadījumi.
Sabiedrības veselības aģentūra informē, ka enterovīrsu izraisītam slimībām ir dažādas izpausmes, atkarībā no izraisītāja veida. ECHO 30 enterovīruss parasti izraisa serozus (nestrutainus) meningītus. Cilvēkam strauji paaugstinās ķermeņa temperatūra līdz 39 grādiem un vairāk, parādās stipras galvas sāpes, miega traucējumi, ēstgribas zudums, vērojams sejas ādas un kakla apsārtums. Diemžēl specifiskas ārstēšanas enterovīrusu izraisītās infekcijas gadījumā nav.
Sabiedrības veselības aģentūras epidemiologu ieteikumi bērnu vecākiem, skolotājiem, bērnudārzu audzinātājiem:
1. Saslimšanas savlaicīga konstatēšana, slimnieka izolācija ir ļoti svarīga. Pirmsskolas izglītības iestādēs, kur ir reģistrēts meningīta gadījums, jāveic bērnu apskate no rīta pirms pieņemšanas grupā, temperatūras mērīšana divas reizes dienā, jāņem vērā epidemiologa norādījumi. Nedrīkst pieļaut slimu bērnu uzturēšanos grupā, tāpat nekavējoties jāizolē saslimušie bērnu no pārējiem.
2. Infekcijas slimības perēklī (mājās, bērnudārzu grupiņās, skolās) nepieciešams veikt rūpīgu mazgāšanu un tīrīšanu, izmantojot sadzīves mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļus, pievēršot uzmanību koplietošanas priekšmetiem, traukiem, rotaļlietām, durvju rokturiem, klozetpodiem, ūdensvadu krāniem. Vēlams izmantot tikai viegli mazgājamas rotaļlietas, mīkstās rotaļlietas jāapstrādā ar ultravioletajām (UV) lampām, bet, ja tas nav iespējams – nelietot.
3. Pirmskolas izglītības iestādē un citos bērnu kolektīvos, kur reģistrēts seroza meningīta gadījums, 14 dienu laikā, sākot no dienas, kad bijis pēdējais kontakts ar slimnieku, jānodrošina ierobežojoši pasākumi: grupā/klasē nedrīkst pieņemt jaunus bērnus, kas nav bijuši kontaktā ar slimnieku, jāierobežo kopīgu pasākumu rīkošana un spēles pagalmā kopā ar citu grupu bērniem. Jāinformē vecāki par saslimšanu un par veicamajiem profilakses pasākumiem.
4. Bērnu pastaigu laikā vai starpbrīžos jāveic telpu vēdināšana un apstarošana ar UV lampām.
5. Nepieciešama stingra ikdienas higiēnas prasību ievērošana personīgajā dzīvē, kā arī darbā, kas saistīti ar risku inficēt citus cilvēkus, t.sk. pārtikas ražošanā un izplatīšanā.
6. Ieteicams lietot tikai vārītu vai fasētu ūdeni.
7. Nedrīkst dzert no kopīgiem traukiem (glāzēm, pudelēm, vai tieši no ūdens krāna, pieskaroties tam ar muti).
8. Personīgaā higiēna – roku mazgāšana: vairākas reizes dienā rūpīgi mazgājiet jāmazgā rokas ar ziepēm, īpaši pirms ēšanas, dzeršanas, smēķēšanas, medikamentu lietošanas, dekoratīvās kosmētikas uzlikšanas, rīcības ar kontaktlēcām.
9. Pārliecinieties, vai bērni pēc atgriešanas mājās un pirms ēšanas vienmēr un rūpīgi nomazgā rokas.
10. Jāizvairās no pieskaršanās ar rokām savām acīm, degunam un mutei, kā arī no rakstāmlietu likšanas mutē.
Enterovīrusi ir samērā izturīgi ārējā vidē. Sasaldētā veidā vīrusi saglabājas vairākus gadus, +40C temperatūrā - vairākas nedēļas un istabas temperatūrā - vairākas dienas.