/nginx/o/2018/07/13/8932238t1h7512.jpg)
Studiju kredīts
Paredzēts studiju maksas segšanai.
Kredīta summa: līdz 100 % no studiju maksas. Nevar pārsniegt augstskolas noteikto studiju maksu un valsts noteikto maksimālo studiju kredīta apmēru atkarībā no studiju programmas.
Procentu likme: studiju laikā un laika posmā, kamēr nav sākta studiju kredīta atmaksa (ilgākais 11 mēnešus pēc studiju beigšanas), šī kredīta procentu likme ir 0%. Sākot kredīta atmaksu, jāmaksā 5% gadā no atlikušās studiju kredīta summas.
Liec aiz auss!
Studiju maksa par pirmo semestri ir jāsamaksā pašam! Tas tāpēc, ka kredīta noformēšanas process ir ilgstošs. (Piemēram, ja students piesakās septembrī, nauda augstskolas kontā tiek ieskaitīta tikai novembrī.) Pēc tam iemaksāto naudu saņem atpakaļ.
Ja kredītu nomaksā 11 mēnešu laikā pēc studiju beigšanas (vai 3 mēnešu laikā pēc pārtraukšanas), procenti nav jāmaksā. Katrā līmenī, tas ir, bakalaura, maģistra un doktora studijām, kredītu var saņemt tikai vienu reizi.
Studējošo kredīts
Paredzēts klātienes pilna laika studentiem ikdienas tēriņiem (dzīvokļa apmaksa, transporta izdevumi u. c.)
Kredīta summa: līdz Ls 120 mēnesī. To ieskaita studenta bankas kontā katru mēnesi, izņemot jūliju un augustu.
Procentu likme: 5% gadā (arī studiju laikā).
Liec aiz auss!
Piesakoties studējošā kredītam, students automātiski noslēdz ar banku līgumu uz visiem atlikušajiem studiju gadiem attiecīgajā programmā un maksā 5% gadā no atlikušās summas, sākot ar pirmo mēnesi, kad to saņem. Katru mēnesi banka automātiski atvelk procentus. Līdz ar to, ja, piemēram, students ir pieteicies uz 120 latiem mēnesī, viņš nekad nesaņem pilnus 120 latus.
Kredīts jāsāk atmaksāt uzreiz no kredīta saņemšanas brīža 5 procenti gadā no atlikušās summas visas studiju programmas laikā. Ja students atsakās, piemēram, pēc diviem gadiem no studējošā kredīta, tad pārējo studiju laiku vienalga jāturpina katru mēnesi atmaksāt paņemtā summa!
***
PIETEIKŠANĀS KĀRTĪBA
Studiju/studējošo kredītam var pieteikties jebkura semestra sākumā reģistrācijas nedēļas laikā. Jāiet uz savas fakultātes vai augstskolas kredītu piešķiršanas komisiju (KPK), kur jāaizpilda pieteikums. Katrai fakultātei un augstskolai ir naudas limits, ko valsts piešķīrusi studiju kreditēšanai. Parasti KPK apstiprina visus pieteikumus, bet, ja līdzekļu nepietiek, tiek ņemtas vērā studentu sekmes un materiālais stāvoklis. Tālāk pieteikums veic garu ceļojumu. Ja to apstiprina fakultātes KPK, tas nonāk visas augstskolas KPK, kas savukārt studentu sarakstu nosūta uz IZM Studiju fondu. Studiju fonds kontrolē, lai tiktu ievēroti visi noteikumi. Un tikai tad pieteikums nonāk bankā un studentam kopā ar galvotāju jādodas noslēgt līgumu. Valsts garantēto kredītu apkalpošanu 2006. gada rudenī nodrošinās «Parex banka».
DER ZINĀT!
Valsts garantētus kredītus piešķir tikai akreditētu studiju programmu apguvei. Bet daudzas bankas piedāvā savus izstrādātos kredītus, piemēram, SEB Unibankas studiju kredītu var saņemt arī licencētu (neakreditētu) studiju programmu studenti.
Galvotājs. Nepieciešams viens galvotājs, kas atbilst šādām prasībām:
- vecums līdz 65 gadiem;
- ienākumiem jābūt regulāriem un vismaz vienas minimālās algas apmērā, kas no 2006. gada 1. janvāra ir 90 lati mēnesī pirms nodokļu nomaksas;
- lai banka varētu pārliecināties par galvotāja ienākumu regularitāti, viņa alga vai algas daļa — vismaz 70 latu apmērā — katru mēnesi ir jāpārskaita galvotāja kontā kredītiestādē.
Par galvotāju nevar kļūt persona, kura pati ir ņēmusi kredītu no valsts budžeta līdzekļiem vai kredītu ar valsts vārdā sniegtu galvojumu.
Viens galvotājs var galvot par viena studenta abiem (studiju un studējošā) kredītiem. Galvotājs var galvot par vairāku studentu kredītiem tikai gadījumā, ja tie ir viņa bērni. Kredītu var nodrošināt arī ar nekustamā īpašuma ķīlu. Bāreņiem (līdz 24 gadu vecumam) kredīta saņemšanai nav nepieciešami galvotāji.
KREDĪTA ATMAKSĀŠANA
Kredīta pamatsumma jāsāk atmaksāt vēlākais ar 12. mēnesi pēc studiju beigšanas vai ar 3. mēnesi pēc studiju pārtraukšanas. Kredīts ir jāatmaksā 5 gadu laikā (katru gadu 1/5 daļa no kopējās summas), ja saņemtā kredīta kopējā summa ir mazāka par Ls 1000. Ja summa ir lielāka — 10 gadu laikā (katru gadu 1/10 daļa).
Izņēmuma gadījumi:
- Ja kredīta ņēmējam vai viņa laulātajam studiju laikā vai kredīta atmaksas laikā piedzimst bērni, pēc augstskolas beigšanas kredīta ņēmējam studējošā kredītu dzēš no valsts budžeta 30% apmērā no neatmaksātās summas par katru bērnu. Ja abi laulātie ir kredīta ņēmēji, šis noteikums attiecas tikai uz vienu no abiem pēc izvēles. (Tas neattiecas uz studiju kredītu!)
- Studējošā vai/un studiju kredītu dzēš, ja kredīta ņēmējs ir miris vai kļuvis par pirmās vai otrās grupas invalīdu.
- Kredīta atmaksāšanas termiņu var pagarināt, ja students ir obligātajā militārajā dienestā, grūtniecības vai pēcdzemdību atvaļinājumā, bērna kopšanas atvaļinājumā līdz pusotra gada vecumam un nestrādā pilnu darba laiku vai turpina studijas maģistrantūrā, doktorantūrā vai rezidentūrā.
Informāciju vari meklēt:
- Savas fakultātes vai augstskolas kredītu piešķiršanas komisijā;
- Izglītības un zinātnes ministrijas Studiju fondā Merķeļa ielā 11–509, Rīga, tālr. 7702490;
- Visās «Parex bankas» filiālēs (informācijas tālrunis 7010000);
- Internetā:
Kā arī savas augstskolas mājas lapā.
Studiju kredītu, kopš tas tiek izsniegts, izmantojuši aptuveni 30 000 studenti, no tiem studentiem, kuri studē par maksu nevis budžeta grupā, studiju kredīts ir aptuveni 30 procentiem.
Atšķirības starp kredītu ar valsts galvojumu un banku piedāvāto studiju kredītu bez valsts galvojuma:
1) valsts galvotajam kredītam var pieteikties tikai 2 reizes gadā, turklāt valsts galvotā kredīta saņemšana ir sarežģītāks un laikietilpīgāks process;
2) valsts galvoto kredītu var saņemt tikai tad, kad students jau oficiāli uzņemts augstskolā (lai oficiāli uzņemtu, par 1. semestri jau jāsedz mācību maksa), savukārt «Hansabanka» ir vienīgā banka, kas nodrošina kredītu arī tad, ja vēl nav zināma konkrēta mācību iestāde, — nauda seko līdzi studentam: kurā augstskolā viņš iestājas, tajā arī studiju maksa tiek segta;
3) valsts galvotajam kredītam jebkurā gadījumā vajag vēl vienu galvotāju pat tad, ja kredīta ņēmējam pašam ir pietiekami ikmēneša ienākumi;
4) nepilna laika un neklātienes studenti valsts galvoto kredītu nevar saņemt pilnā apmērā;
5) studiju maksas segšanai ārzemju augstskolās būs pieejams tikai valsts galvotais kredīts;
6) studiju laikā valsts galvotā kredīta gadījumā students nemaksā neko, procentus šajā laikā maksā valsts, savukārt banku piedāvāto studiju kredītu izmantojošie studenti procentus maksā katru mēnesi;
7) abos gadījumos kredīts jāatmaksā 10 gadu laikā un jāsāk maksāt ar 12. mēnesi pēc studiju beigšanas — arī valsts galvotā kredīta gadījumā procentu likme vairs nav 0 procenti — sākot atmaksu, students maksā 5% no atlikušās kredīta summas.