nākamo desmit gadu laikā zaudējumi var sasniegt 852 miljonus eiro.
Jau tagad var novērot, ka samazinās jaunas investīcijas tautsaimniecībā, zūd uzņēmēju uzticība tiesiskumam,
iedzīvotāji zaudē darbvietas un emigrē, kas veicina arī konkurētspējas samazināšanos,» uzsvēra Greiškalns.
Pētījuma autori norāda, ka maksātnespējas procesu uzraudzību un kontroli Latvijā būtiski apgrūtina visaptverošas informācijas trūkums, ar ko ik dienas saskaras tiesībsargājošās un maksātnespējas procesu uzraugošās iestādes, jo lielākā daļa jeb
60% maksātnespējas administratoru maksātnespējas ziņojumos likumā prasīto informāciju norāda tikai daļēji vai nenorāda vispār.
Turklāt, ja ziņojumā tikusi sniegta informācija par maksātnespējas procesu, to ir sarežģīti apkopot, jo nav izstrādāta standartizēta maksātnespējas procesu ziņojumu elektroniskā veidlapa, tādēļ ziņojumi tiek iesniegti dažādos failu formātos.
«Lai uzlabotu maksātnespējas procesa uzraudzību, būtu nepieciešams ieviest elektronisko datu sistēmu, kas darbotos līdzīgi kā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskā sistēma EDS.
Informācijas pieejamība sniegtu iespēju noteikt, kā strādā ikviens maksātnespējas administrators,
kā arī veicinātu pārdomātu un uz faktiem balstītu lēmumu pieņemšanu gan politiskajā, gan administratīvajā līmenī,» sacīja zvērinātu advokātu biroja «Deloitte Legal» partnere Ilze Znotiņa.
Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK) atzina, ka elektronisko datu sistēmas izstrāde tika sākta pērn, taču drīzumā tā varētu sākt darbību.
Ministrs arī rosināja izveidot maksātnespējas administratoru reitingu,
kurā viens no vērtēšanas kritērijiem varētu būt maksātnespējas procesa ietvaros atgūto līdzekļu apjoms.
«Ceru, ka pēc 2-3 gadiem uz sertificētiem maksātnespējas administratoriem vairs neskatīsies ar aizdomām,» pauda Rasnačs.
Pētījums veikts 2015.gadā, analizējot 9512 uzņēmumu maksātnespējas lietas, kā arī Maksātnespējas administrācijas, SIA «Lursoft», VID, kā arī finanšu un nefinanšu institūciju dokumentus un datus.