/nginx/o/2018/07/13/8962148t1he803.jpg)
Neatkarīgi no tā, vai dzīvojat pilsētas vēsturiskās apbūves daļā vai jaunuzceltā daudzdzīvokļu mājā, balkons vai lodžija vienmēr tiek uztverta kā īpaša dzīves telpa. Tā ir jūsu privātās dzīves telpas daļa, kam ir vistiešākā saskare ar apkārtējo vidi un kaimiņiem.
To, kā cilvēks organizē savu dzīves telpu, var novērot jaunbūvēs. Nereti var redzēt daudzdzīvokļu māju, kas tikai daļēji apdzīvota, bet daži balkoni jau piekrauti ar mantām – ikdienā nelietojamām vai sezonālām. Lai arī var pieļaut, ka tās ir iekštelpu nepārdomātā plānojuma sekas, nekārtība uz balkona liek domāt par saimnieka dzīves veidu.
Āra vide
Izvēloties izmantojamos materiālus balkona vai terases iekārtošanai, vispirms jāpārdomā, kādā veidā āra vide tiks izmantota. Vēloties maksimāli izmantot katru kvadrātmetru, iespējams pilnībā pārbūvēt lodžiju par dzīvokļa sastāvdaļu vai veikt lodžijas vai balkona iestiklošanu. Tas radīs iespēju maksimāli daudz laika pavadīt šajā vietā, tajā pašā laikā saglabājot iekštelpu komfortu. Bieži vien jaunbūvēs lodžijas jau ir iestiklotas, lai veidotu vienotu izskatu mājas fasādei. Stiklojums dod daudz priekšrocību, bet, lai arī nedaudz, samazina plašuma izjūtu. Ja balkona iestiklošana atstāta jūsu ziņā, šī vēlme jāsaskaņo ar mājas apsaimniekotāju, kurš pateiks, kāda veida stiklojums, tā rāmji un dalījums vislabāk iekļausies mājas kopējā ainavā. Jau vairākus gadus Latvijā pieejams bezrāmju stiklojums lodžijām un balkoniem. Šāds stiklojums ir visneitrālākais no ārpuses un neaizsedz skatienam apkārtējo vidi, atrodoties iekštelpās. Lai arī bezrāmja stiklojuma izmaksas ir augstas, tā izmantošana nerada vizuālus šķēršļus apkārtnes vērošanai. Iestiklotai verandai vislabāk noderēs tie paši vai līdzīgi materiāli un krāsu gamma, kas izmantota iekštelpām, lai veidotu interjera stilistisko vienotību. Tikai jāatceras, ka plašā stiklojuma un mazākas siltumizolācijas dēļ šajā telpā būs nedaudz zemāka temperatūra un lielāks gaisa mitrums. Tas jāņem vērā, izvēloties gan apdares materiālus grīdai un sienām, gan mēbeles.
Grīdas klājuma izvēle
Vienalga, vai telpa tiks izmantota aktīvi vai tikai pāris reižu gadā, ikreiz, uzkāpjot uz aukstas betona grīdas, sajutīsiet nepatiku. Vienkāršākais un praktiskākais risinājums, kura realizēšanai nebūs jāvelta daudz laika un līdzekļu, ir impregnēta koka dēļu ieklāšana. Tie ir rievoti dēļi, kas samazina slīdēšanu, aptuveni 40 mm platumā novietoti uz 250x250 mm plastmasas flīzes pamatnes. Šādu grīdas materiālu var iegādāties būvniecības veikalos, un tas ir vienkārši ieklājams bez papildu darba rīkiem. Latvijas apstākļiem koka dēļu pamatne ir visatbilstošākā, jo koks kā silts un dabisks materiāls būs patīkams basām pēdām. Izvēloties grīdai flīžu klājumu, galvenais jāņem vērā tā pretslīdēšanas īpašība. Atšķirībā no iekštelpām zemākā temperatūrā un nokrišņu laikā flīzes kļūst slidenas. Pašiem veidojot terasi un piemeklējot atbilstošākos terases klāja segumus, var nākties ilgi lauzīt galvu, jo piedāvājums ir plašs. Atbilstoši ēkas arhitektūrai var izvēlēties gan akmeni, gan koku, kā arī citus materiālus. Visērtākais kopšanas ziņā ir flīžu segums – to viegli uzklāt un vienkārši lietot. Flīzes kā formāts ir populārs, strādājot ar akmens masu, mālu, akmeni un kompozītmateriāliem. Katrs flīžu ražotājs veic savu produktu pārbaudi un garantē tā atbilstību āra apstākļiem. Citādi ir ar koku, kas tiek uzskatīts par vienkāršāku un pieejamāku materiālu, līdz ar to netiek pievērsta pienācīga uzmanība detaļām. Tīkkoka klājs būs ļoti kvalitatīvs un kalpos ilgi, bet tajā pašā laikā izmaksās dārgi. Izvēloties priedi, kas ir samērā lēts materiāls, jāņem vērā, ka tās koksne ļoti labi uzsūc mitrumu un ir mīksta. Rezultātā priedes dēļi pakļaujas temperatūras un mitruma svārstībām, un tajos paliek mēbeļu kāju vai kurpju papēžu iespiedumi. Izvēli lai nosaka jūsu pēdas – vai tīkamāk ir uzkāpt uz saulē sasilušām akmens vai māla flīzēm vai pieskarties dabiska koka virsmai.
Balkona un terases interjers
Visplašākās iespējas paveras terases un balkona labiekārtošanā. Pat ja terase atrodas daudzdzīvokļu namā un apdares materiāli ir iestrādāti mājas celtniecības laikā, mēbeļu, augu, saules sargu izvēle ir visplašākā. Izvēloties mēbeles, galvenā uzmanība jāpievērš izgatavošanas materiāliem. Koka un pinumu mēbelēm jābūt pienācīgi apstrādātām, paredzot, ka tās atradīsies āra apstākļos. Visplašāk tiek popularizētas tīkkoka mēbeles, jo šī koka koksne satur dabisku eļļu, kas neļauj uzsūkties ūdenim un ir pasargāta no apkārtējās vides ietekmes. Izvēloties metāla mēbeles, jāņem vērā materiāla augstā siltumvadīšanas spēja, kas nozīmē ātru uzkaršanu vasarā un strauju atdzišanu ziemā. Tāpēc metāla mēbeles var kombinēt ar noņemamiem spilveniem, kas padarīs mēbeļu lietošanu vienlīdz komfortablu neatkarīgi no gadalaika un gaisa temperatūras. Ja arī terase ierīkota zem nojumes, kur iespējams paslēpt mēbeles lietus laikā, polsterētās daļas vienmēr jānoņem un jāienes iekštelpās, jo gaisā esošais mitrums ātri iesūcas audumā un to bojā. Lai regulētu vēlamos apstākļus vējainā laikā, paslēptos no tiešiem saules stariem vai kaimiņu skatieniem, var izmantot terases markīzes, kas ir gan horizontāli, gan vertikāli izvelkamas. Šo markīžu priekšrocība ir transformēšanas iespēja un speciāls pašattīrošs audums. Cita alternatīva ir veidot norobežojumu, izmantojot augus. Tie lieliski veiks savu funkciju un tajā pašā laikā iepriecinās ar smaržu un izskatu. Vienīgi kopt augus būs daudz grūtāk, tas prasīs vairāk laika.
Saulessargi, kas ļoti izplatīti dienvidu zemēs, lēnām savu vietu ieņem arī Latvijas tirgū. Tas skaidrojams ar klimatu – Latvijā biežāk ir vējains nekā saulains, līdz ar to mēs nevēlamies tās pašas retās saulainās dienas pavadīt zem saulessarga. Tomēr ilgstoši tieši saules stari ādai ir kaitīgi. Protams, augi un puķes ir neatņemama lodžijas vai balkona sastāvdaļa. Tikai, izvēloties augus, kurus novietosiet uz balkona, jāņem vērā to kopšanas prasības, lai balkonu pēc laika nerotātu izdegušu puķu podi.