/nginx/o/2018/07/14/8983255t1hd2ec.jpg)
Augļu bagātība nemazina taupības gēna ietekmi un vēlmi apēst arī kaut ko jau viegli iebojājušos. Tad gan jārēķinās, ka zarnu trakts uz šādu taupību reaģēs ar caureju.
Labs paliek labs
Ja vēdera izeja ir vairāk nekā divas reizes dienā, šķidrāka un pēc apjoma dāsnāka nekā parasti, tas nozīmē, ka zarnas vienkārši cenšas no kaut kā atbrīvoties – iemesls tādai "evakuācijai" var būt kāds apstāvējies vai netīrs ēdiens, zarnu infekcija, baktērijas no tuvējās peldvietas, skaidro epidemioloģe Natālija Biknēvica.
Tīrība un kvalitāte ir divi galvenie higiēnas un caurejas profilakses priekšnosacījumi, uztura sortiments ir tikai pastarpināts iemesls: biežāku vēdera izeju var veicināt gan augļu un ogu kokteilis, gan, piemēram, kokosrieksti – šķiedrvielām bagāti un apēsti lielā daudzumā, tie kairina zarnu traktu. Tikpat kairinošs var likties neierasti trekns vai īpatnējs pārtikas produkts.
Šķidrāka vēdera izeja var būt arī antibiotiku lietošanas laikā, kas veicina pārmaiņas zarnu mikroflorā. Lai organismam palīdzētu atjaunot normālu mikrofloru, pēc zāļu kursa uzturā var vairāk lietot jogurtus ar bifido un acidofilajām baktērijām.
Netraucēt dabai
Ja caureja ir reakcija uz vieglu infekciju, saindēšanos vai "sliktajām baktērijām", parasti tā neturpinās ilgāk par piecām līdz septiņām dienām, paiet bez paaugstinātas temperatūras un nav nepieciešama iejaukšanās ar medikamentiem. Tad vienkārši ievēro saudzējošu diētu, mazāk ēd, vairāk dzer siltu tēju vai negāzētu minerālūdeni – "burbuļi" kairinās gremošanas traktu. Ja ir izteikti šķidrs vēders vairākas dienas, var mēģināt to "biezināt" ar tautas līdzekļiem, bet jārēķinās, ka arvien ieteiktā melnā ogle jādzer, rēķinot vienu tableti uz 10 kilogramiem ķermeņa svara. Savukārt baltie māli jeb "smekta" ir maisījums, ko ne katrs bērns būs ar mieru dzert. Internetvietne www.rotaviruss.lv caurejas ārstēšanai un organisma atlabšanai ieteic izmēģināt īpašo Brata diētu: banāni, rīsi, ābolu biezenis un grauzdiņš, papildus uzņemot daudz šķidruma. Citas uzturvielas pievieno pamazām, tiklīdz jūtas pietiekami atlabis.
Izvērtēt kritiski
Tautas līdzekli pret caureju – smalkus melnos piparus, kam uzdzer aukstu ūdeni – gremošanas slimību centra "Gastro" vadītājs Ivars Tolmanis vērtē ar smaidu: "Neko ļaunu jau tas nenodarīs, melnais pipars nav tā spēcīgākā lieta, bet diez vai ko lielu arī līdzēs." Gastroenterologs uzsver, ka caurejas gadījumā svarīgākais ir dzert pietiekami daudz šķidruma – jokojot varētu teikt, ka ūdens arī ir galvenās zāles pret caureju. Jāuzmana, vai nesākas organisma atūdeņošanās – sevišķi bīstami tas ir maziem bērniem un gados vecākiem cilvēkiem. Vājinieka kopēja galvenais uzdevums ir pierunāt padzerties vēl mazliet un vēl mazliet – nelieliem malkiem, dažādojot "ēdienkarti". Nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība, ja parādās atūdeņošanās pazīmes – izteikts nespēks, vispārējs slābanums, sausa mēle. Ārsta konsultācija noteikti jāmeklē, ja caureja kombinējas ar asām sāpēm vēderā, vemšanu un ja temperatūra pārsniedz 38 grādus.
Uzziņai
No "Latviešu tautas ticējumiem" Caureja pāriet, ja dzer alkšņu čiekuriņu jeb ozolu mizu novārījumu, vai arī melleņu ogu sulu, vai ēd vīgriežu ziedus. Kad cauri iet, tad vajag savārīt ozola mizas un iedzert. Pret cauru vēderu – sagrauzdēta maize, koka ogles vai arī smalki sarīvēta priežu miza. Pret caureju dzer smalkus pelnus vai kliņģerītes. Der stipra kumelīšu vai zirgskābeņu tēja.