Iesūti ziņu!

Kas jāzina, dodoties uz musulmaņu valstīm? (28)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Arābu valstīs sabiedriski bīstamu darbību sarakstā var būt arī latviešu tūrista uztverē pilnīgi nevainīgas lietas. Ja esat aizbraucis uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem, mierīgi atpūšaties, no viesnīcas izejat tikai, lai pastaigātu pa veikaliem, tad diez vai ar jums notiks kas briesmīgs. Tomēr labāk jau iepriekš uzzināt izvēlētās valsts īpatnības.

Sargā sevi pats, un arī Dievs tevi sargās

Emirāti ir viena no tehniski attīstītākajām valstīm, bet arī likumu stingrības ziņā AAE ir gandrīz “apsteigusi visu planētu”. Nacionālā, reliģiskā un personiskā pilsoņu goda aizskaršana, alkoholisko dzērienu lietošana un atrašanās sabiedriskās vietās alkohola reibumā, mēģinājumi fotografēt valsts iestādes vai musulmaņu sievietes bez vīra, tēva vai aizbildņa atļaujas utt. var radīt ļoti nopietnas sekas, sākot ar naudas sodu līdz pat ieslodzījumam. Nopietnas problēmas sagaida arī to tūristu, kas, braucot ar īrētu automašīnu, neievēro luksoforā degošo sarkano gaismu. Spilgts piemērs augstāk minētajam – gadījums, kad kādai tūristei, kas bija nolēmusi naktī nopeldēties, tika piespriests naudas sods 200 dolāru apmērā par noteikumu, kas aizliedz nakts laikā peldēties, neievērošanu.

Vietējie likumi ir īpaši neiecietīgi pret jebkāda veida izvirtību. Bet Emirātos šis ir ļoti plašs jēdziens. Aiz cietuma restēm var nokļūt par pārāk atklātu skatīšanos uz arābu sievietēm vai par bagāžā atrastām erotiska rakstura bildēm. Sieviešu apģērbs nedrīkst būt pārāk atklāts vai piegulošs, pludmalē nedrīkst atrasties “topless”.

Šardža Emirāts atšķiras ar īpaši stingriem uzvedības noteikumiem. Šeit darbojas sausais likums un alkoholisko dzērienu lietošana ārpus viesnīcas numura var novest pie nopietnām nepatikšanām. Bet, neskatoties uz to, tieši Šardži viesnīcas ir vispopulārākās Samāras tūristu vidū, pateicoties daudz zemākām dzīvošanas izmaksām (ap 2 tūkstoši dolāru uz vienu cilvēku) salīdzinājumā ar Dubaijas viesnīcu izmaksām (ap 3,5 tūkstoši dolāru).

Ēģipte

Ēģipte Latvijas tūrisma tirgū tiek uzskatīta par populārāko vietu, kurp doties ziemas laikā. Tāpēc nenāks par ļaunu lieko reizi atgādināt par dažiem uzvedības noteikumiem, kurus nepieciešams ievērot, lai nesabojātu atpūtu. Pirms fotografējat kolorītu tirgotāju uz simpātiskas suvenīru bodītes fona, atcerieties, ka Korāns aizliedz cilvēka attēlus, un noteikti pajautājiet, vai tirgotājam pret to nav iebildumu. Nav izslēgts, ka “modelis” piekritīs bez ilgas pierunāšanas, bet pieprasīs atalgojumu par saviem pakalpojumiem. Par šādu pakalpojumu cenu labāk vienoties jau iepriekš.

Noziedzības līmenis valstī nav īpaši augsts. Lielākajās pilsētās un sabiedriskās vietās vajag uzmanīties tikai no kabatzagļiem. Sevišķi jāuzmanās no vietējiem autovadītājiem. Viņi pilnībā ignorē ceļazīmes, nekad nelieto pagrieziena rādītājus vai atpakaļskata un sānskata spoguļus. Ēģiptiešu autovadītāju loģiku nav iespējams izprast, tāpēc jāuzmanās ne tikai autobraucējiem, bet arī kājāmgājējiem.

Nēsāt īsu un piegulošu apģērbu (sievietēm) Ēģiptē drīkst, bet tādā gadījumā jārēķinās ar pastiprinātu temperamentīgo ēģiptiešu uzmanību. Uz izrādīto uzmanību ieteicams nereaģēt.

Rūpīgi pārskaitiet atlikumu pēc iepirkšanās veikalos un restorānos, kur to vispār var “nejauši” aizmirst iedot. Nebūtu ieteicams tirgū pirkt zelta rotaslietas – šā zelta sastāvs varētu šokēt jebkuru eiropiešu juvelieri.

Ēģiptē nedrīkst dzert krāna ūdeni, labāk pirkt ūdeni veikalā. Tīrīt zobus un skalot augļus arī ieteicams ar ūdeni, kas pildīts pudelēs.

Kamieļa mugurā

Tunisija pieder pie arābu nekonservatīvajām valstīm. Šeit nav īpašu aizliegumu un ierobežojumu, bet ir nerakstīti noteikumi, kuru ievērošana tūristiem ietaupīs naudas un nervu zaudējumus.

Alkoholiskos dzērienus Tunisijā drīkst lietot, bet atklāti staigāt pa ielām ar atvērtu pudeli gan nebūtu ieteicams. Likums ir nepielūdzams attiecībā uz iereibušiem autovadītājiem - viņiem draud nopietns naudassods un pat tiesību atņemšana. Vēl stingrāki sodi ir saistīti ar narkotikām. Šajā valstī par narkotiku lietošanu draud brīvības atņemšana uz gadu.

Noteikti, pirms kaut ko pērkat vai izmantojat kādu pakalpojumu, rūpīgi ar pārdevēju norunājiet, kāda būs cena.

Ļoti populāra krāpšana (starp citu, tiek izmantota visās arābu valstīs) – uzaicinājums pavizināties ar “tuksneša kuģi”. Tikai par 2 dināriem jums palīdzēs uzrāpties kamieļa mugurā, bet, kad lūgsiet palīdzību, lai tiktu lejā, dzinējs bezkaislīgi paziņos, ka tas jums maksās 100 dināru. Ja veiksmīgi kaulēsieties, tad cena nokritīsies līdz 10 dināriem, bet oma būs sabojāta.

Ar ģērbšanās manierēm eiropieši vietējos iedzīvotājus nepārsteidz. Pludmales šorti, topiņi un citi vasaras apģērbi centrālajās pilsētās tiek uztverti pilnīgi normāli. Bet, ja gribat izvairīties no uzmākšanās, tad nevajadzētu vilkt īsus svārciņus un augstpapēžu kurpes, tāda kombinācija šeit tiek uztverta ļoti viennozīmīgi. Krievu meitenes Tunisijā nereti sauc par Natašām, visiem zināmā kontekstā. Apmulsušās tūristes ir stāstījušas, ka dažiem Tunisijas stiprā dzimuma pārstāvjiem ir oriģināla pašapliecināšanās metode. Pludmalē viņi noskata kādu simpātisku sievieti, kas viena pati peldas, piepeld viņai klāt un novelk peldbikses, demonstrējot savu vīrietību. Vispiemērotākā uzvedība šādā situācijā – saglabājot nesatricināmu sejas izteiksmi, aizpeldēt pēc iespējas tālāk no puiša un viņa kompleksiem. Par laimi, Tunisijas vīrieši nav uzbāzīgi un saprot pieklājīgu atteikumu.

Kaulēšanās ir tieši laikā

Marokāņi, tāpat kā tunisieši, atšķiras no Ēģiptes kolēģiem. Viņi ir neuzbāzīgi, pieklājīgi un pretimnākoši. Apkalpošana šeit ir tikpat nesteidzīga kā Ēģiptē vai Tunisijā (arābu mentalitātei ir savas iezīmes). Valstī saglabājas zems noziedzības līmenis. Vietējie iedzīvotāji ļoti ciena policiju. Viesnīcu rajonā var pastaigāties pat naktī. Turpretim, tirgū un citās sabiedriskās vietās nevajadzētu atstāt bez pieskatīšanas vērtīgas lietas. Sievietēm, kuras ceļo bez vīrieša pavadības, vajadzētu būt vēl uzmanīgākām. Apskauties sabiedriskās vietās nav pieņemts, tāpat kā izrādīt jebkādas pastiprinātas emocijas.

Nav ieteicams dzert ūdeni no krāna vai to, ko piedāvā ūdens tirgotāji uz ielām, – tikai ūdeni, kas pildīts pudelēs. Sulas ar ledu, ko piedāvā gandrīz uz katra stūra, arī ieteicams lietot piesardzīgi. Marokā, tāpat kā visās arābu valstīs, jāmāk kaulēties. Īpaši piesardzīgiem jābūt, iepērkoties mazos veikaliņos un bodītēs, kur saimniekiem ir pašiem savas metodes un paņēmieni. Gadās, ka, ieejot bodītē tikai aiz ziņkārības, nepieredzējuši tūristi tajā atstāj gandrīz visu naudu.

Komentāri (28)

Tēmas

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu