«Citadeles» investori - bijušais ASV Federālo rezervju sistēmas vadītājs, Ēģiptes miljardieris u.c.

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Reuters/ScanPix

Bankas «Citadele» investoru vidū ir gan bijušais ASV Federālo rezervju sistēmas vadītājs Pols Volkers, gan Ēģiptes miljardieris Nasevs Saviris, šodien preses konferencē atklāja «Ripplewood Advisors LLC» izpilddirektors un dibinātājs Tims Kolinss. Pēc bankas «Citadele» darījuma noslēgšanās 52,6% bankas akciju nonāks 12 starptautisku investoru īpašumā.

Kolinss norādīja, ka pēc darījuma katrs no 12 investoriem iegūs ne vairāk kā 9,9% «Citadeles» akciju.

Bez Volkera un Savirisa bankas «Citadele» 12 investoru vidū ir arī ASV investīciju bankas «Allen&Company» izpilddirektors Stenlijs Šūmans ar vairāk nekā 50 gadu pieredzi investīciju un investīciju konsultāciju jomā, ASV investīciju kompānijas «Cramer Roshental&McGlynn» līdzdibinātājs Džeralds Krāmers, kura kompānija pārvalda 12 miljardus ASV dolāru vērtu institucionālo un privāto investoru aktīvus.

Investoru vidū ir arī centra «Belfer Center for Science and International Affairs» direktors Graiems T.Alisons, kurš bijis aizsardzības sekretāra īpašais padomnieks ASV prezidenta Ronalda Reigana administrācijā.

Investoru vidū ir arī Kanādas ilgtspējīgās attīstības tehnoloģijas padomes priekšsēdētājs un Kanādas viedtelefonu ražošanas uzņēmuma «BlackBerry» līdzdibinātājs Džeims L.Basili. Metjū O.Digs ir bijis saldēšanas un gaisa kondicionēšanas kompresoru ražotāja «Copeland Corporation» prezidents. Cits «Citadeles» investors Danandžaja Dvivedi bijis bankas «Šinsei» korporatīvais izpilddirektors, kā arī savulaik ieņēmis dažādus amatus «Citibank».

«Citadeles» investoru vidū ir arī Ņujorkas aktīvu pārvaldības uzņēmuma «EMS Capital LP» pārstāvis Edmonds Safra, «JP Morgan» bijušais izpilddirektors un kompānijas «BlueMontain Capital» vadošais partneris Džeimss E.Stenlijs, kā arī uzņēmumu «Wolfensohn Fund Management» un «Wolfenson&Company LLC» priekšsēdētājs, bijušais Pasaules Bankas prezidents Džeims D.Volfensons un uzņēmums «Baupost Group».

Kolinss atzina, ka daļa investoru pēc darījuma noslēgšanās būs vai nu «Citadeles» padomnieki, vai arī padomes locekļi.

Tāpat Kolinss piebilda, ka

pasaulē trūkst informācijas par Latviju,

tāpēc viens no starptautisko investoru uzdevumiem būs arī citu ārvalstu investoru piesaiste Latvijai, cerot, ka tie lems sākt biznesu Latvijā.

Iepriekš ziņots, ka «Ripplewoods Advisors LLC» piederēs 22,4% akciju, 52,6% bankas akciju nonāks 12 starptautisku investoru īpašumā, savukārt Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB) savā īpašumā saglabās 25% bankas kapitāldaļu.

5.novembrī tika parakstīts līgums par valstij piederošo bankas «Citadele» akciju pārdošanu 12 starptautisku investoru grupai un «Ripplewoods Advisors LLC» par 74 miljoniem eiro.

Pārdošanas cena gan var mainīties atkarībā no bankas darbības rādītājiem

līdz šā gada beigām, salīdzinot ar plānotajiem rādītājiem. Galīgā cena tiks noteikta 2015.gada pirmajā ceturksnī. Visi ieguvumi no iespējamās cenas korekcijas tiks ieguldīti bankas kapitālā.

Līgums paredz, ka «Ripplewood» un investoru grupa nedrīkstēs vismaz divus gadus pārdot banku.

Darījuma nosacījumi paredz, ka investori un ERAB palielinās bankas kapitālu par desmit miljoniem eiro.

Bankas pārdošanas darījums noslēgsies 2015.gada pirmajā ceturksnī, kad tiks saņemts atbilstošo uzraudzības iestāžu apstiprinājums.

Banka «Citadele» darbu sāka 2010.gada augustā

pēc valsts pārņemtās «Parex bankas» restrukturizācijas veiksmīgas pabeigšanas, kuras laikā toreizējās «Parex bankas» labie aktīvi tika pārnesti uz jaundibināto banku «Citadele».

Šī gada trešo ceturksni «Citadeles» koncerns noslēdza ar gandrīz 23 miljonu eiro neauditēto peļņu, kas ir par 56% vairāk nekā 2013.gada attiecīgajā periodā. Šogad trīs ceturkšņu laikā «Citadele» parakstīja kredītu līgumus par 157 miljoniem eiro, bankas kredītportfelim sasniedzot 956 miljonus eiro.

Svarīgākais
Uz augšu