Iesūti ziņu!

Ja herpes vīruss atmostas

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Dedzināšana, nieze un citas traucējošas sajūtas, ko rada aukstumpumpa, ir kaitinošas. Vēl vairāk cilvēkus uztrauc tas, ka izsitumi bojā izskatu, jo ir tik daudz situāciju, kad jāizskatās perfekti, piemēram, darba intervija, tikšanās ar nozīmīgu klientu vai iepazīšanās ar līgavas vecākiem... It kā jau visi saprot, ka tā ir tikai aukstumpumpa, kas pāries, tomēr daudzi rauc degunu, ieraugot, ka tāda uzmetusies pārdevējai, oficiantam vai konduktoram.

Vīruss gaida izdevību

Tiek uzskatīts, ka ar herpes vīrusiem inficēti līdz pat 95% cilvēku. Nereti inficēšanās notiek jau agrā bērnībā. Vīruss nonāk uz ādas, tad iekļūst nervu šūnās un tur paliek snaudošā stadijā, līdz iedarbojas kādi faktori, kas to aktivizē, piemēram:

- saaukstēšanās slimības;

- iekaisuma procesi organismā;

- stress;

- garīga pārslodze;

- gremošanas traucējumi;

- menstruācijas;

- pārsauļošanās (t. sk. solārijā);

- vispārēja imunitātes pavājināšanās u. c.

Attīstības gaita

Visbiežāk herpes izraisītie izsitumi rodas uz lūpām, deguna spārniem, iespējams inficēt arī acis, kas jau ir bīstamāk. Pirms vēl parādās redzamas izpausmes, konkrētajā vietā jūtama dedzināšana, nieze, tāda kā tirpšana, manāms neliels apsārtums. Pēc tam tur veidojas infekciozi pūslīši – mazas čūliņas, pildītas ar šķidrumu. Vēlāk pūslīši plīst un sulo, pēc tam veidojas kreveles. Aktivizējoties herpes vīrusiem, var ir arī vispārējs sagurums, dažkārt pat paaugstināta ķermeņa temperatūra. Ja cilvēkam kaut reizi mūžā šādas problēmas ir bijušas, tas nozīmē, ka tās var atkārtoties atkal, jo pagaidām vēl nav atklāti līdzekļi, kas ļautu pilnīgi atbrīvot organismu no herpes vīrusa.

Rīkoties nekavējoties

Lai neļautu rasties izsitumiem, ir ļoti svarīgi pamanīt pašas pirmās diskomforta pazīmes. Tiklīdz parādās kaut neliela nieze vai apsārtums, jālieto krēms, kas satur acikloviru. Krēma tūbiņu ieteicams vienmēr turēt pa rokai mājās, darbavietā vai nēsāt līdzi somiņā, lai nebūtu jātērē laiks meklējumiem. Ja sākuma stadija ir nokavēta, krēms gan remdēs sāpes, mazinās niezi un apsārtumu, taču vairs nav garantijas, ka izdosies novērst čūliņu veidošanos.

Jāievēro instrukcija

Aciklovirs ir vienīgais pretvīrusu līdzeklis, kam piemīt specifiska iedarbība uz herpes vīrusiem. Tā atklājēji – amerikāņu pētnieki Ģertrūde Elione un Džordžs Hičingss – 1988. gadā saņēma Nobela prēmiju medicīnā. Aciklovira darbības mehānisms ir unikāls – iekļuvis šūnā, tas aktivizē vielas ar pretvīrusu iedarbību. Varētu teikt, tas liek vīrusam cīnīties pašam pret sevi.

Ļoti svarīgi ir lietot šo līdzekli tā, kā norādīts instrukcijā – piecas reizes dienā ik pēc četrām stundām. Nepietiek vienkārši pāris reižu uzziest krēmu un cerēt, ka viss pāries. Vislabāk krēmu uzklāt ar vates irbulīti, ieziežot ne tikai cietušo vietu, bet arī ādu ap to. Ja vates irbulīšu nav, krēmu var uzmanīgi uzziest ar pirkstu, bet jebkurā gadījumā pirms un pēc šīs procedūras kārtīgi jānomazgā rokas, lai izsargātos no papildu infekcijas. Preparāts jālieto ne mazāk kā piecas dienas. Ja problēmas turpinās, krēmu var lietot vēl piecas dienas. Ja arī ar to ir par maz, lietošana jāpārtrauc un jādodas pie ārsta. Nevajadzētu krāsot lūpas vai maskēt izsitumus ar tonālo krēmu. Nekādā gadījumā nedrīkst aizskart cietušo vietu ar rokām, izspiest čūliņas, noraut kreveles. Noteikti nevajadzētu skūpstīties. Lai gan ārpus cilvēka ķermeņa herpes vīruss spēj izdzīvot tikai īsu laiciņu un parasti tiek nodots tālāk tikai tiešā saskarē ar inficētu ādu, mediķi iesaka drošības pēc lietot atsevišķus traukus un dvieļus.

Jāstiprina imunitāte

Ja herpes vīrusi organismā aktivizējas regulāri un cilvēks no aukstumpumām cieš bieži, tas nozīmē, ka viņam jādomā, kā palielināt organisma vispārējās pretestības spējas dažādiem infekciju izraisītājiem. Var lietot kādu no labi pazīstamajiem augu valsts preparātiem, piemēram, ehinācejas lakstu sulu. Par labu nāks arī norūdīšanās un veselīga dzīvesveida principu ievērošana. Lai noskaidrotu, vai vājās imunitātes pamatā nav kāda nopietna slimība, jāaiziet pie ārsta.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu