/nginx/o/2018/07/15/9071171t1h9b27.jpg)
E vitamīns palīdz pasargāt organismu no sirds slimībām un vēža, ko izraisa bojātas šūnas. Tas darbojas kopā ar vairākiem citiem antioksidantiem (piemēram, C vitamīnu un selēnu), pasargājot no hroniskām slimībām, piemēram, diabēta un sirds slimībām.
Vai E vitamīns var aizkavēt sirds slimības?
Kardiologu uzmanību E vitamīns piesaistīja 1993. gadā, kad Hārvarda universitātes pētījums parādīja, ka diviem vīriešiem, kas katru dienu uzņēma pilnvērtīgu E vitamīna devu, risks saslimt ar sirds slimībām samazinājās par 35 procentiem vairāk nekā tiem, kas to nedarīja. Šie rezultāti apstiprināja teoriju, ka E vitamīns palīdz aizkavēt sirds slimības, novēršot holesterīna veidošanos, kas bojā artērijas. Šie pētījumi ir viens no iemesliem, kāpēc 37 miljoni amerikāņu katru dienu lieto E vitamīnu. Tomēr, par spīti daudziem pētījumiem par E vitamīna nozīmi sirds slimību profilaksē, vairāki jauni pētījumi mudina būt piesardzīgiem.
2004. gada novembra ziņojumā Amerikas Sirds asociācija ziņoja, ka lielās devās E vitamīns var būt kaitīgs. Saskaņā ar šo ziņojumu, 14 dažādi pētījumi apliecinājuši, ka cilvēkiem, kas lietojuši dienā vairāk par 400 starptautiskajām vienībām (IU) E vitamīna, ir 10% lielāks risks mirt nekā tiem, kas lietojuši placebo. Tas gan nenozīmē, ka E vitamīns ir kaitīgs veselībai – viss ir atkarīgs no sabalansēta uztura. Devas, kas satur mazāk par 200 (IU) E vitamīna, ir pilnībā nekaitīgas. Amerikas Sirds asociācija pauž viedokli, ka ir nepieciešama vēl virkne pētījumu, lai apzinātu potenciālo labumu, ko cilvēka veselībai sniedz E vitamīns. Tajā pašā laikā asociācija E vitamīnu saturošus uztura bagātinātājus iesaka tikai tiem cilvēkiem, kuru organisms nespēj uzsūkt pietiekamu devu šā vitamīna.
Cik daudz dzelzs organismam dienā nepieciešams?
Zinātnieku rekomendētais daudzums ir no 22 līdz 33 starptautiskajām vienībām (IU) dienā atkarībā no tā, vai E vitamīns ir dabisks vai sintezēts. Daži pētījumi apliecina, ka E vitamīnam 100 starptautisko vienību lielā daudzumā ik dienu ir labvēlīga ietekme uz asinsvadiem. Bez ārsta konsultācijas nevajadzētu lietot vairāk par 200 starptautisko vienību dienā. Lielas ikdienas devas var izraisīt asiņošanu tiem, kas lieto zāles pret asins nesarecēšanu. Tāpat jākonsultējas ar ārstu par E vitamīna lietošanu, ja lietojat arī aspirīnu vai ginku vai arī drīzumā jums paredzēta operācija.
Kā var noteikt E vitamīna deficītu organismā?
Simptomi katram cilvēkam var būt atšķirīgi. Daudziem zūd sajūtas, viņi nejūt sāpes, iestājas muskuļu vājums. Cilvēki, kam šis deficīts ir ļoti izteikts, kā arī tie, kam ir iedzimta nespēja uzņemt šo vitamīnu, var ciest no akluma un anēmijas.
Vai var uzņemt E vitamīnu, ēdot graudaugus un dārzeņus?
Ikviens var uzņemt nepieciešamo daudzumu E vitamīna ar sabalansētu un veselīgu ēdienkarti. Mazos daudzumos E vitamīns ir atrodams dārzeņu eļļās, riekstos, treknās zivīs (tuncī, lasī), veselos graudos un tumšas krāsas dārzeņos. Lai iegūtu dienas devu, jāapēd trīs karotes saulespuķu sēklu vai mazumiņš mandeļu. Ja vēlaties dažādot savu veselīgo ēdienkarti, varat ēst spinātu salātus ar saulespuķu sēklām, tomātu zupu ar pienu vai ar zemesriekstu sviestu apziestu maizes šķēli. E vitamīns drīz zūd pārtikas glabāšanas procesā, tāpēc pārtika jālieto uzturā svaiga.
Vai ir jālieto E vitamīnu saturoši uztura bagātinātāji?
Ja tikpat kā neēdat dārzeņus, riekstus un veselus graudus, jums uztura bagātinātāji ar E vitamīnu var sniegt labumu. Tomēr esiet uzmanīgi – pētījumi rāda, ka uztura bagātinātāju sastāvā ietilpstošais E vitamīns nav tik labs kā tas, kas dabiskā veidā atrodams pārtikā. Turklāt pēc Amerikas Sirds asociācijas datiem pārāk lielas E vitamīna devas var būt neveselīgas un pat bīstamas. Ja tomēr sliecaties par labu uztura bagātinātājiem, pērciet tos, kuriem ir piedēklis „d” uz etiķetes, jo tas parāda, ka E vitamīns ir iegūts no dabīgiem avotiem un ķermenim ir vieglāk pārstrādājams. Ja lietojat uztura bagātinātājus ar E vitamīnu, ieteicams tos uzņemt kopā ar ēdienu.