Ēģipte no sestdienas ir izsludinājusi ārkārtas stāvokli uz trim mēnešiem Sinaja pussalas ziemeļos un centrā pēc terorista pašnāvnieka piektdien sarīkota sprādziena, kurā nogalināti 30 karavīri.
Ēģipte izsludina ārkārtas stāvokli Sinajā pēc 30 karavīru nāves teroraktā
Sprādzienu sarīkoja par džihādistu uzskatīts terorists, taranējot armijas kontrolpunktu ar sprāgstvielām piekrautu automobili lauksaimniecības rajonā uz ziemeļrietumiem no Arišas pilsētas Sinaja pussalas ziemeļos, paziņoja drošības spēku amatpersonas.
Sprādzienā tika nogalināti vismaz 30 Ēģiptes karavīri un ievainoti vēl 29. Tas bija lielākais uzbrukums Ēģiptes drošības spēkiem upuru skaita ziņā, kopš armija pērnā gada jūlijā gāza prezidentu islāmistu Mohamedu Mursi.
Ārkārtas stāvoklis sākās pulksten sešos no rīta un būs spēkā trīs mēnešus, paziņoja prezidenta Abdelfataha al Sisi administrācija.
Tika nolemts arī slēgt Rafahas robežpāreju uz Gazas joslas robežas - vienīgo Izraēlas nekontrolēto ceļu uz šo palestīniešu teritoriju.
«Armija un policija veiks visus nepieciešamos pasākumus, lai iegrožotu terorisma draudus un tā finansēšanu, lai saglabātu reģiona drošību .. un aizsargātu pilsoņu dzīvības,» teikts prezidenta dekrētā par ārkārtas stāvokļa noteikšanu.
Citā uzbrukumā Ēģiptes armijai piektdien bruņoti vīrieši nošāva vienu virsnieku un ievainoja divus karavīrus kontrolpunktā uz dienvidiem no Arišas.
Džihādisti Sinaja pussalā ir nogalinājuši desmitiem policistu un karavīru kopš Mursi gāšanas, atriebjoties par asiņainām policijas represijām pret viņa piekritējiem. Sisi, kura vadītā armija gāza Mursi un kurš vēlāk uzvarēja prezidenta vēlēšanās, ir solījis iznīdēt šos kaujiniekus.
Pēc piektdien notikušā terorakta prezidents izsludināja trīs dienu valsts sēras un sasauca nacionālās aizsardzības padomes sēdi.
Eiropas Savienība un ASV nosodīja šo teroraktu.
«ASV turpina atbalstīt Ēģiptes valdības centienus pretoties terorisma draudiem Ēģiptē, un tā ir daļa no mūsu saistībām stratēģiskajā partnerībā starp abām valstīm,» paziņoja ASV Valsts departaments.
ES pauda nožēlu par zaudētām cilvēku dzīvībām un izteica līdzjūtību upuru ģimenēm.
Pēc Mursi gāšanas vairāk nekā 1400 ciņa atbalstītāju ir nogalināti varas iestāžu īstenotās represijās. Vairāk nekā 15 tūkstoši, ieskaitot Mursi un viņa islāmistu kustības «Musulmaņu brālība» augstāko vadību, ir ieslodzīto cietumā, un vairāk nekā 200 Mursi atbalstītājiem ir piespriesti nāvessodi ātrās prāvās.