Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Kas ir autolīzings un autokredīts? (9)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Tie laiki ir pagājuši, kad jaunas automašīnas iegādei bija nepieciešams krāt līdzekļus mēnešiem ilgi. Kopš ir pieejami tādi finanšu iestāžu pakalpojumi kā autokredīts un autolīzings, veicot regulārus ikmēneša maksājumus, kāroto auto ir iespējams iegūt lietošanā uzreiz. Tomēr pirms automašīnas iegādes Naudas plānošanas centrs iesaka rūpīgi pārdomāt, vai ģimene patiesi var atļauties automašīnas iegādi un uzturēšanu.

Izvēles priekšā

Parasti automašīnas iegāde saistās ar lielu prieku un saviļņojumu, tomēr jāatceras, ka šis ir notikums, kas prasa lielu atbildību un uzmanību. Iegādājoties auto, ņemiet vērā, ka no ģimenes budžeta būs jāatliek noteikta naudas summa ne tikai kredīta vai līzinga maksājumiem (vēlams, lai tie nepārsniegtu 30-40% no mēneša ienākumiem), bet arī citām ar automašīnu saistītām izmaksām. Aprēķiniet, kādas būs aptuvenās degvielas izmaksas! Varbūt ģimenei tomēr būtu izdevīgāk pārvietoties ar sabiedriskajiem transportlīdzekļiem, pērkot mēnešbiļetes? Apdomājiet arī to, kur turēsiet automašīnu – garāžā, maksas stāvvietā? Vai tam naudas pietiks? Neaizmirstiet arī auto apkalpošanas izmaksas, remonta izdevumus, apdrošināšanu, sezonas riepas u.c. izdevumus.

Ja viss ir rūpīgi izvērtēts, aprēķināts un secināts, ka arī šīs papildu izmaksas ģimenes budžetam nekaitēs, ir laiks izvēlēties automašīnu. To darot, ir skaidri jāzina, kādiem nolūkiem tā tiek pirkta un cik bieži tiks lietota. Tādā veidā būs iespējams izvēlēties vispiemērotāko un ekonomiskāko automašīnu (ar benzīna vai dīzeļdegvielas dzinēju, sedanu, universālu vai hečbeku, vieglo automašīnu vai džipu, jaunu vai lietotu utt.).

Kad automašīna ir noskatīta, ir jāpieņem nākamais atbildīgais lēmums – iegādāties to jaunu vai lietotu. Iegādājoties lietotu automašīnu, ieteicams to rūpīgi pārbaudīt pie oficiālā dīlera, servisā vai, ja tikai ritošo daļu, tad var arī CSDD tehniskās apskates stacijā – tā drīz pēc automašīnas iegādes izvairīsieties no papildu naudas tēriņiem iespējamā remonta gadījumā. Turklāt, ja plānots pirkt lietotu auto, to var iegadāties gan no privātpersonas, gan no plača, gan dīlera. Tiesa, jauna automašīna pircējam radīs mazākas galvassāpes tās iegādes laikā, tomēr šajā gadījumā ir jārēķinās ar lielāku automašīnas cenu, kā arī obligātajām tehniskajām apkopēm garantijas laikā.

Auto iegāde pāris stundās

Kad, izsverot visus par un pret, galīgā automašīnas izvēle ir izdarīta, ir vērts padomāt par auto kredīta vai līzinga dotajām iespējām. Būtiskākā kredīta un līzinga atšķirība ir tāda, ka, pērkot uz kredīta, kredīta ņēmējs kļūst par iegādātās automašīnas īpašnieku un atmaksā finanšu iestādei aizdoto naudu, kā arī procentus par aizdevumu. Savukārt, noformējot līzingu, līzinga ņēmējs nav pirkuma īpašnieks - īpašnieks ir līzinga devējs, un līzinga ņēmējs ir tikai pirkuma (mantas) turētājs jeb lietotājs. Tātad, ja tiek iegādāts auto kredītā, automašīna ir kredīta ņēmēja īpašums, taču ieķīlāts par labu finansējuma devējam. Savukārt, iegādājoties auto līzingā, automašīna ir finansējuma devēja īpašums līdz līzinga termiņa beigām, bet tehniskajā pasē kā "turētājs" ir ierakstīts līzinga ņēmējs.

Ja tiek izlemts par labu automašīnas iegādei, izmantojot līzingu, der zināt, ka līzings tiek iedalīts finanšu, operatīvā un pilna servisa līzingā. Izmantojot finanšu līzingu, klients sedz pilnu automašīnas vērtību un, līgumam beidzoties, līzinga ņēmējs kļūst par automašīnas īpašnieku. Savukārt operatīvā līzinga laikā klients nesedz pilnu automašīnas vērtību un perioda beigās viņam jālemj par turpmāku automašīnas izmantojumu. Daļa klientu nodod automašīnas atpakaļ dīleriem, citi izpērk auto par tā atlikušo vērtību vai arī izvēlas finanšu līzingu, lai segtu atlikušo vērtību. Operatīvajam līzingam ir zemāki maksājumi nekā finanšu līzingam, kas ļauj automašīnas īpašniekam maksāt salīdzinoši zemus ikmēneša maksājumus par komforta sajūtu, ko sniedz jauna auto priekšrocības. Izvēloties operatīvo līzingu, jāņem vērā automašīnas lietošanas kritēriji (individuāli katram autovadītājam), plānotais nobraukums, kā arī līzinga termiņš, jo no šiem faktoriem ir atkarīga automašīnas atlikusī vērtība, kura katrā konkrētajā gadījumā tiek saskaņota ar pārdevēju.

Turpretī pilna servisa līzinga gadījumā papildus līzinga objektam klientam tiek piedāvātas arī citas priekšrocības – klienta vietā tiek veikta automašīnas apdrošināšana, reģistrēšana CSDD, segtas ikgadējās transporta līdzekļa nodevas u.c. pakalpojumi. Izmaksas par šiem pakalpojumiem tiek pieskaitītas ikmēneša līzinga maksājumiem.

Parasti līzingu vai kredītu ir iespējams noformēt vienas dienas laikā. Sākumā nepieciešams aizpildīt pieteikuma veidlapu un to iesniegt kopā ar nepieciešamajiem dokumentiem. Piemēram, pērkot automašīnu kredītā, ir nepieciešams uzrādīt pasi un automašīnas tehnisko pasi, bet pērkot automašīnu līzingā - rēķinu no salona par pilnu automašīnas vērtību un pasi. Ja automašīnas iegādei nepieciešamā summa pārsniedz 12 000 LVL, tad ir jārēķinās ar ienākumu apliecinošu dokumentu uzrādīšanu, kā arī VID izziņu par kredītņēmēja ienākumiem un pirmo iemaksu 10% apmērā no auto vērtības*. Tālāk atliks vien nokārtot dažas formalitātes, parakstīt līgumu, un automašīna būs nodota lietošanai.

Lai nepakļautu savu ģimenes budžetu iespējamam finanšu riskam, iesaku apdomāt arī KASKO apdrošināšanas polises izmantošanu. KASKO ir konkrēta transportlīdzekļa apdrošināšana, kas sedz zaudējumus, kas radīti šim transportlīdzeklim. Pretējā gadījumā, bez KASKO, jauniegādātajam automobilim radītie zaudējumi automašīnas īpašniekam būs jāapmaksā no saviem līdzekļiem.

Izmantojot finanšu iestādes finansējumu automašīnas iegādei, KASKO noformēšana ir obligāta, lai gan atsevišķos gadījumos klientam ir iespēja noformēt līgumu arī bez KASKO apdrošināšanas.

Kam vēl jāpievērš uzmanība?

Izvēloties finanšu iestādi, Naudas plānošanas centrs iesaka pievērst uzmanību līzinga piedāvājumam: salīdziniet līzinga piedāvājumu vienā finanšu iestādē ar citu iestāžu līzinga piedāvājumiem; atcerieties, salīdziniet tikai vienādus kritērijus! Pievērsiet uzmanību gada procentu likmei jeb sadārdzinājumam gadā, kurš obligāti ir jānorāda aizdevuma piedāvājumā un tiek veidots pēc vienādiem kritērijiem visās finanšu iestādēs. Gada procentu likme ietver kredīta/līzinga kopējās izmaksas, ieskaitot procentus un visas citas zināmās papildu maksas un komisijas, kas patērētājam jāmaksā par kredītu/līzingu.

Pievērsiet uzmanību arī konkrētajam kredīta/līzinga piedāvājumam (vai izprotat visus kredīta/līzinga nosacījumus un līgumā noteiktās saistības) un finanšu iestādes reputācijai (vai tā ir uzticama un stabila finanšu iestāde vai arī šaubīgas reputācijas uzņēmums).

Un galvenais - atcerieties, ka kredīts un līzings cilvēkam ir papildu saistības un atbildība, tāpēc tas uzlabos jūsu dzīves kvalitāti tikai tad, ja patiesi varat to atļauties, - tas nozīmē: 1) jūsu ienākumi ir stabili; 2) jau esošās vai nākotnes kredītsaistības nepārsniedz 30-40% no jūsu ienākumiem; 3) jūs veidojat uzkrājumus "nebaltām dienām" vismaz 10% apmērā no saviem ikmēneša ienākumiem. * Nepieciešamie dokumenti un nosacījumi automašīnas iegādei dažādām finanšu iestādēm var nedaudz atšķirties.

Informāciju sagatavoja Naudas plānošanas centra eksperts Viktors Toropovs

Komentāri (9)
Nepalaid garām!
Uz augšu