Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Ja auss džinkst, jāliek kādam uzminēt – kura? (2)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Senie latvieši ticēja – ja auss džinkst, jāliek kādam uzminēt – kura? Pirms tam minētājam jāpaspēj iedomāties vēlēšanos. Ja viņš uzmin, iecerētais piepildīsies. Mūsdienās ir zināms, ka šie trokšņi var būt dažādu slimību simptoms.

Cēlonis

Asins virzība asinsvados iesvārsta to sieniņas un izraisa tā saukto fizioloģisko troksni. Pie tāda pastāvīga skaņas avota cilvēks pierod un uz to nereaģē.

Trokšņi ausīs ir dzirdes sistēmas traucējumi, kam var būt dažādi cēloņi. Tas var būt signāls, ka radušās veselības problēmas, visbiežāk galvas smadzeņu, kakla vai ausu asinsvadu sašaurināšanās vai paplašināšanās. Nevar izslēgt bungādiņas bojājumu vai vidusauss iekaisumu, dzirdes nerva audzēju (neirinomu). Jauniešiem troksnis ausīs var saglabāties kā skaļas mūzikas vai petardes sprādziena, galvas vai kakla traumas sekas, zems vai paaugstināts asinsspiediens u.c. Pusmūža un vecākiem cilvēkiem dzirdes nerva bojājumi iezīmē organisma novecošanos.

Žokļu un ausu muskuļu krampjus vai apakšžokļa locītavas knikšķēšanu, kas tāpat var izraisīt troksni ausīs, spēj sadzirdēt pat blakus esošie cilvēki.

Izplatītākās ausu trokšņa formas ir zvanīšana, šņākšana, dunoņa, sīkšana, griezīga pīkstēšana vai svilpšana. Izplatīts arī tā sauktais subjektīvais troksnis, kad cilvēkam šķiet, ka viņš dzird troksni. Tas var būt arī pulsējošs vai klikšķi, kas sasaucas ar sirds ritmu. Vienlaikus var būt ausu un galvas sāpes, sajūta, ka auss ir kā piepildīta ar vati.

Bieži trokšņus vai miglas sajūtu galvā papildina nelabums, karstuma vai aukstuma viļņi. Tas raksturīgs depresijai, neirotiskiem traucējumiem, spēcīga psihiskā stresa sekām.

Sekas

Reizēm trokšņi ausīs saistās ar krasām atmosfēras spiediena svārstībām (darbi dziļumā, lidojumi augstumā). Normalizējoties apstākļiem, šis troksnis ātri pāriet.

Ja troksnis sākas negaidīti no daudzbalsīgas skaņas un dzirdes traucējumiem, ieteicams pārāk nevilcināties ar vizīti pie ārsta. Cēloni var noteikt, veicot dažādus izmeklējumus.

Veiksminiekam, iespējams, būs tikai sēra korķis auss kanālā, un to otorinolaringologs likvidē izskalojot. Smagākos gadījumos troksnis ausīs var radīt kurlumu, miega traucējumus un darbaspēju zudumu.

Lai arī kādi būtu iemesli, ieteicams izvairīties no skaļiem trokšņiem, atturēties no tabakas, tējas, kafijas un citu stimulējošu vielu lietošanas, kontrolēt asinsspiedienu, ko savukārt ietekmē pārmērīgs sāls patēriņš uzturā. Asinsriti uzlabo fiziskas nodarbības, magnija un ginkgo bilobas preparāti.

Komentāri (2)
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu