Vēlētāji uz Latgales vēlēšanu iecirkņiem, lai nobalsotu tieši par 4. sarakstu un pievilktu plusu 3. numuram, vesti ar autobusiem no Ērgļiem, no Madonas un citām pašvaldībām, kā arī vietējie pie iecirkņiem pievesti ar mašīnām. Par vienu balsi samaksāts no pieciem līdz pat 20 eiro. Tā liecina Latvijas Televīzijas raidījuma «De facto» iegūtās liecības no cilvēkiem, kas pārdevuši savu balsi vai braukuši ar «vēlētāju autobusu».
Liecinieki «De facto»: par balsi maksāja 5, 10, 20 eiro (75)
Par to, ka vēlēšanu priekšpusdienā no Ērgļiem ies bezmaksas autobuss uz vēlēšanu iecirkni Dekšārēs, Latgalē, te zinājuši pāris dienas iepriekš. Nostrādājusi iekšējā apziņošana. Kāds iereibis vīrs pie barakveida mājas Ērgļos apmierināti stāsta, ka arī bijis šajā autobusā un esot «normāli piedzērušies», un bijis jautri.
Ved «ekskursijā»
Pie tām pašām mājām satiktās kundzes «De facto» stāsta, ka noteiktajā laikā bija jādodas uz Ērgļu autoostu. Tur pienācis klāt kāds vīrietis un vaicājis, vai viņas arī uz «to ekskursiju». Saņemot apliecinošu atbildi, viņš teicis, ka «tad jūs esat mūsu barā». Piekodināts, lai paņem līdzi pases, jo pa ceļam būs jānovēl.
Nekāda ekskursija gan nav bijusi. Aizbraukuši līdz Dekšārēm, nobalsojuši un braukuši atpakaļ.
Vaicāts, kā zinājis, par ko balsot, iereibušais vīrs «De facto» saka, ka tas tika pateikts. «Kas jums teica, Zaķis?» - «Nē, cits kāds. Kaut kāds svešs.»
Uz vēlēšanām pamatīgā reibumā
Dekšārēs vēlētāju autobuss – šis vai varbūt vēl kāds cits – ir pamanīts. Vietējais iedzīvotājs Andrejs stāsta: «Es vēlēšanu dienā redzēju murgu (..) tur viens vispār karājās uz vārtiņiem piedzēries. Ļoti piedzēries. Viena sieviete dalīja cigaretes un plānoja tālāko rīcību. (..) Tas vīrietis, kas karājās uz žoga, viņš nokrita mums priekšā. Es dabūju apstāties. Un tad tie, kas bija spēcīgāki un nebija tik daudz uzņēmuši to vēlēšanu eliksīru, viņu pacēla un aizbrauca.»
Cita autobusa pasažiere stāsta – vedēji bija sarūpējuši arī degvīnu braucējiem.
Atpakaļceļā pie Vestienas autobusu sagaidīja divas mašīnas, viena gaiša, otra tumša. «Viņi jūs sagaidīja.. un?» - «Tad tas viens iekāpa iekšā pie mums, tas otrs nerādījās.» - «Izdalīja naudu un izkāpa?» - «Jā, un aizbrauca prom. Viss autobuss dabūja. Visi kā viens.» - «Visi dabūja pa 20 eiro?» - «Jā, pilnīgi visi.»
Lai dabūtu naudu, bija jāuzrāda vēlēšanu zīmju komplekts
Lai dabūtu naudu, bijis jāuzrāda vēlēšanu zīmju komplekts bez ceturtā saraksta. Pēc tam autobuss turpinājis ceļu. Daži no reisa pasažieriem, ko satika «De facto», noliedz, ka viņiem kāds kaut ko maksājis vai ka likts par kādu balsot.
«De facto» sameklēja arī vīrieti Ērgļos, kura vārdu kāds nosauc saistībā ar reisa organizēšanu. Bet viņš savu līdzdalību noliedz. Saka – nezinot, kādēļ viņa vārds pieminēts.
Balsotāji vesti ne tikai ar autobusiem no Vidzemes puses. Apzināti arī vietējie, no kuriem daudzi vēlēšanās parasti nepiedalās.
Uz vēlēšanām nebija plānojusi doties arī viļāniete Jūlija. Pie viņas atskrēja trīs kaimiņi, kuriem kāds bija piezvanījis.
«Man tik pēkšņi atskrēja – vari aizvest mūs ar savu mašīnu? Maksā pa desmit eiro! Nopelnīsim 10 eiro un riktīgi varēsim padzert,» «De facto» saka Jūlija. Viņi devušies uz iecirkni. Pa ceļam piestājuši dažas mājas pirms iecirkņa, un viens no kaimiņiem tur saņēmis instrukciju, kā balsot. «Es paņēmu tās savas lapiņas, es domāju, nē - es savu Latviju par 10 eiro nepārdošu. Tā es to Zaķi izsvītroju,» saka Jūlijas kundze.
Atpakaļ ceļā apstājušies pie tām pašām daudzdzīvokļu mājām, lai saņemtu naudu, bet kundze nav ņemta līdzi, līdz ar to maksātāju neredzēja. «Es nopirku maizīti, margarīnu, eļļu un tā, bet viņi nopirka tās septiņgrādīgās pudeles.
Un visi bija tā piedzērušies, redzēju vakarā, kā visi pa ceļu viļājās. Un viņi bija tik laimīgi, tik laimīgi, ka viņiem tika piedzerts. Tik man piekodināja – turi muti, turi muti. Bet man tā mute neturas ciet. Tāpēc, ka es esmu Latvijas pilsonis, Latvijā dzimusi, Latvijā augusi un esmu dievticīga.»
Zvanījusi policijai
Pēc notikušā uzreiz zvanījusi policijai. Jau vēlēšanu dienā policija ieradās arī pie Igora, kuru «De facto» sastapa pie Sakstagala pagasta veikala. Viņš savu balsi atdeva vien par pieciem eiro. Maksātāju pazinis. «Sestdien pie mājas piebrauca, pavaicāja, vai pase ir derīga vai ne. Un piedāvāja balsot.»
- Un paši aizveda?
- Jā.
- Ar autobusu?
- Nē, ar mašīnu. Balts mersedess.
- Vai tas bija jums pazīstams cilvēks?
- Jā.
- Kur viņš strādā?
- Pie Kozuļa. Karjeros.
Cilvēki baidās
Igors izskatās nobijies. Tāpat kā Ērgļu autobusa pasažieri. Tāds neizskatās Igora norādītais cilvēks Andrejs. Bet viņa versija ir cita. Nevienu neesot vedis, nevienam nav maksājis. Pamāj uz mašīnu, kas jau vairākus gadus kā noņemta no uzskaites, un saka – uz vēlēšanām braucis viens. Auto aizmuguri rotā uzlīme «lūdz par valdību».
Lūk, «De facto» žurnālistes un Andreja dialogs:
DF: «Kas tā ir par partiju?»
A.: «Ceturtais numurs. Ceturtais numurs, par trešo numuru es nobalsoju.»
DF: «Bet partiju kā sauc?»
A.: «Nu kāda tev tur...»
DF: «Nezināt?»
A.: «Nu kā es nezinu, es zinu. Es par Zaķi nobalsoju.»
DF: «Un kāds Zaķim vārds?»
A.: «Neatceros... Artjoms.. vai kā viņu tur.»
DF: «Bet ja nezināt, kā viņu sauc, kā zināt, ka viņš ir tāds labs?»
A.: «Protams, ka labs.»
Vienlaikus viņš apliecina - Zaķi pazīst un ka viņam esot normāli solījumi. Zaķis gan viņu neatpazīst. Lūk, vēl viena epizode no sarunas:
DF: «Ko konkrēti viņš apsolīja?»
A.: «Nu kāda tev starpība?»
DF: «Vienkārši interesanti.»
A.: «Man nav interesanti, ka mani te pratini. Ko viņš man apsolīja, tas arī būs.»
DF: «Jūs ar viņu kontaktējāties, redzējāt viņu?»
A.: «Jā, protams!»
DF: «Kā viņš izskatās?»
A.: «Normāls.»
DF: «Kāds? Īss, garš, tievs, resns?»
A.: «Nu apaļīgs tāds, mazliet apaļīgāks par mani.»
Andrejs apstiprina Igora teikto, ka strādājis Pērtnieku karjerā. Tikai precizē – pirms kāda laika.
Pērtnieku karjers un tā vadība šobrīd ir redzamākā saikne šai vietai, Viļāniem, ar Zaķi. Zaķis žurnālistei Agnesei Margēvičai apstiprinājis, ka labprāt arī makšķerē Pērtnieku karjeros. «De facto» vēlējās uzdot vairākus jautājumus arī karjera valdes priekšsēdētājam Andrim Kozulim, kurš ir Zaķa paziņa un ar kuru kopā viņš ir atpūties. Tomēr Kozulis nebija atrodams ne karjerā, ne uzņēmuma juridiskajā adresē un neatbildēja arī uz telefona zvaniem.
Par 4554, pret 2804. Tas Dzintaram Zaķim ļāva sarakstā uzlēkt no trešās vietas uz pirmo un garantēja iekļūšanu Saeimā. Tikai jautājums, cik no šiem plusiem bija pievilkti pilnīgi brīvprātīgi. Jebkāda veida saistību ar balsu pirkšanu Zaķis noliedz. Bet notikušo skandālu sauc par provokāciju pret viņu: «Mana sirdsapziņa ir tīra.»