AM atteikusies no ieceres iegādāties vēl četrus helikopterus (9)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: flickr Photostream

Lai nodrošinātu izdevumu samazināšanu, Aizsardzības ministrija (AM) nolēmusi atteikties no ieceres iegādāties četrus helikopterus cilvēku meklēšanai un glābšanai.

Patlaban Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rīcībā jau ir četri helikopteri "Mi-17 V1" ("Mi-8 MTV1") un divi helikopteri "Mi-2". Ar "Mi-17 V1" helikopteriem var veikt cilvēku meklēšanu un glābšanu uz ūdens un sauszemes, kā arī var nodrošināt vienlaicīgu vairāku cietušo pārvadāšanu. Savukārt ar helikopteriem "Mi-2" var veikt vizuālo meklēšanu dienā un viegli cietušo pārvadāšanu, kā arī nodrošināt ārstu brigādes nogādāšanu notikuma vietā. Dežūras tiek veiktas no viena posteņa, kas atrodas Lielvārdē.

AM sagatavotais Ministru kabineta rīkojums paredz atzīt par spēku zaudējušu koncepciju par meklēšanas un glābšanas spēju attīstību un pilnveidošanu, izmantojot helikopterus. Koncepcijā bija paredzēts īstenot pilnu teritorijas pārklājumu ar ierašanās zonām 60 minūšu laikā, veicot dežūras trijos - Ventspils, Lielvārdes un Ludzas - posteņos diennakts gatavības režīmā.

Lai veidotu pārskatāmu aizsardzības jomas attīstības plānošanu, AM visus NBS attīstības pasākumus iekļauj NBS ilgtermiņa attīstības plānā un NBS vidēja termiņa attīstības plānā, pilnībā atsakoties no viena attīstības virziena, šajā gadījumā meklēšanas un glābšanas, plānošanas atrauti no citiem. Šāda pieeja nodrošināšot vienmērīgu NBS attīstību, kā arī došot iespēju noteikt attīstības pasākumu prioritātes.

Koncepcija paredz aizsardzības nozarei nepieciešamo spēju attīstību, kuru īstenošanai tiek uzlikti pienākumi arī citām institūcijām. Atsakoties no ambīcijām tuvākajā nākotnē attīstīt meklēšanas un glābšanas spējas, papildus iepērkot četrus vieglos helikopterus, AM vienlaikus atsakās no nodoma attīstīt tiem nepieciešamos cilvēkresursus un infrastruktūru, tostarp to, kas saskaņā ar koncepciju būtu jāattīsta citām institūcijām. Tādējādi Ministru kabineta atbalstītās koncepcijas nerealizēšana atslogos arī citu institūciju valsts budžeta līdzekļus turpmākajos gados. Ņemot vērā iepriekšminēto un faktu, ka AM finanšu līdzekļu trūkuma dēļ atsakās no koncepcijas būtiskākās pozīcijas, jaunu helikopteru iegādes, AM šo Ministru kabineta rīkojuma projektu nav saskaņojusi ar pārējām iesaistītajām institūcijām, jo to veicamie pasākumi zaudē aktualitāti.

Vienlaikus AM norāda, ka tā neatsakās no meklēšanas un glābšanas funkcijas nodrošināšanas pašreizējā apmērā, bet atsakās no šīs funkcijas attīstīšanas tuvākajā nākotnē, kā to paredz koncepcija.

Atsakoties no minētās koncepcijas ieviešanas astoņu līdz desmit gadu periodā, valsts budžetā tiks ietaupīti aptuveni deviņi miljoni latu.

Par minēto rīkojuma projektu rīt lems valdība.

Tēmas

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu