Mums reizēm ir sarežģījumi, kad jurists, kas strādā valsts pusē, nākamajā dienā pārstāv kompāniju tiesvedībā pret valsti. Un tas tomēr ir visai dīvaini...
Par gāzes monopolista aktīviem lobijiem kļuvuši valdības sociālie partneri - Latvijas Darba devēju konfederācija un Tirdzniecības un rūpniecības kamera. Viņi pret «Latvijas Gāzes» strauju sadalīšanu iestājās gan Saeimā, gan valdībā. Arī šonedēļ Zinātņu akadēmijā. Tur ekonomiste Raita Karnīte rīkoja zinātnisku diskusiju. Solīja objektīvu izvērtējumu. Tomēr sanāksmes sausais atlikums ļoti līdzinājās tiem argumentiem, kurus izmanto «Latvijas Gāze», - sašķidrinātā gāze ir dārga un neizdevīga, «Latvijas Gāzes» akcionāru līgums ir svēts un nepārkāpjams, kādam par visu šo nāksies samaksāt.
- Vai tās cenas ir tik noturīgas, lai būtu vērts pārkāpt starptautisko investīciju līgumu?
RAITA KARNĪTE, ekonomiste: - Vai valsts var tā vienkārši lemt par privātu ārvalstu investoram piederošu uzņēmumu, kā tas notiek, – lai viņi vācas?
- Kādas tam var būt sekas?
KARNĪTE: - Kā ar brīvu konkurenci? Ja Latvijā joprojām darbojas monopols, kuram regulē cenu, un blakus būs tādi, kuriem cenu neregulēs.
- Un galu galā – kas maksās, ja pieņemtie lēmumi izrādīsies kļūdaini? «Itera Latvija» un «Latvijas Gāze» dod Zinātņu akadēmijai dažādiem projektiem naudu. Tāpēc varbūt tā jūsu attieksme ir tāda pielaidīgāka?
KARNĪTE: - Jā, tā ir taisnība. Viņi finansē mums balvas. Bet viņi man personīgi neko nav devuši. Ticiet man. Tas ir mans zinātnieka, nu labi, nesauksim sevi par zinātnieku, pētnieka goda jautājums – vai es esmu pērkama vai neesmu pērkama. Un līdz šim es biju uzskatījusi, ka neesmu pērkama.
Valdībai bija otrdien jāskata grozījumi likumā par interešu konfliktiem, lai neļautu valsts amatpersonām noteiktu laiku pāriet pretējā pusē. Ministri to atlika, un būtiskie grozījumi būs jāskata Kučinska kabinetam.
Sabiedrisko pakalpojumu regulatora topošais vadītājs Rolands
Irklis sola, ka prasīs algas pielikumu saviem darbiniekiem, lai mazinātu iespēju, ka uzraugāmie uzņēmumi vērtīgākos kadrus pārpērk.
Irkļa plāns ir algu pielīdzināt vidējam atalgojumam, kādu saņem cilvēki regulatora uzraugāmajos uzņēmumos. Līdzīgs atalgojuma modelis labi darbojoties banku uzraugā FKTK.