Kibernoziegumos notiesātais Čalovskis Latvijā varētu atgriezties mēneša beigās

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Edijs Pālens/LETA

Kibernoziegumos notiesātais Latvijas pilsonis Deniss Čalovskis Latvijā no ASV varētu atgriezties janvāra beigās.

Čalovska Latvijas aizstāvis Saulvedis Vārpiņš teica, ka

Čalovskis vairs neatrodas cietumā, bet uzturas Imigrācijas dienesta telpās,

taču viņam vēl nav izdoti ceļošanas dokumenti. Pēc formalitāšu nokārtošanas viņš varēs atgriezties Latvijā, un tas varētu notikt janvāra beigās.

Jau ziņots, ka ASV tiesa janvāra sākumā Čalovski atzina par vainīgu izvirzītajās apsūdzībās par kibernoziegumiem un piesprieda viņam cietumsodu, kas līdzvērtīgs laikam, kuru viņš jau pavadījis apcietinājumā.

Čalovska ASV advokātiem izdevies pierādīt, ka aizstāvamais nav saistīts ne ar «Gozi» vīrusa izveidošanu, ne ar šī vīrusa izplatīšanu, ne ar naudas izlaupīšanu, iepriekš skaidroja Vārpiņš.

Vienošanās, kas tika panākta starp Čalovski un apsūdzību par vainas atzīšanu «tīkla injekcijas» izstrādāšanā un tam sekojošu sodu - divi gadi brīvības atņemšanas -, bija kompromiss no abām pusēm. «Cik tajā ir taisnības un cik piekāpšanās no apsūdzības puses, un cik ir piekāpšanās no Čalovska puses, mēs nekad arī neuzzināsim, jo minētās vienošanās sīkākas detaļas ir konfidenciālas,» secina advokāts, gan piebilstot, ka nevar ignorēt to, ka iespējamā soda - brīvības atņemšana līdz 67 gadiem - vietā piespriestais 21 mēnesis norāda uz to, ka Čalovska loma patiešām ir visai maznozīmīga.

Čalovskis tika notiesāts uz 20 ar pusi mēnešiem cietumā, kurus viņš jau ir pavadījis pirmstiesas apcietinājumā gan ASV, gan Latvijā. Prokurori gan vēlējušies vismaz divu gadu jeb 24 mēnešu cietumsoda piemērošanu, taču Čalovska advokāts iebildis, ka Čalovska loma noziegumā bijusi visai ierobežota, viņš nav saņēmis nekādu daļu no nozagtās naudas, turklāt Latvijā viņš esot bijis ieslodzīts ekstremālos apstākļos Centrālcietumā.

Čalovskis, kurš savu vainu izvirzītajās apsūdzībās atzina jau pērn septembrī, ASV tiesā atvainojies par nodarīto un stāstījis, ka viņš radījis nelegālu programmatūru, lai piepelnītos ekonomikas lejupslīdes laikā Latvijā. Par nelegālo darbu Latvijas hakeris saņēmis 1000 ASV dolārus, un šī programma izmantota vīrusā, kas inficējis vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē.

Čalovskis Latvijā tika aizturēts 2012.gada novembrī, bet 2015.gada februārī viņš tika izdots ASV. «Gozi» vīruss tika atklāts 2007.gadā. Tas, paliekot faktiski nepamanāms, fiksēja datoru lietotāju banku kontu datus. Līdz brīdim, kad ASV 2013.gadā izvirzīja apsūdzības, ar to tika inficēti vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp 40 000 Savienotajās Valstīs. 160 no šiem datoriem piederēja ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldei (NASA).

Šajā lietā apsūdzības izvirzītas arī Kuzminam, kas tiek uzskatīts par vīrusa radītāju, un Paunesku, kas vadījis tā izplatīšanu. Čalovskis ir attīstījis «Gozi» kodu, kas palielināja vīrusa efektivitāti.

Kuzmins, kas tika aizturēts jau 2010.gadā, 2011.gadā noslēdza slepenu vienošanos ar prokuratūru par sadarbību. Arī Paunesku tika aizturēts 2012.gadā, taču Rumānija vēl nav pieņēmusi lēmumu par viņa izdošanu.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu