«Gan Bei» lietā kriminālvajāšanu lūdz sākt pret deviņām personām

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: LETA

Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu tīkla «Gan Bei» krimināllietā lūgts sākt kriminālvajāšanu pret deviņām personām, šodien žurnālistiem sacīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores vietnieks Kaspars Čerņeckis. Valstij nodarīti zaudējumi gandrīz viena miljona eiro apmērā nesamaksātajos nodokļos.

Pirmstiesas izmeklēšanas gaitā noskaidrots, ka minētais uzņēmums izmantoja speciālu programmatūru, ar ko iespējams veikt nelikumīgu iejaukšanos kases sistēmu darbībā, un samazināja tajā reģistrētos ieņēmumus, kā arī mantkārīgā nolūkā veica grāmatvedības dokumentu viltošanu un slēpšanu.

Valsts budžetam nenomaksāta pievienotās vērtības nodokļa un iedzīvotāju ienākuma nodokļa veidā nodarīti zaudējumi 957 799,96 eiro apmērā.

«Gan Bei» šī gada vasarā sāka atlīdzināt nodarītos zaudējumus, un patlaban valsts budžetā jau iemaksāti aptuveni 200 000 eiro.

Kriminālvajāšanu lūgts sākt pret septiņām ar «Gan Bei» saistītām personām, no kurām piecas ir uzņēmuma darbinieki - grāmatveži, IT speciālisti un inkasatori, viena persona ir finanšu direktors un viena - valdes loceklis. Savukārt divas personas ir saistītas ar kases aparātu apkalpošanas uzņēmumu, kas «Gan Bei» piegādāja nelegālo programmatūru, - šī uzņēmuma līdzīpašnieks, kā arī viņa radinieks, kurš nodrošinājis kases aparātu apkalpošanu. Par konkrētām personām Čerņeckis atteicās runāt.

Čerņeckis gan nenosauca, kuri uzņēmumi iesaistīti šajā lietā, vienlaikus atzīstot, ka mediju izvirzītās versijas par lietā iesaistītajiem uzņēmumiem - «Gan Bei» pārvaldītāju SIA «Lage Ko» un kases aparātu sistēmas «Brio» apkalpojošo uzņēmumu - ir bijušas pareizas.

Kriminālprocess nosūtīts kriminālvajāšanas sākšanai pēc noziedzīga nodarījuma pazīmēm, kas paredzētas Krimināllikuma 217.panta trešajā daļā, proti, par grāmatvedības un statistiskās informācijas noteikumu pārkāpšanu, un 218.panta trešajā daļā - par izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas.

Čerņeckis informēja, ka maksimālais iespējamais sods par šiem nodarījumiem paredz brīvības atņemšanu līdz 10 gadiem, taču vienlaikus atzina, ka līdzšinējā pieredze liecina - tiesas visbiežāk par šādiem nodarījumiem piespriež naudas sodu.

Pērn 10.decembrī Finanšu policija aizturēja septiņus šīs noziedzīgās grupas dalībniekus, tostarp SIA «Lage Ko» finanšu direktori, Saeimas deputāta Sergeja Potapkina (S) dzīvesbiedri Gaļinu Karmaču, kuru dēvēja par vienu no organizētā noziedzīgā grupējuma vadītājām. Sākotnēji Karmačai tika piemērots apcietinājums, vēlāk viņas drošības līdzeklis tika nomainīts uz aizliegumu izbraukt no valsts. Pēc prokuratūras lūguma Saeima vienbalsīgi arī atļāva veikt kratīšanu Potapkina un Karmačas dzīvesvietā. Čerņeckis norādīja, ka no lūguma izteikšanas līdz kratīšanai bija jāgaida trīs dienas. «Tā nav normāla situācija, ka jāgaida tik ilgs laiks. Tām ir jābūt nevis dienām, bet ne vairāk par dažām stundām. Šajā ziņā ir jānotiek kādām izmaiņām,» uzsvēra Čerņeckis.

Izmeklēšanas laikā nopratinātas vairāk nekā 200 personas, apskatīti vairāk nekā 150 datu nesēji - datori, serveri, kases aparāti, cietie diski, USB datu nesēji.

Lai nodrošinātu materiālo jautājumu risināšanu, pieņemti 20 lēmumi par aresta uzlikšanu mantai - uzņēmumu kapitāldaļām un nekustamajiem īpašumiem - vairāk nekā viena miljona eiro apmērā, kā arī pieņemti divi lēmumi par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu uzņēmumiem.

Kā liecina «Firmas.lv» dati, VID Finanšu policijas pārvalde šogad martā uzlikusi arestu «Lage Ko» līdzīpašnieka Oļega Arupa 33,33% daļu šajā uzņēmumā. Tāpat arī uzlikts arests Arupam piederošajiem 30% SIA «Lage Ltd» daļu. Arestēti arī «Lage Ko» finanšu direktorei Karmačai piederošie «Lage Ltd» 5% daļu. Abos uzņēmumos arī liegts palielināt pamatkapitālu.

Čerņeckis piebilda, ka šī gada laikā, kamēr notika izmeklēšana, «Gan Bei» īpašnieks «Lage Ko» aptuveni uz pusi palielinājis darbinieku algas, uz pusi palielinājies uzņēmuma apgrozījums un ievērojami palielinājies valsts budžetā nomaksāto nodokļu apmērs. Tas ļaujot cerēt, ka uzņēmums vairs nenodarbojas ar līdzīgām nelikumībām.

Čerņeckis sacīja, ka šīs lietas izmeklēšanas laikā ir atklāti vēl vairāki līdzīgi gadījumi. VID Finanšu policija patlaban izmeklē vēl trīs pēc apjomiem līdzīgas krimināllietas, kā arī vairākas mazāka apjoma krimināllietas. Nākamā gada laikā šīs krimināllietas plānots nodot prokuratūrai.

Tāpat Čerņeckis norādīja, ka gada laikā ir aizturēti divi grupējumi, kas saistīti ar nelegālās programmatūras izstrādāšanu kases aparātiem, viens no tiem ir saistīts ar «Gan Bei» lietu.

Čerņeckis pieļāva, ka tādējādi šāda rakstura noziedzīgo darbību apjoms, kā arī izplatība valstī ir samazinājusies.

Kriminālvajāšanas sākšanai nosūtītais kriminālprocess VID Finanšu policijas pārvaldē tika sākts 2014.gada septembrī. 2014.gada decembrī vērienīgas operācijas rezultātā, veicot vairāk nekā 30 kratīšanas kāda nozīmīga Latvijas kases sistēmu izstrādātāja un tirgotāja birojā un ar to saistīto personu dzīvesvietās, kā arī kādā sabiedrībā labi zināmā sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumā, tika apturēta organizētas grupas izveidota noziedzīga sistēma manipulācijām ar nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektroniskajām ierīcēm un iekārtām.

Pēc atklātās krāpnieciskās shēmas ar kases aparātu datiem šī gada laikā VID Nodokļu kontroles pārvalde regulāri veica pārbaudes minētā uzņēmuma struktūrvienībās, tostarp reaģējot uz iedzīvotāju sūdzībām. Pārbaužu laikā tika salīdzināti VID rīcībā esošie čeki ar kases aparātu kontrollentēm. Tematisko pārbaužu laikā pārkāpumi netika konstatēti. Papildus tika veikta arī restorāna novērošana, kuras laikā VID inspektori fiksēja katru darījumu, dienas beigās salīdzinot VID fiksēto ieņēmumu apjomu ar kases aparātos uzrādīto darījumu kopsummu. Dienās, kad VID veica novērošanas, uzņēmuma ienākumi būtiski nepalielinājās.

Kā ziņots, «Gan Bei» restorānu pārvaldītāja ir SIA «Lage Ko».

SIA «Lage Ko» dibināta 1993.gadā. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 506 684 eiro. «Lage Ko» īpašnieki ir Natālija Pavlova - 33,33%, Irēna Līce - 33,33% un Oļegs Arups - 33,33%.

Kā liecina «Firmas.lv» informācija, «Gan Bei» tīklu pārvaldošais uzņēmums kopumā darbojas ar 24 struktūrvienībām, kas darbojas ar nosaukumiem «Gan Bei», «Lage Ko», «Lage gastronomija», «Thali», «Kļavas lapa», «Modulis 3», «Neo», «Grill&Bar».

«Lage Ko» 2013.gadā apgrozīja 11,5 miljonus eiro, kas ir par 13% vairāk nekā 2012.gadā, kad apgrozījums bija 10,21 miljons eiro. Tikmēr uzņēmuma peļņa 2013.gadā bija 238 877 eiro, kas ir par 30% vairāk nekā 2012.gadā, kad peļņa bija 183 652 eiro. 2014.gadā uzņēmums apgrozīja 13,5 miljonus eiro, kas ir par 18% vairāk nekā 2013.gadā. Tikmēr 2014.gadā uzņēmums cieta 220 027 eiro zaudējumus.

SIA «Lage Ltd» dibināta 2012.gadā. Tās īpašnieki ir Pavlova, Līce un Arups, kuriem katram pieder 30% daļu. Vēl pa 5% pieder Karmačai un Indijas pilsonim Ramam Depam Vermam. Uzņēmuma apgrozījums 2014.gadā bija 590 024 eiro, bet zaudējumi - 140 060 eiro. Uzņēmums apsaimnieko restorānu «Galleria D’arte», liecina informācija restorāna mājaslapā.

Restorāni «Gan Bei» un citas «Lage Ko» sabiedriskās ēdināšanas vietas bija bāru un restorānu biznesa sistēmas «brio» klienti, liecināja uzņēmumu SIA «Brio SRC» un SIA «Brio EngineerinG» mājaslapā pieejamā informācija. Mājaslapā norādīts, ka to klientu vidū ir «Lage Ko» restorāni «Thali» un «Gan Bei», restorāns-bistro «Kļavas lapa», bārs-restorāns «Neo», bistro «Lage» un «Mandarin».

«Brio EngineerinG» izstrādā un ražo pašu kases aparātus un POS sistēmas, kā arī programmas nodrošinājumu preču uzskaitei un grāmatvedības uzskaitei. Mājaslapā vēstīja, ka «Brio EngineerinG» ir iekarojusi vienu no vadošajām vietām apkalpošanas sfēras un mazumtirdzniecības informācijas tehnoloģiju risinājumu tirgū un tai darba pieredze ir kopš 1991.gada. «Brio EngineerinG» piedāvā plašu risinājumu spektru apkalpošanas un tirdzniecības nozarei, proti, restorāniem, viesnīcām, klubiem, bāriem un kafejnīcām, sporta klubiem, veikaliem, degvielas uzpildes stacijām.

Saskaņā ar «Firmas.lv» datiem 2012.gadā dibinātais uzņēmums «Brio SRC» pilnībā pieder Danielam Brio. Uzņēmums pērn strādājis ar 1,14 miljonu eiro apgrozījumu un 153 937 eiro zaudējumiem. Vienīgā uzņēmuma amatpersona - valdes loceklis - ir Oļegs Halatovs.

«Brio EngineerinG» dibināts 2003.gadā. Patlaban tā vienīgais īpašnieks kopš 2009.gada ir Georgijs Makejevs. Līdz tam uzņēmums piederēja Zalamanam Brio. Pērn uzņēmums strādājis ar 306 480 eiro apgrozījumu un 1145 eiro peļņu. Uzņēmuma prokūrists ir Halatovs.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu