Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

Skolotāju streika dienā bērnus uz bērnudārzu iesaka nevest

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Caro/ScanPix

Sabiedrības diskusijas par nepieciešamajām reformām izglītībā, pedagogu diskusijas ar ministriju par skolu tīklu un algu reformu patlaban rezultējušās streika izsludināšanā. Pēc divām nedēļām Latvijā notiks skolotāju brīdinājuma streiks, kura laikā pedagogi būs darbā, bet nestrādās, ceturtdien vēstīja LTV «Panorāma».

Brīdinājuma streiks norisināsies vienu dienu – 27.novembrī, piektdienā.

Skolotāji savās darba vietās – skolās un bērnudārzos – atradīsies, taču tas arī viss. Parastā dienas kārtība netiks ievērota.

«Protams, mēs ļoti labi saprotam, ka mēs atbildam par bērnu drošību, kas nozīmē, būs kāds rīkojums, ka nevienam bērnam nekas nedrīkst notikt, bet dienas režīma nekāda nav un pedagogi nestrādā,» stāsta Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) Rīgas pilsētas arodorganizācijas priekšsēdētāja Ligita Semjonova.

Vaicāta, vai brīdinājuma streika dienā bērnus var vest uz bērnudārzu, LIZDA pārstāve noteica: «Nu īstenībā... Viņam ēst neviens nedos, gulēt negulēs.

Es nezinu... Principā jau nē. Principā vecāki būs brīdināti par to,» teica Semjonova.

Par brīdinājuma streiku nobalsoja 28 no 35 pedagogu arodbiedrības padomes pārstāvjiem, viņu vidū arī Rīgas pilsētas arodorganizācija. Viņu galvenais neapmierinātības iemesls ir pirmsskolas skolotāju situācija – pamatlikme šīm skolotājām ir 430 eiro, kas uz rokas veido 285 eiro mēnesī.

«Pirmsskolas ir nostumtas uz ceļiem, un tālāk vairs nav kur.

(..) Es saprotu, ka man Izglītības ministrija uzreiz iebildīs – jā, bet taču ir Rīgas domes piemaksa, un ir cilvēki, kam ir [kvalitātes] pakāpes. Jā, ir pakāpes, bet pirmsskolā lielākoties ir otrā pakāpe, par kuru neko nepiemaksā. Un Rīgas domes piemaksas šodien ir, rīt nav. Mēs ar to nevaram rēķināties. (..) Katram cilvēkam ir jārēķinās ar to, ko valsts ir pielēmusi,» sacīja Semjonova.

Septiņi pārstāvji no balsošanas par streiku vakar atturējās. Bija tādi, kam nepatika izvēlētais datums, tikmēr citi nebija paguvuši saskaņot ar saviem biedriem nostāju par izglītības ministres gala piedāvājumu izlīgšanas komisijā. Šā iemesla dēļ balsojumā atturējās arī Cēsu starpnovadu arodorganizācijas vadītāja Ausma Klētniece. Taču tas nenozīmē, ka viņa neatbalstītu streiku.

«Bet, protams, es tūlīt esmu izsūtījusi visiem arodbiedrības priekšsēdētājiem ziņu par streiku, par mūsu prasībām, kādas mūsu prasības ir, lai šie 9 miljoni tiktu iepludināti mazajām skolām, atbalsta personālam, pirmsskolas izglītībai. (..) Un tad cilvēki atbalstīs mani, dos savu vērtējumu, un tad es domāju, ka arī mēs būsim gatavi piedalīties streikā,» teica Klētniece.

Turklāt šobrīd

arodbiedrība vēlas, lai līdzekļus investē nevis jaunajā modelī, bet uzlabo jau esošo – nauda seko skolēnam – versiju.

Jau vēstīts, ka izglītības ministre Mārīte Seile lēmumu rīkot streiku nodēvējusi par pārsteidzošu un nekonstruktīvu. Tikmēr biedrība «Vecāki par izglītību» ir pedagogu pusē. Streikot varēs ikviens skolotājs – ne tikai arodbiedrības biedri.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu