Kibernoziegumos apsūdzētā Denisa Čalovska advokāti pārsūdzēs Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) lēmumu, ar kuru Čalovski tiesāšanai ASV tika liegts izdot vien pagaidām, pastāstīja Čalovska advokāte Ilona Bulgakova.
Čalovska advokāti pārsūdzēs ECT lēmumu
ECT konstatējusi, ka Čalovska izdošana ASV nav pārkāpums, vienlaikus tiesa konstatēja pārkāpumus saistībā ar Čalovskim piemēroto drošības līdzekli. ECT nolēma, ka Latvijai Čalovskim jāmaksā 5000 eiro par nodarīto nemateriālo kaitējumu.
Spriedumu ir iespējams pārsūdzēt ECT Lielajā palātā, kuras spriedums būs galīgs. Ja neviena puse tiesas spriedumu nepārsūdzēs, tad Čalovski pēc tiesas sprieduma stāšanās spēkā varēs izdot ASV. Par to, vai valsts spriedumu pārsūdzēt, jālemj Ministru kabinetam.
No ECT nolēmuma izriet, ka nav pārkāpts Eiropas Cilvēktiesību konvencijas pants par necilvēcīgu vai kaitējošu izturēšanos izdošanas gadījumā, bet ir pārkāpts pants saistībā ar Čalovska turēšanu metāla būrī sēdes laikā un tiesībām uz ātru tiesas lēmumu par likumīgu aizturēšanas līdzekli saistībā ar tiesiska pamatojuma trūkumu lēmumam paturēt Čalovski aizturējumā pirms tiek izlemts par izdošanu.
ECT noraidīja Čalovska argumentu, ka izdošanas ASV gadījumā viņš būtu pakļauts spīdzināšanas un nesamērīga cietumsoda riskam.
ASV Čalovski apsūdz kibernoziegumos, skarot vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp apmēram 40 tūkstošus datoru ASV. Ar Čalovska līdzdalību izstrādātais datorvīruss «Gozi» inficējis arī apmēram 190 ASV Nacionālās aviācijas un kosmosa pārvaldes NASA datoru. Ar vīrusa palīdzību tikusi iegūta informācija, tostarp paroles, kas ļāva ielauzties banku kontos un nozagt naudu miljoniem latu vērtībā, liecina apsūdzība. Čalovskis savu vainu neatzīst.
Pērn sabiedrībā notika aktīva diskusija par to, vai Čalovski vajadzētu izdot tiesāšanai ASV. Latvijas valdība ASV lūgumu atbalstīja, taču advokāti vērsās tiesā un ECT noteica pagaidu noregulējumu. Pagājušā gada oktobrī prokuratūra pieņēma lēmumu par Čalovska atbrīvošanu no apcietinājuma.