Ja persona sodīta par Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 155. panta trešajā un ceturtajā daļā, 167.2, 172., 172.1, 172.2, 172.3, 172.4, 172.5 un 173. pantā minēto administratīvo pārkāpumu vai par tīšu noziedzīgu nodarījumu, kas nav minēts Bērnu tiesību aizsardzības likuma piektā panta piektās daļas 1. un 2. punktā, iestādes vadītājam, darba devējam (par iestādes vadītāju) vai pasākuma organizatoram ir pienākums izvērtēt, vai persona neapdraud bērna drošību, veselību vai dzīvību.
Ja tā neapdraud bērna drošību, veselību vai dzīvību, iestādes vadītājs, darba devējs (par iestādes vadītāju) vai pasākuma organizators atļauj personai strādāt, veikt brīvprātīgo darbu, kā arī saskaņā ar šīm iestādēm vai pasākumu organizatoriem noslēgto vienošanos sniegt pakalpojumus.
Attiecībā uz pedagogiem papildus noteikts, ka
par pedagogu nedrīkst strādāt persona, kas sodīta par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu
(neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas), izņemot gadījumu, kad pēc sodāmības dzēšanas vai noņemšanas Ministru kabineta noteikta institūcija (Izglītības kvalitātes dienests) izvērtējusi, vai tas nekaitē izglītojamo interesēm, ir atļāvusi strādāt par pedagogu personai, kas bijusi sodīta par tīšu kriminālpārkāpumu vai mazāk smagu noziegumu.
Jāpārbauda vismaz reizi gadā
Lai persona varētu pildīt pienākumus iestādē vai piedalīties pasākumu organizēšanā, pasākumu organizatora vai iestādes vadītāja pienākums ir pieprasīt ziņas no Sodu reģistra, lai pārliecinātos par personas atbilstību minētajām prasībām, kā arī šīs ziņas atkārtoti pārbaudīt ne retāk kā reizi gadā. Par iestādes vadītāju minētās ziņas pieprasa darba devējs.
Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs un Izglītības un zinātnes ministrija 2014.gada 8.septembrī noslēdza vienošanos, kas paredz izglītības iestādēm ar valsts informācijas sistēmas «Valsts izglītības informācijas sistēma» starpniecību, izmantojot «hit/not hit» principu, pārbaudīt bērnu aprūpes, izglītības, veselības aprūpes un citu tādu pasākumu organizatoru, kuros piedalās bērni, darbiniekus Sodu reģistrā.
Gadījumā, ja sistēmā ir norādīta atzīme, ka persona ir Sodu reģistrā, iestādes vadītājs vai darba devējs nosūta rakstisku pieprasījumu Informācijas centram.
Izglītības iestādēs strādājošo personu skaits, par kurām tika veikta pārbaude Sodu reģistrā:
2012.gads - 27 130
2013.gads - 27 966
2014.gads - 203 851