Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

Dimants tiesai lūdz apturēt Saeimas lēmuma darbību par viņa atbrīvošanu

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Ieva Lūka/LETA

Bijušais Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) vadītājs Ainārs Dimants tiesai lūdzis noteikt lietā pagaidu aizsardzību - apturēt Saeimas lēmuma darbību par viņa atbrīvošanu no NEPLP locekļa amata.

(Pievienota 4.-6.rindkopa.)

Savā pieteikumā Administratīvajā rajona tiesā Dimants norādījis, ka par būtisku priekšrocību lēmuma darbības apturēšanai uzskata savu neatkarīgo nostāju attiecībā uz politiskajām partijām. Pieteikumā norādīts, ka viņš apzinās politisko spiedienu, kāds uz viņu tiek izdarīts, un Dimanta ieskatā tas ir nepieļaujams. Tieši šā iemesla dēļ viņš ir apņēmies strādāt, lai nepieļautu izdarītajam spiedienam jebkādā veidā traucēt savu pienākumu izpildi un attiecīgi nepieļautu NEPLP politisko ietekmi.

Tāpat Dimants pieteikumā atzīmē NEPLP īpašo statusu - kā neatkarīgu pilntiesīgu autonomu institūciju - un uzsver, ka, apzinoties šo statusu, kategoriski nedrīkstot pieļaut NEPLP pakļaušanu politiskam spiedienam. Vēl viņš min, ka priekšlaicīgas un nepamatotas atbrīvošanas no amata dēļ Dimants kā NEPLP priekšsēdētājs nav īstenojis visas iecerētās darbības, kas vērstas uz sabiedrības interešu aizsardzību elektronisko plašsaziņas līdzekļu jomā.

Dimants lūgumā atzīmē - ja lēmuma darbība netiks apturēta, ir paredzams, ka Saeima ievēlēs jauno NEPLP locekli, pamatojoties galvenokārt uz politiskiem apsvērumiem. Viņš arī atkārtoti uzsver, ka Saeima ir nepareizi kvalificējusi lēmumu, uzskatot to par politisku lēmumu, nevis par administratīvo aktu.

Dimants uzskata, ka viņa argumentus nepieciešams izvērtēt savstarpējā kopsakarā. Turklāt izvērtējumā esot būtiski ņemt vērā tiesvedības ilgumu, proti, aptuveni trīs gadus. Viņš norāda, ka NEPLP esošā sastāva darbības termiņš ir noteikts līdz 2017.gadam. Tādēļ iespējams, ka jaunais NEPLP sastāvs tiks ievēlēts vēl pirms tiesvedības izbeigšanas, līdz galīgā nolēmuma spēkā stāšanās brīdim. Tas rada risku, ka NEPLP jaunais sastāvs tiks ievēlēts, pamatojoties galvenokārt uz politiskiem apsvērumiem, kā arī tas liegs iespēju Dimantam tikt atjaunotam savā amatā.

Dimants uzsver, ka šādos apstākļos tiek radīts būtisks kaitējums Latvijas tiesiskajai sistēmai. Tiekot ilgstoši ierobežotas ne vien vienas personas cilvēktiesības, bet pieļauta ilgstoša politiska ietekme uz NEPLP, kas, pretēji rakstītām tiesību normām un tiesiskas valsts principiem, dod iespēju politiskām partijām kontrolēt un politiski ietekmēt plašsaziņas līdzekļu regulatoru.

Kā ziņots, bijušais NEPLP vadītājs Dimants Administratīvajā rajona tiesā pārsūdzējis Saeimas lēmumu par savu atbrīvošanu no amata. Pieteikumā tiesai Dimants pauž viedokli, ka Saeima ir pieņēmusi lēmumu, pārkāpjot vairākas procesuālās tiesību normas.

«Vienotības», Zaļo un zemnieku savienības, Latvijas Reģionu apvienības un partijas «No sirds Latvijai» līderi rosināja četru NEPLP locekļu atlaišanu. Iesniedzēji kritizēja, ka NEPLP pieņēma lēmumu attiecībā uz «Radio Skonto plus» programmas apstiprināšanu, padarot to par krievu valodā raidošu radiostaciju. Tādējādi NEPLP esot mazinājusi Saeimas deputātu uzticību padomes locekļu kompetencei un spējai pieņemt situācijai atbilstošus lēmumus. Politiķi atsaucās arī uz Valsts kontroles revīzijas ziņojumā secināto, ka NEPLP nav efektīvi rīkojusies ar finanšu līdzekļiem gandrīz divu miljonu eiro apmērā. Tāpat ziņojumā secināts, ka NEPLP ir vāja kontroles sistēma pār amatpersonu un darbinieku komandējumiem un darba braucieniem, kā arī konstatētas citas nepilnības.

Pirms mēneša, 8.jūlijā, Saeima nolēma no amata atbrīvot NEPLP vadītāju Dimantu, bet noraidīja priekšlikumus par NEPLP trīs locekļu - Daiņa Mjartāna, Aijas Dulevskas un Ivara Zviedra - atbrīvošanu no amata.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu