Kāpēc Jāņos jāmeklē papardes zieds? (57)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Šķiet, nav zināmāka un pat banālāka līgošanas simbola kā papardes zieds un tā meklēšana. Taču es tikai šogad uzzināju, ka patiesībā papardes ziedam Jāņu naktī ir pavisam cita nozīme un jēga…

Tas man lika aizdomāties, cik maz mēs patiesībā zinām par šiem it kā tik tautiskajiem svētkiem. Protams, katrs sevi cienošs jāņabērns zina, ka ar vecām automašīnu riepām latvietis ugunskuru vairs nededzina un ka alus Jāņos nav domāts tam, lai piedzertos, bet gan, lai atbrīvotu prātu un vienotos kopīgā svinēšanā.

Starp citu, vai jūs zināt, ka mazliet alus Jāņos ir jāziedo ugunij? Pasakiet to saviem vīriešiem!

Savukārt sievietes varot ziedot gabaliņu siera un jāņuzāles. Jo ugunij ir divējāda sakrālā daba – tā gan attīra, gana arī veicina auglību. Un mēs taču zinām, ka auglība attiecas ne vien uz bērnu dzemdēšanu, bet gan uz visu, kas nāk un dara bagātāku. Būtībā – uz visu radāmo un radošo.

Bet par to papardes ziedu tātad. Izrādās, papardes zieda draiskā, erotiskā nozīme ir uzradusies krietni vēlākos laikos. Pirmā, senatnīgā nozīme ir daudz dziļāka un mazliet mistiska – tas atradējam dāvā teju vai burvju spējas. Pats galvenais - ir jāiet meklēt nevis divatā, kā parasti domājam, bet tieši vienatnē.

Un jo dziļāk un tumšākā mežā, jo bailīgāk un neomulīgāk, jo labāk. Jo

tieši sevis pārvarēšanā un būšanā aci pret aci ar dabu ir pati rituāla sāls.

Kā saka psihologi un vienkārši viedi cilvēki - tikai stājoties pretī savām bailēm, mēs varam ieraudzīt to, ko ikdienā neredzam. Pasaulē un sevī pašā. Tāda ir šā gājiena simboliskā jēga. Būtībā – savdabīga Jāņu nakts meditācija.
Lai jums izdodas tieši tāda līgošana, pēc kādas ilgojas sirds!

Anna

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu