Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Ārstējot iesnas, sieviete vairs nespēj sevi kontrolēt (69)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: flickr/evrimsay

Visiem medikamentiem ir ne tikai labvēlīga iedarbība, bet arī nevēlamie blakusefekti, tāpēc pacientiem pirms zāļu lietošanas būtu vēlams izlasīt instrukciju. Tā, komentējot portāla TVNET lasītājas negatīvo pieredzi ar pretiesnu medikamentu, atgādināja Zāļu valsts aģentūrā.

Lasītāja Karīna rakstīja: «Stāsts sākās pirms kādiem trim gadiem, kad vizītē pie ģimenes ārsta sūdzējos par iesnām. Ģimenes ārsts ieteica nopirkt Xymelin deguna pilienus, kas atbrīvos degunu un ļaus brīvi elpot - ideāli, solītais tika sasniegts, tikai ar blakusefektiem.

Dienu pēc dienas lietojot šo medikamentu, sāku sevi pieķert pie domas, ka

vairs nespēju normāli funkcionēt bez šā medikamenta

un, līdzko nespēju paelpot, ķeros pie šiem deguna pilieniem.

Šādā veidā uz medikamenta nosēdēju vairāk nekā divus gadus. Apzinoties savu atkarību no tā, devos arī pie ārstiem, kuriem visiem bija viens atzinums - vienkārši jābeidz lietot šo medikamentu. Lai cik smieklīgi liktos, tas nebija tik viegli izdarāms. Laikam ejot, atradu savā draugu lokā vēl četrus draugus, kuriem ir šāda pati ilgstoša problēma.

Atkarību izraisa narkotiska viela xylometazoline hydrochloride, kas veicina asinsvadu sašaurināšanos.

Pašlaik esmu atteikusies no šā medikamenta uz visiem laikiem, tomēr nesen liels bija mans pārsteigums, kad aptiekā uz jautājumu: «Vai ir pieejami pretiesnu medikamenti bez xylometazoline hydrochloride?» man aptiekāre atbildēja, ka

pieejams ir tikai viens līdzeklis, kura sastāvā nav šīs vielas.



Kā ir iespējams, ka šādus medikamentus pārdod bez receptēm un tos var iegādāties ne tikai pieaugušie, bet arī bērni? Klienta pieradums ir labs bizness, tomēr varbūt būtu jāveic kādas revīzijas aptieku klāstā un jāpārbauda, ko tad īsti tirgo tajās bez receptēm?

Cerams, ka nākotnē šādi medikamenti tiks pārbaudīti laicīgi un šādu nepatīkamu pārsteigumu nebūs!»

Visām zālēm ir blakusefekti

Savukārt Zāļu valsts aģentūras pārstāve Egita Diure TVNET skaidroja, ka jebkurām zālēm ir ne tikai labvēlīga iedarbība, bet arī nevēlamie blakusefekti, pat lietojot zāles pareizi.

Tādēļ, reģistrējot jebkuras zāles, šis ieguvuma/riska samērs tiek izvērtēts. Ksilometazolīna radītais ieguvums ir daudz lielāks par riskiem, kas varētu rasties, zāles lietojot paredzētajā devā, ilgumā un pie apstiprinātajām indikācijām.

Ksilometazolīns ir asinsvadus sašaurinošs līdzeklis, tādēļ tas ātri samazina iesnu laikā radušos deguna gļotādas tūsku un atvieglo elpošanu caur degunu.

Tomēr ksilometazolīnam ir ne tikai šī labvēlīgā iedarbība, bet arī nevēlamā blakusiedarbība

- tā saucamais medikamentozais rinīts, kas rodas, ja zāles lieto neatbilstoši lielā devā un/vai ļoti ilgu laiku.



Lai novērstu šīs nevēlamās blakusparādības rašanos, lietošanas instrukcijā, kas ir pacientam saprotamā veidā sagatavots dokuments par konkrētām zālēm (norādītas devas, lietošanas ilgums, iekļauti brīdinājumi un nevēlamās blakusparādības),

ir iekļauts brīdinājums, ka zāles drīkst lietot līdz 7-10 dienām un nedrīkst pārsniegt ieteicamo dienas devu.



Aģentūras pārstāve arī uzsvēra, ka šī blakusparādība rodas tikai tad, ja zāles lieto nepareizi.

Noslēgumā viņa norādīja, ka visās Eiropas Savienības valstīs ksilometazolīnu saturošas zāles ir pieejamas bez receptes.

Zāles ir jālieto atbilstoši to instrukcijai

Arī Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļā TVNET atkārtoti norādīja, ka zāles ir jālieto atbilstoši to instrukcijai.

«Pretējā gadījumā medikamenti var ne tikai nesniegt vēlamo efektu, bet radīt arī kaitējumu lietotāja veselībai. Jāuzsver, ka

aptieka nav veikals, kurā klientam tikai jāizvēlas tā vai cita prece.

Aptieka ir primārās veselības aprūpes sastāvdaļa, kurā strādā farmaceits un kura pienākums ir klientu konsultēt par pareizu medikamentu lietošanu un informēt par nepieciešamību vērsties pie ārsta, ja veselības stāvoklis neuzlabojas.»

Komentāri (69)
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu