Šodienas redaktors:
Artūrs Guds

Somijas parlamenta vēlēšanās uzvar opozīcijas Centra partija

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Somijā svētdien notikušajās parlamenta vēlēšanās ir uzvarējusi opozīcijā esošā liberāli agrārā Centra partija, sakaujot premjerministra Aleksandra Stuba kreiso un labējo spēku koalīciju, pēc vēlēšanu kampaņas, kas lielā mērā koncentrējās uz Somijas ekonomikas problēmām.

Ir gaidāms, ka par jauno Somijas premjerministru kļūs 53 gadus vecais Centra partijas līderis Juha Sipile, kurš ir informācijas tehnoloģiju (IT) miljonārs un jaunienācējs politikā.

«Šķiet, ka Centra partija ir uzvarējusi. Apsveicu,» Stubs paziņoja Somijas valsts raidsabiedrībai «Yle», kad bija saskaitīti apmēram 70% balsu.

Pēc 100% balsu saskaitīšanas tika konstatēts, ka Centra partija ieguvusi 49 no 200 parlamenta deputātu mandātiem.

Labējā eiroskeptiskā partija «Īstenie somi» (PS), kas arī ir opozīcijā, šajās vēlēšanās bija otrajā vietā, iegūstot 38 deputātu mandātus.

Stuba konservatīvā Nacionālās koalīcijas partija bija trešajā vietā ar 37 mandātiem, bet Sociāldemokrātiskā partija (SDP) bija ceturtā ar 34 mandātiem.

«Es esmu tiešām apmierināts ar šiem rezultātiem,» sacīja Sipile, kura pirmais uzdevums būs izraudzīties jaunas koalīcijas partnerus. Saskaņā ar tradīciju vēlēšanās visvairāk balsu saņēmusī partija iegūst premjerministra amatu un veido valdību ar citām lielākajām partijām, lai iegūtu vairākumu parlamentā.

Sarunas par koalīcijas veidošanu varētu ilgt vairākas nedēļas, un Sipile vēl nav atklājis, kuras partijas viņš vēlētos redzēt viņa vadītā koalīcijā.

Sipile ir solījis panākt uzlabošanos eiro zonas valsts Somijas ekonomikā pēc triju gadu ilgās recesijas un stagnācijas, taupības politikas un neveiksmīgām reformām.

Vēlētāji bija neapmierināti ar Stuba četru partiju koalīciju, kura iekšēju nesaskaņu dēļ nespēja panākt reālas pārmaiņas politikā.

«Somijas situācija ir ļoti grūta, un būs jāīsteno 10 gadu projekts, lai Somija atkal būtu formā,» Sipile paziņoja pēc vēlēšanu rezultātu paziņošanas. Viņš piebilda, ka nākotnē ir vajadzīga «[budžeta] samazinājumu, reformu un [ekonomikas] izaugsmes kombinācija».

Partijas «Īstenie somi» līderis Timo Soini ir licis saprast, ka vēlas savas partijas iekļaušanu valdībā, kurā tai tiktu piešķirti ārlietu un finanšu ministru amati, tomēr Sipilem varētu būt grūti tam piekrist.

«Īstenie somi» ir stingri pret Eiropas Savienības (ES) iejaukšanos Somijas lietās, un Somija ir bijusi viena no negribīgākajām eiro zonas valstīm parādu māktās Grieķijas glābšanā. Arī Centra partijā ir spēcīga eiroskeptiķu frakcija, lai gan pats Sipile tiek uzskatīts par proeiropeisku politiķi.

Sipile 2011.gadā tika ievēlēts parlamentā un 2012.gada kļuva par Centra partijas līderi. Centra partija ir opozīcijā kopš 2011.gada, bet agrāk ir bijusi dominējošs spēks Somijas politikā, dodot tai 12 premjerministrus un trīs valsts prezidentus.

Vēlēšanu kampaņā dominēja ekonomikas problēmas. Somija, kas agrāk bija viena no ekonomiski veiksmīgākajām valstīm eiro zonā, nespēja pielāgoties mainīgajam ekonomiskajam klimatam.

Somijā bezdarba līmenis ir 9,2%, kas ir augstākais kopš 2003.gada.

Ņemot vērā valsts ekonomiskās problēmas, «valdības programmu izveidot būs samērā grūti,» prognozēja Helsinku Universitātes politiskās vēstures profesors Juhana Aunesluoma.

Sipile ir solījis īstenot vairākas ekonomiskas reformas, tostarp samazināt birokrātiju, apcirpt nodokļus jaunizveidotām darbavietām un reformēt bezdarba pabalstus.

Viņš ir solījis izveidot 200 tūkstošus darbavietu privātajā sektorā 10 gadu laikā. Daļa no šā plāna ietver valsts izdevumu apcirpšanu, likvidējot simtiem tūkstošu darbavietu skaitu valsts sektorā, galvenokārt nenomainot pensijā aizejošos darbiniekus.

«Mums ir vajadzīga .. jauna uzņēmējdarbība un jaunas darbavietas visā Somijā. Mums ir vajadzīgi drosmīgi risinājumi [un] uz mērķiem orientēta vadība,» sacīja Sipile vēlēšanu priekšvakarā.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu