Nacionālboļševika Benesa Aijo gadījums būs mācība tiesai, ka šādiem cilvēkiem nevar piemērot ar brīvības atņemšanu nesaistītus drošības līdzekļus, teica iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis. Vienlaikus Kozlovskis uzskata, ka «tas ir tikai laika jautājums», Aijo tiks notverts Ukrainā, kur viņš šobrīd atrodas un nosūtīts uz Latviju.
Kozlovskis: Aijo gadījums - nopietna mācība tiesai
Aijo Latvijā ir apsūdzēts par visai smagu noziegumu - par publisku aicinājumu vardarbīgi gāzt Satversmē nostiprināto valsts varu vai vardarbīgi grozīt valsts iekārtu, un, visticamāk, tāpēc viņš arī nolēma Latviju pamest.
«Tā būs mācība tiesai, ka šādas personas nevar laist ārā,» paziņoja intervijā «TV24» Kozlovskis.
Jau ziņots, ka Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa nolēmusi grozīt drošības līdzekli Aijo, nolemjot viņu apcietināt, izsludinot apsūdzēto meklēšanā.
Aijo pie kriminālatbildības saukts pēc Krimināllikuma panta par publisku aicinājumu vardarbīgi gāzt Satversmē nostiprināto valsts varu vai vardarbīgi grozīt valsts iekārtu, kā arī par šādu aicinājumu saturoša materiāla izplatīšanu tādā pašā nolūkā.
Krimināllikumā noteikts, ka par attiecīgo pārkāpumu paredzētais soda mērs ir brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs, vai naudas sods.
Tāpat Aijo celta apsūdzība pēc Krimināllikuma panta par publisku aicinājumu likvidēt Latvijas valstisko neatkarību nolūkā iekļaut Latviju vienotā valstiskā veidojumā ar kādu citu valsti vai likvidēt citādā veidā un par publisku aicinājumu graut Latvijas teritoriālo vienotību, tas ir, Latvijas Satversmē neparedzētā veidā atdalīt kādu valsts teritorijas daļu.
Par publisku aicinājumu likvidēt Latvijas valstisko neatkarību nolūkā iekļaut Latviju vienotā valstiskā veidojumā ar kādu citu valsti vai likvidēt citādā veidā, paredzēts sods - brīvības atņemšana uz laiku līdz trim gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs, vai naudas sods un probācijas uzraudzība uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.
Savukārt par publisku aicinājumu graut Latvijas teritoriālo vienotību, paredzētais soda mērs ir brīvības atņemšana uz laiku līdz trim gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs, vai naudas sods.
Kriminālprocess pret Aijo tika sākts 2014.gada 2.aprīlī un tā izmeklēšanas gaitā tika iegūti pierādījumi, kas ļauj secināt, ka Latvijas pilsoņa veiktās darbības bija apzinātas un vērstas uz vardarbīgu Latvijas valsts varas gāšanu, valsts iekārtas grozīšanu nelikumīgā veidā, kā arī Latvijas teritoriālās vienotības graušanu.