Šodienas redaktors:
Vita Daukste-Goba
Iesūti ziņu!

Straujumu neapmierina, kā līdz šim risināts jautājums par Salaspils kodolreaktoru

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) nav apmierināta ar to, kā gandrīz desmit gadu laikā ir risināts jautājums par Salaspils kodolreaktoru un tā demontēšanu.

Komentējot valdībā šodien pieņemto konceptuālo vienošanos par līdzekļu atvēlēšanu objekta demontāžai turpmākajos gados, Straujuma medijiem pauda, ka viņu neapmierina, ka gandrīz desmit gadus nekas nav darīts, tik gadu no gada atvēlēti līdzekļi kodolreaktora uzturēšanai un regulāri prasīti papildu līdzekļi avārijas darbiem. «Mani nedaudz izbrīna, ka desmit gadu laikā nav atrasti līdzekļi no Eiropas Savienības fondiem,» izteicās Straujuma.

Viņa neredzot nekādu pamatojumu tam, kāpēc līdz šim jautājums nav ticis risināts.

Uz jautājumu, vai tiešām ir garantija, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ik gadu caur jaunajām politikas iniciatīvām saņems finansējumu, ko novirzīt objekta demontāžai, viņa atbildēja apstiprinoši, piebilstot, ka paši ministri skaidri apzinās, ka jautājums vairākus gadus ir atlikts un beidzot šim mērķim ir jāatvēl finansējums. «Tam vienkārši ir jāpieliek punkts,» teica premjerministre.

Viņa sagaida, ka ministrija šā gada laikā sagatavos demontāžas projektu. Valdības vadītāja pauda gandarījumu, ka jau tiek domāts par to, kur uzglabāt radioaktīvo ūdeni.

Jau ziņots, ka valdība šodien atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas priekšlikumu lauzt līgumu ar Latvijas Universitāti (LU) par Salaspils kodolreaktora apsaimniekošanu un to nodot Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) pārziņā.

VARAM valsts sekretāra vietniece Alda Ozola medijiem pastāstīja, ka līgums ar LU jālauž līdz šā gada 1.aprīlim. Tad objekts pāries LVĢMC pārziņā.

Ministrija šodien prezentēja ilgtermiņa un īstermiņa priekšlikumus saistībā ar kodolreaktoru. Īstermiņa risinājumi paredz, ka šogad uzturēšanai un neatliekamajiem darbiem kopumā nepieciešami aptuveni 300 000 eiro. Šodien pēc garām diskusijām panākta vienošanās, ka daļa no izdevumiem tiks segta no valsts budžeta programmas «Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem», bet daļa - no VARAM jau piešķirtā finansējuma. Ozola norādīja, ka patlaban līdzekļu sadalījums nav zināms - par to vēl notiks vienošanās starp VARAM un Finanšu ministriju.

No VARAM finansējums varētu tikt ņemts no Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta, veicot līdzekļu apropriāciju.

Kā ilgtermiņa risinājums ir objekta demontāža līdz tādam stāvoklim, kad tas vairs nerada draudus. Ņemot vērā, ka kopējais finansējums ir aptuveni 5,5 miljoni eiro un darbi veicami aptuveni četru gadu laikā, VARAM ik gadu prasīs finansējumu katra nākamā gada valsts budžetā, iesniedzot to kā jauno politikas iniciatīvu.

Tas gan nenozīmē, ka nauda tiks krāta un tērēta, kad būs visa nepieciešamā summa, paskaidroja Ozola. Katru gadu norisināsies demontāžas darbi, izmantojot tam piešķirto naudu. Reāli tas nozīmēs, ka katru gadu par vairāk nekā miljonu eiro tiks palielināts VARAM bāzes finansējums, ja valdība šādu līdzekļu pieprasījumu akceptēs.

Lēmums par Salaspils kodolreaktora demontāžu valdības līmenī pieņemts jau 2009.gadā, tomēr līdz šim tam līdzekļi nav atrasti. Pagājušā gada rudenī valdība neatliekamiem darbiem Salaspils kodolreaktorā piešķīra 118 891 eiro. Līdzekļi bija vajadzīgi, lai salabotu abas ārējās radioaktīvā ūdens tvertnes. Bet šogad piešķirti vēl 15 000 eiro neatliekamiem darbiem.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu