Iesūti ziņu!

Superfood ABC: čia sēklas un kaņepju proteīns (13)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: flickr.com/foodmatters.tv

«Superfood» ir populārs termins veselības pārtikas rūpniecībā. Tas attiecas uz pārtikas produktiem, kas ir ar zemu kaloriju skaitu un bagāti uzturvielām. Kamēr burvju veselības tableti vēl neviens nav izdomājis, superfood ir organismam labākais. Šie antioksidantiem bagātie pārtikas produkti samazina risku saslimt ar nāvējošām slimībām, kā vēzis, saskaņā ar American Cancer Society. Vienlaikus ļauj mums izpildīt mūsu ikdienas uztura prasības, lai mēs saglabātu mundrumu, vieglumu un dzīvesprieku.

Ir tādi augi, kas pārsteidz ar savām īpašībām, koncentrējot sevī unikālu vai ārkārtīgi bagātīgu uzturvielu klāstu. Šādas dabas dāvanas iegājies dēvēt par superfood – sevišķu pārtiku.

Tie ir pilnībā dabiski produkti.

Atšķirībā no mākslīgi sintezētām vielām dabiska pārtika ir mūsu ķermenim viegli sagremojama, saprotama un izmantojama – bez bīstamiem blakusefektiem.

Mēs visi varam pievienot vairāk salātu un dārzeņu mūsu ikdienas uzturam, bet uzskats, ka pārtikas produktos, kas izaudzēti novājinātā, ķīmiskiem mēslojumiem pārpilnā augsnē, nav pietiekoši daudz vitamīnu un veselīgu uzturvielu, nav tālu no patiesības.

Pievienojot ēdienkartei kaut vai dažus superēdienus, jūs uzlabojat visus sava organisma procesus. Tā ir inteliģenta izvēle.

Katra šūna jums pateiks paldies.

Superfood ir ļoti daudzi un dažādi, tāpēc, lai neapjuktu to izvēlē, TVNET sadarbībā ar jogas preču veikalu «Rudra» piedāvās iepazīties ar populārākajiem no tiem. Šoreiz stāstīsim pat čia sēklām un kaņepju proteīnu.

Čia sēklas
Čia sēklas Foto: flickr.com/ HealthGauge

ČIA SĒKLAS

Čia sēklas iegūst no Meksikā un Dienvidamerikā augoša auga jau vairāk nekā 5000 gadu. Čia sēklas lietoja jau acteki. Senās teiksmas stāsta, ka acteku skrējēji un kareivji varēja iztikt no 1 saujas čia sēklu dienā.
Čia sēklas ir augstvērtīgs un uzturvielām bagāts dabas produkts. Tas ir proteīna, dzelzs, kalcija un magnija avots. Dzelzs palīdz nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu, palīdz samazināt nogurumu un nespēku, veicina normālu imūnsistēmas darbību. Magnijs veicina normālu muskuļu darbību, palīdz uzturēt kaulu un zobu veselību un veicina normālu muskuļu darbību. Kalcijs ir nepieciešams bērnu kaulu normālai augšanai un attīstībai.

Čia sēklas ir neaizstājamo Omega 3 taukskābju avots.

Alfa-linolēnskābe (ALA) palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs. Labvēlīgo ietekmi panāk, katru dienu uzņemot 2 g ALA.
Speciālisti iesaka čia sēklas lietot īpaši organisma pārslodzes un stresa gadījumos, jo tās spēj novērst daudzu būtisku vielu trūkumu. Čia sēklas ir lielisks dabīgais Omega-3 taukskābju avots, satur vairāk kalcija nekā piens un vairāk dzelzs nekā spināti. Tajās ir arī ļoti daudz magnija, kas palīdz novērst muskuļu krampjus, tāpēc sēklas ieteicams lietot sportistiem. Pozitīvi ietekmē glikozes līmeni asinīs un darbojas arī kā antioksidants. Izteikti alerģiskiem cilvēkiem tomēr iesaka sākumā uzmanīties un vērot organisma reakciju, pirms ievieš čia sēklas savā ikdienas uzturā.

Ieteicamā dienas deva: nevajag pārspīlēt ar dienas devu – pilnīgi pietiks ar 1-2 ēdamkarotēm dienā.

100 g produkta

  • Enerģētiskā vērtība: 586 kcal/2437 kJ
  • Olbaltumvielas: 16 g
  • Ogļhidrāti: 44 g
  • Tauki: 31 g

Kā garšīgāk? Vari tās pievienot cepumiem un citiem miltu izstrādājumiem magoņu sēklu vietā. Vari pievienot svaigajiem salātiem vai iemaisīt kefīrā vai jogurtā. Nav ieteicams lietot vienas pašas, jo tās grūti norīt (pielīp mutes sieniņām) un tādēļ var sagādāt nepatīkamas izjūtas. Pirms lietošanas sēklas nav jāvāra, bet ieteicams tās izmērcēt aptuveni pusstundu līdz 1 stundai. Izmērcētas sēklas varat pievienot smūtijiem. Sēklas varat arī izdiedzēt un tad pievienot salātiem.

Kaņempju proteīns
Kaņempju proteīns Foto: flickr.com/foodmatters.tv

KAŅEPJU PROTEĪNS
Kaņepju proteīna pulverim piemīt visas labākās kaņepju sēklu īpašības. Kaņepju proteīns ir sabalansēts proteīna avots, kurā ir visas neaizstājamās aminoskābes. Olbaltumvielu tajā ir 50%, tā sastāvā ir visi svarīgākie minerāli – kalcijs, magnijs, kālijs, fosfors, dzelzs un cinks.
Kaņepju proteīna pulveris satur daudz šķiedrvielu, un viena no tā svarīgākajām īpašībām ir neaizstājamās taukvielas Omega 3 un Omega 6 sabalansētā attiecībā (3:1). Kaņepju sēklās ietilpstošās taukskābes ir enerģijas avots, tās nepieciešamas pareizai nervu sistēmas darbībai, smadzeņu attīstībai un funkcionēšanai, uzlabo ādas veselību un elastīgumu.
Lietojot kaņepju proteīnu,

tiek stiprināti kauli un locītavas, organisms tiek apgādāts ar visām svarīgākajām aminoskābēm,

taukvielām un minerālvielām. Kaņepes izmanto, lai samazinātu holesterīna līmeni asinīs, stiprinātu imūnsistēmu un mazinātu stresu. Īpaši ieteicams sportistiem, veģetāriešiem, vegāniem, grūtniecēm, bērniem un cilvēkiem ar lielu fizisko slodzi.

Ieteicamā dienas deva: 1 - 3 ēdamkarotes pulvera. Ieteicams lietot kokteiļos, smūtijos vai kā papildinājumu salātiem, tos pārkaisot.

100 g produkta

  • Kalorijas: 397 kcal
  • Olbaltumvielas: 50 g
  • Tauki: 12 g
  • Ogļhidrāti: 26 g
  • Šķiedrvielas: 21 g
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu