Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

Abas atbrīvotās no Pussy Riot satiekas Krasnojarskas lidostā (51)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Abas atbrīvotās «Pussy Riot» dalībnieces otrdien uz brīdi satikās Krasnojarskas lidostā. Marija Aļohina pēc atbrīvošanas no cietuma Ņižņijnovgorodas devās uz Krasnojarsku, lai tiktos ar Nadeždu Tolokoņņikovu, kas pirmdien atbrīvota no Krasnojarskas kolonijas slimnīcas.

Abas jaunās sievietes apskāvās, satiekoties Krasnojarskas lidostā, ziņo aģentūras AFP korespondents. Tolokoņņikova sacīja, ka viņa vēlas vismaz nedēļu pavadīt Krasnojarskā ar savu vecmāmiņu, savukārt Aļohina pēc tikšanās izlidoja uz Maskavu.

Kā jau LETA ziņoja, abas pankgrupas «Pussy Riot» dalībnieces pirmdien dažus mēnešus pirms termiņa atbrīvotas no ieslodzījuma pēc Krievijas prezidenta Vladimira Putina izsludinātās amnestijas, kas attiecās uz aptuveni 20 000 notiesāto.

Gan Totokoņņikova, gan Aļohina amnestiju nodēvēja par Kremļa sabiedrisko attiecību triku, Aļohinai norādot, ka viņa labprātāk būtu izcietusi vēl atlikušos dažus mēnešus piespriestā soda, taču viņai netika dota šāda iespēja.

Tolokoņņikova, Aļohina un vēl viena pankgrupas dalībniece - Jekaterina Samuceviča - 2012.gada augustā tika notiesātas par huligānismu, kas motivēts ar reliģisko naidu.

Tolokoņņikova pēc atbrīvošanas no kolonijas Krasnojarskas reģionā veltīja asu kritiku Krievijas cietumu sistēmai un paziņoja, ka visa valsts ir uzbūvēta kā kolonija.

«Kolonijas un cietumi ir valsts seja,» norādīja Tolokoņņikova, piebilstot, ka tieši tādēļ ir būtiski mainīt ieslodzījumu vietas, lai varētu mainītu visu Krieviju.

Tolokoņņikova sacīja, ka viņa un Aļohina strādās pie projekta, kura centrā būs ieslodzīto tiesības, savā darbā izmantojot pieredzi, kas gūta pavadot cietumā gadu un desmit mēnešus.

«Es neuzskatu šo laiku par izšķiestu. Es guvu unikālu pieredzi, kas ļaus vieglāk patiesi iesaistīties cilvēktiesību darbā. Es kļuvu vecāka, es redzēju valsti no iekšpuses, es redzēju šo totalitāro mašīnu, kāda tā ir,» uzsvēra Tolokoņņikova, piebilstot, ka viņas uzskati kopš notiesāšanas nav mainījušies.

2012.gada 21.februārī piecas «Pussy Riot» dalībnieces Maskavas Kristus Pestītāja katedrālē sarīkoja «panku lūgšanu» «Dievdzemdētāja, padzen Putinu!». Akcijas dalībnieces uzskrēja uz paaugstinājuma līdzās baznīcas ikonostasam, kur pārkrustījās, metās ceļos un lēkāja, līdz viņas no turienes aizdzina baznīcas darbinieki.

2012.gada augustā Maskavas tiesa piesprieda Aļohinai, Tolokoņņikovai un Samucevičai divu gadu cietumsodu.

Izskatot apelācijas prasību 2012.gada 10.oktobrī, Maskavas tiesa Samucevičai iepriekš piespriesto reālo cietumsodu aizstāja ar nosacītu sodu un lika viņu atbrīvot tiesas zālē. Abām pārējām akcijas dalībniecēm tām iepriekš piespriestais sods tika atstāts spēkā.

Tolokoņņikova lielāko daļu piespriestā cietumsoda izcieta kolonijā Parcas ciematā Mordvijā, bet septembrī publiskā vēstulē apsūdzēja kolonijas vadību virknē pārkāpumu. Viņa apgalvoja, ka ieslodzītās tiek nostrādinātas kā vergi, ēdinātas ar bojātu pārtiku un viņām liegta pamata medicīniskā aprūpe.

Tolokoņņikova pieteica badastreiku un galu galā tik pārvesta uz citu koloniju citā reģionā.

«Pussy Riot» dalībnieču amnestija piemērota dažas dienas pirms negaidītās agrākā naftas magnāta Mihaila Hodorkovska atbrīvošanas pēc vairāk nekā desmit cietumā pavadītiem gadiem.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu