Šeit atkal atgriežamies pie izglītības jautājuma un izpratnes par to, kā noteikts dzīvesveids, rīcība iespaido ne vien pašu, bet arī tuvāko un dārgāko, kas vien cilvēkam var būt – viņa paša bērnu. Te ir gan likuma regulējuma jautājumi, kas var šo parādību mazināt, gan arī izglītības jautājumi caur izpratnes veicināšanu.
Kā izpratni veicināt, jūsuprāt? Kā pieaugušais var nesaprast, ka pīpēšana bērna klātbūtnē nav pieļaujama?
Var nesaprast. Ja jūs lūkojaties – pīpēšana kā norma taču ir bijusi akceptēta gadu desmitiem.
Bet iet pa ielu un pūst iekšā ratiņos?
Jā, jā.. Bet Latvijai ir labi panākumi smēķēšanas ierobežojumu piemērošanā un samazināšanā publiskajā telpā.
Manas bažas ir par to, ka tas nedrīkstētu būt deklaratīvs ieraksts likumā, kuru neviens nevarēs izkontrolēt, līdz ar to nevarēs ne sodīt, ne šīs situācijas fiksēt.
Tā kā par suņu kakām uz ielas, par ko paredzēts sods, bet ko neviens nekontrolē?
Krivade: Man liekas interesants salīdzinājums, par ko rodas jautājumi arī cilvēkiem. Ja tu pūt bērnam ratiņos – ir ierosinājums to krimināli sodīt,
bet ko darīt ar māmiņām, kas smēķē, esot stāvoklī?
Vinķele: Mana pārliecība ir, ka sods nekādā gadījumā nav pašmērķis. Jautājums – kā mēs ātrāk un labāk panākam izmaiņas smēķējošo cilvēku uzvedībā. Pirmkārt, samazinot smēķētāju skaitu.. otrkārt, kā ietekmēt viņa rīcību, lai viņš neapdraud pārējos. Ir jābūt gaumīgam samēram starp atbildību un informētību. Tikai ar sodīšanu vien nav līdzēts.
Šeit labs piemērs, manuprāt, ir tas, kā Latvija risina auto satiksmē cietušo statistikas samazinājumu, sevišķi netikumu braukt dzērumā. Mums ir labi rezultāti, un tas ir panākts ar saprātīgu sodu politiku un izglītojošiem pasākumiem.
Krivade: Akcijas ir nevis vienu gadu, tās notikušas gadu desmitiem.
Vinķele: Pie tam sabiedrības veselībā izmaiņas uzvedībā nāk lēni. Tās nevar panākt tikai ar sodiem.
Tad kādu sodu vajadzētu par smēķēšanu bērnu klātbūtnē?
Būsim reāli, zinot tiesu noslodzi. Ja mēs to taisāmies sodīt krimināli, tas nozīmē, ka tā ir fikcija, jo to vienkārši nevarēs veikt.
Reālāks būtu administratīvais sods?