/nginx/o/2018/07/16/9951106t1h8bf0.jpg)
Pēc Veselības ministrijas (VM) ierosinājuma valdībā tiek spriests par dežūrpatieku atjaunošanu pašvaldībās, kurās tās nav bijušas vai ir likvidētas, lai medikamenti iedzīvotājiem būtu pieejami ikvienā diennakts stundā, taču farmaceiti Jelgavā ir skeptiski – 24 stundu darbalaiks vienai aptiekai prasītu papildu vismaz divus tūkstošus latu mēnesī.
«Mūsu pieredze rāda, ka diennakts aptieka sevi neattaisno. Ieņēmumi nakts laikā nav tādi, lai aptieka varētu nosegt izdevumus, par peļņu nemaz nerunājot. Tāpēc diennakts aptiekas uzturēšana prasa ļoti lielus papildu līdzekļus,» skaidro vienas no agrākajām dežūraptiekām Jelgavā - «Pils aptiekas» - īpašniece Dina Kurzemniece. Viņa teic, ka nepārtraukts aptiekas darbalaiks prasītu papildu trīs farmaceitus, kuri strādātu nakts maiņās.
«Turklāt par nakts darbu darbiniekiem jāsaņem pusotrkārtīga samaksa, tāpēc vislielākie izdevumi būtu tieši algu nosegšanai,» tā uzņēmēja, sakot, ka pēc viņas aptuveniem aprēķiniem tie, iekļaujot nodokļus, būtu papildu divi tūkstoši latu mēnesī.
«Protams, vēl jau jānomaksā elektrība, jādomā par stingrākiem drošības pasākumiem, jo naktī strādāt nav pārāk omulīgi. Tāpat aptiekā jāiekārto ērtāka telpa vai kāda atpūtas vieta, jo visu nakti jau nesēdēs pie letes,» turpina D.Kurzemniece.
Jautāta par iespēju sadarboties ar pašvaldību, uzņēmēja teic: «Jā, piekrītu, ka pašvaldībai būtu jāatbalsta diennaksts aptiekas darbība – iedzīvotāji, protams, justos drošāk, ja šāda aptieka pilsētā būtu.» Viņa piedāvā vairākus variantus atbalstam – pašvaldība varot atbalstīt aptieku tiešā finansiālā veidā, palīdzot apmaksāt naktī strādājošo farmaceitu algas, vai arī netiešā, piemēram, veicot konkrētu pasūtījuma apjomu aptiekai.
«Alternatīva diennakts aptiekām varētu būt dežūrējošs farmaceits, kas pieejams interneta tiešsaitē vai telefoniski. Viņš var sniegt konultāciju, palīdzēt izvēlēties piemērotākos medikamentus, kas pieejami mājas aptieciņā, savukārt ārkārtas situācijās tāpat jāizsauc Neatliekamā medicīniskā palīdzība vai jādodas uz slimnīcu,» uzskata D.Kurzemniece, piebilstot, ka mūsdienās medikamenti nav deficīts, tāpēc teju katram mājās ir kādi krājumi.
«Turklāt mūsu iepriekšējā pieredze rāda, ka galvenokārt iedzīvotāji nakts stundās pirka higiēnas un citas preces, ne medikamentus,» viņa piebilst.
Jelgavnieki.lv jau rakstīja, ka arī otras aptiekas - «Mītava» RAF dzīvojamajā masīvā, kas līdz 2008.gadam Jelgavā strādāja diennakts režīmā, vadītāja Gaļina Kirijenkova atjaunot darbu naktī aptiekā neplānoja, ja vien būtiski neuzlabosies ekonomiskā situācija.
Jāpiebilst, ka VM sola risināt problēmu, ka vairākās lielākajās Latvijas pilsētās naktī nav iespējams iegādāties medikamentus, jo trūkst dežūraptieku. Tamdēļ ministrija pašvaldībām varētu dot iespējas atvērt dežūraptiekas vietās, kur tādas nav pieejamas. Tiesa, pagaidām nav skaidrs, vai VM rosinās jaunu likumprojektu, kas noteiks dežūraptiekas obligātu pastāvēšanu pašvaldībās, vai piešķirs papildu finansējumu, lai pašvaldības varētu atļauties šādas aptiekas uzturēt.