/nginx/o/2018/07/16/9982407t1h31e7.jpg)
Pirmkārt, izsitumi bērnam, lai arī kur tie atrastos – uz sejas, vēdera vai uz plaukstiņām, signalizē par nelabvēlīgiem viņa organisma apstākļiem. Bet izsitumi mēdz bērnam būt dažādi, tāpēc ir vērts parunāt par dažiem to veidiem.
Visnekaitīgākais izsitumu veids ir sviedrene. Tā vienmēr ir pēc pārkaršanas vai pēc nepietiekamas higiēnas normu ievērošanas. Biežāk sviedrene bērnam uzmetas izsitumu veidā uz muguras, krūtīm un kakla, un pārsvarā tā ir bērniņiem, kas tiek baroti ar krūti.
Kā to pazīt? Izsitumi ir sīki, rozā, mazliet pacēlušies virs ādas. Tādi izsitumi bērnam nav lipīgi un nerada nekādas īpašas nepatikšanas, bet tik un tā higiēnas noteikumu neievērošana var izraisīt arī nopietnākas problēmas.
Ir arī izsitumi, ko izraisa bēdīgi slavenais stafilokoks. Tā radītie izsitumi bērnam parādās kā nātrene ar maziem baltiem vai dzelteniem gaisa pūslīšiem, šie izsitumi sametas parasti uz krūtīm, rokām, kājām, muguras, kā arī uz kakla.
Biežāk no tā cieš atkal bērni, kas tiek baroti ar krūti. Bīstami šie izsitumi ir ar to, ka no pārsprāgušajiem pūslīšiem infekcijas izraisītājs nokļūst citos ādas laukumos un vairojas pa visu bērna ķermeni.
Ja sastopaties ar šādiem izsitumiem, nepieciešams lietot kaut vai kumelīšu uzlējumu ādas apmazgāšanai un āda ap izsitumiem jāapstrādā ar spirtu. Bērnu, protams, šādu izsitumu laikā mazgāt un peldināt nedrīkst.
Skarlatīna. Skarlatīnas gadījumā bērnam ir sīki, maigi, ne īsti saredzami izsitumi, kuru lielums ir kā mannas graudiņš. Biežāk par visu tie sametas uz vēdera, padusēs, kāju, roku locītavās. Tie pāriet kopā ar skarlatīnu.
Ir arī izsitumi, kas ir krietni lielāki par skarlatīnas izraisītiem izsitumiem un ir arī košāki. Sākumā tādi izsitumi bērnam parādās lieliem laukiem uz sejas, uz pieres, uz ausīm, un tikai nākamajā dienā pāriet uz pārējām ķermeņa daļām – rokām, un jau trešajā dienā – uz kājām. Īpatnība, ka tie parādās ne uzreiz, bet ar paaugstinātu ķermeņa temperatūru, ar kuru bērns, lai cik dīvaini būtu, jūtas labi.
Vējbakas parādās kā mazi pūslīši, turklāt, kad pazūd vieni izsitumi, parādās jau jauna to sērija, līdz laikam, kamēr slimība pāriet. Bet, jo agrāk bērns to pārslimo, jo labāk. Smērējiet pūslīšus ar veco labo briljantzaļo šķīdumu vai tīriet tos ar aptiekās nopērkamiem uzlējumiem divas reizes dienā.
Nātrene ir līdzīga skarlatīnas pazīmēm, bet izsitumi mēdz būt lielāki. Tā uzrodas uz bērna ķermeņa bez jebkādiem īpašiem iemesliem, vai arī otrādi – to iemesli var būt vairāki, pat alerģijas izraisīti.
Alerģijas izraisīti izsitumi bērnam var gan izskatīties pilnīgi atšķirīgi, tie pāriet kopā ar alerģiju. Alerģiju gadījumā, protams, jānoskaidro alerģijas izraisītājs un pēc ārsta norādījumiem ar alerģiju jācīnās, ņemot vērā to, cik nopietna ir pati alerģija un kādi ir izsitumi.