Ārzemju «baltās apkaklītes» un vietējie spekulanti sagrauj valsti, bet SAB tik noskatās
Līdzīgi var raksturot pašreizējā SAB vadītāja darba rezultātus. Arī viņa acu priekšā notika viss augstākminētais. Nav šaubu, ka tas pamatīgi ietekmēja Latvijas valsts stabilitāti un pamatus. Tomēr vislielākos zaudējumus nodarīja divi vērienīgi ārēji uzbrukumi. Tikai filmās par Džeimsu Bondu valstij kaitējumu nodara teatrāli spoži ļaundari. Dzīvē viss notiek daudz vērienīgāk un smalkāk. Izmantojot nesakārtoto un «caurumaino» Latvijas likumdošanu, ārzemju finanšu institūcijas trekno gadu laikā apzināti iegāza miljardus vērtas naudas masas. Protams, tas notika sadarbojoties ar alkatīgo pašmāju politisko eliti un viņiem pietuvinātajiem nekustamo īpašumu spekulantiem. Bet SAB nedrīkstēja un nevarēja nepamanīt, ka nauda tiek apzināti gāzta pa tiešo ēnu ekonomikā. Tam bija pierādījumi toreiz, un tādiem vajadzētu būt vēl tagad. Rezultāts bija katastrofāls - Latvijas ekonomika tika tīši pārvārtīta un satricināta līdz bankrota robežai. Cieta un joprojām cieš tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju. Protams, SAB formāli nav finanšu uzraudzības iestāde, bet šo noziedzīgo nodarījumu mērogs bija krietni plašāks. Valsts ekonomisko pamatu sagraušanā piedalījās arī vairākas ietekmīgas ārzemju «baltās apkaklītes».
Pēdējā, redzamākā SAB neveiksme bija «Krājbankas» krahs. Ilgstoši tika «nogulēti» Lielbritānijas un Zviedrijas drošības iestāžu draudošie signāli par bankas īpašnieku Vladimiru Antonovu. Šo valstu iestāžu neuzticēšanās Antonovam skaidri liecināja par gaidāmajām nepatikšanām. Visbeidzot, SAB darbs kaimiņu Lietuvā bija tik nožēlojams, ka Latvijas finanšu uzraudzības iestādes draudošo informāciju saņēma daudz par daudz vēlu. SAB pat Lietuvā nebija spējīgi savākt valsti reāli apdraudošas ziņas. Jāatceras, ka «Krājbankas» krahā cieta ne tikai Raimonds Pauls un Santa Anča, bet arī pašvaldības. Zaudējumi mērāmi desmitos miljonu.
Protams, abus ģenerāļus nevar vienus vainot par notikušo. Un abi atradīs formālus attaisnojumus, kāpēc tieši viņi neko vairāk nespēja darīt lietas labā. Bet sabiedrībai ir tiesības sagaidīt nevis attaisnojumus, bet gan rezultātus. Un tie ir gaužām bēdīgi.
Nesen kāds igaunis, komentējot regulāru valsts nodevēju noķeršanu Igaunijā, netieši norādīja uz Latviju. Viņš teica: «Spiegi un nodevēji ir visās valstīs. Tikai dažās tos noķer, bet citās - nē.» Dzirdēts, ka SAB ir izraidījis vienu otru spiegu, bet redzami valsts nodevēji tiesai nav nodoti. Vai tas nozīmē, ka Latvijā tādu nav? Tāpat kā oligarhu un valsts nozadzēju, izrādās, mums nav un nav bijuši.