/nginx/o/2018/07/16/10248228t1h995f.jpg)
Pumpas ar sarkaniem galiņiem, strutām, melnās pumpas vai tās, kas atrodas zem ādas… Kādēļ uz sejas vispār metas pumpas? Un ko ar katru no tām darīt?
Stāsta Līga Jacēviča, Estētiskās dermatoloģijas un ķirurģijas centra dermatoloģe.
Pumpas sievietēm var rasties arī pirms mēnešreizēm (atkal iemesls tas pats hormonālais disbalanss!). Pumpas var uzmesties, arī tikko sākot lietot hormonālo kontracepciju vai arī tieši pretēji - pārstājot to lietot.
Tāpat uz sejas (vai citur uz ķermeņa!) var rasties alerģiski izsitumi
Varbūt esi apēdusi vai izdzērusi kaut ko, no kā tev ir alerģija? Pārtraucot saskarsmi ar alerģijas izraisītāju, pumpas jau pavisam drīz izzudīs. Ja alerģiskās pumpas neizzūd, dodies pie ārsta. Iespējams, pumpu cēlonis ir nevis alerģija, bet gan ādas slimības rozācijas (paplašināti asinsvadi un piesārtusi āda) pazīme. Vienai no rozācijas formām raksturīgas tieši alerģijai līdzīgas pumpiņas, kuras bieži uzreiz neatpazīst, tādēļ neveiksmīgi meklē sejas ādā ērcītes vai sēnīšu infekcijas. Ja cīnies ar rozāciju, tev būs nepieciešama speciālā kosmētika, kas paredzēta tieši ādai ar paplašinātiem asinsvadiem un paaugstinātu jutību, kā arī lāzera procedūras pie speciālista. Ar tām mazinās asinsvadu radīto vizuālo defektu.
Reizēm par pumpām klasificē arī kārpas, herpes vīrusu un papilomas. Tie gan ir ādas jaunveidojumi (iekaisumi), kuriem tāpat kā pumpām ieteicama īpaša ārstēšanas kūre.
Kas jādara, ja uz sejas ir pumpas?
Vispirms noteikti jānoskaidro problēmas cēlonis! Kādēļ tev veidojas iekaisumi? Līga Jacēviča neiesaka izmantot googles vai draudzeņu ieteikumus, bet gan uzreiz doties pie speciālista – ģimenes ārsta, dermatologa vai kosmētiķa. Viņš precīzi diagnosticēs pumpu rašanās iemeslu un ieteiks vispiemērotāko ārstēšanas metodi.
Pēc tam gatavojies mainīt ādas kopšanas paradumus. Tev būs vajadzīgi ārstnieciskie ādas kopšanas līdzekļi. Ideāli, ja produktu sastāvā ir vielas (piemēram, augļskābes), kas veicina ādas virskārtas lobīšanos. Šādi izvairīsies no tauku sekrēta sakrāšanās zemādā.
Ja problēma būs nopietnāka, speciālists tev ieteiks arī medikamentozu ārstēšanu.