Šodien Latvijas valsts atzīmē savu jau 94. dzimšanas dienu. TVNET sadarbībā ar vēsturniekiem Antoniju Zundu un Inesi Feldmani apkopoja tos desmit mūsu valsts faktus, kuri jāzina ikvienam Latvijas iedzīvotājam.
Desmit Latvijas fakti, kas jāzina ikvienam (177)
Latvijas neatkarības pasludināšana
1918.gada 18.novembris – diena, kad sākas Latvijas kā valsts vēsture. Nacionālajā teātrī Tautas padomes sēdē tika pasludināts, ka Latvija ir patstāvīga, neatkarīga, demokrātiska republika.
Latvijas karogs
Mūsu valsts simbols radīts 19. gadsimtā pamatojoties uz seno letu jeb letgaļu karoga aprakstu Atskaņu hronikā un ir uzskatāms par vienu no senākajiem mūsdienās izmantotajiem karogiem. PSRS okupācijas laikā tas bija aizliegts, taču, sākoties atmodai, sarkanbaltsarkano karogu izmantoja kā protesta zīmi pret valsts neatkarības zaudēšanu.
Latviešu karavīru varonība
1919.gada 11.novembrī noslēdzās mēnešiem ilgušās Latvijas cīņas pret Bermonta-Avalova karaspēku. Mūsu karavīri, atrodoties ievērojamā skaitliskā mazākumā, nodemonstrēja īstu letiņu sīkstumu un guva uzvaru, ko tā laika starptautiskā sabiedrība novērtēja kā brīnumu. Kopš tā laika šajā datumā atzīmējam Lāčplēša dienu.
Latvijas prezidenti
Ikvienam pilsonim jāzina ne vien nozīmīgākie datumi, bet arī personas, kas veidojušas mūsu valsts vēsturi. Līdz šim Latvijai bijuši septiņi prezidenti, un tie ir: Jānis Čakste, Gustavs Zemgals, Alberts Kviesis, Kārlis Ulmanis, Guntis Ulmanis, Vaira Vīķe-Freiberga, kā arī Valdis Zatlers. Šobrīd valsts prezidenta amatā ir Andris Bērziņš.
Brīvības pieminekļa atklāšana
Viens no Latvijas valsts simboliem, Brīvības piemineklis, tika svinīgi atklāts 1935.gadā, un tā autors ir tēlnieks Kārlis Zāle. 42 metrus augstais monuments ir celts par Latvijas iedzīvotāju ziedojumiem, un tā kompozīcijā attēlota mūsu valsts vēsture.
Latvijas okupācija
Laiks no 1940. gada vasaras līdz 1941. gada vasarai Latvijas vēsturē iezīmējas kā viens no drūmākajiem periodiem, kad līdz ar padomju okupācijas sākumu iesākās pusgadsimtu garais svešu varu periods mūsu zemē.
Trešā Atmoda
Astoņdesmito gadu beigās notikusī Dziesmotā revolūcija jeb Trešā Atmoda bija laika posms, kas noslēdzās ar neatkarības atjaunošanu Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Šā tautu nacionālā pacēluma kulminācija bija akcija Baltijas ceļš – 1989.gada 23.augustā aptuveni divi miljoni baltiešu sadevās rokās un izveidoja aptuveni 600 kilometru garu cilvēku ķēdi no Tallinas līdz Viļņai.
Neatkarības atjaunošana
1990.gada 4.maijā notika tas, uz ko piecus gadu desmitus vispirms klusībā, bet pēc tam ar dziesmām cerēja latvieši Latvijā visā pasaulē, – tika atjaunota 1922.gada 15.februārī pieņemtā Satversme. Šī deklarācija pasludināja 1940.gada 17.jūnija PSRS militāro agresiju par noziegumu un atjaunoja Latvijas Republikas suverenitāti.
Barikāžu laiks
1991.gada janvārī, nepilnu gadu pēc sarkanbaltsarkanā karoga atjaunošanas, Latvijai nācās piedzīvot kārtējo pārbaudījumu. Mūsu drošsirdīgie un patriotiskie iedzīvotāji demonstrēja neticamu vienotību, veidojot barikādes Vecrīgā un bez ieročiem nosargājot Latvijas sirdi no padomju režīmam lojāliem bruņotiem spēkiem.
Iestāšanās Eiropas Savienībā un NATO
2004.gada pavasarī Latvija kļuva par Eiropas Savienības un NATO dalībvalsti, tā īstenojot vienus no galvenajiem ārpolitikas mērķiem pēc neatkarības atjaunošanas. Jāpiebilst, ka šogad Nobela miera prēmiju saņēma visi Eiropas Savienības iedzīvotāji, tostarp arī Latvijas. Aplūkojot augstāk minētos faktus, atzīsim – mēs jau sen to bijām pelnījuši.
TVNET novēl sirsnīgus un patriotisma pilnus valsts svētkus!