Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Uzzini, kā iemācīt bērnam zīmēt! (1)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: www.flickr.com

Bieži vien vecāki uzglabā savu mazuļu pirmos «mākslas darbus» - švīkas un nospiedumus uz papīra. Kad mazuļi atklāj iespēju zīmēt, tad bieži vien «apzīmēts» ir viss - sienas, grāmatas, mammas plānotājs un tēta darba dokumenti. Bez tam - nevajag jau vienmēr zīmuli, der gan mammas lūpukrāsa, gan acu zīmulis, gan kurpju smērs.

Pirmie zīmēšanas mēģinājumi

Pirmās zīmēšanas prasmes bērns sāk mācīties jau pāris mēnešu vecumā, spēlējoties ar rotaļlietām uz ritentiņiem. Stumdot tās uz priekšu un atpakaļ, bērns iemācās nepieciešamās roku kustības, lai vēlāk varētu pa papīru vadīt zīmuli.

Nedaudz vēlāk mazulim var piedāvāt pirkstiņkrāsas, kuras ir iespējams izmantot ne tikai pirmajiem «gleznojumiem», bet arī nogaršot, jo tās ir nekaitīgas bērna veselībai.

Pirms sākat rotaļas ar krāsu, atceries:

* noklāj uz grīdas avīzes,

* ieģērb bērniņu drēbēs, kuras nav žēl sasmērēt,

* piedāvā lielu virsmu zīmēšanai – vai nu tapetes gabalu, vai lielu papīra lapu, vai arī plēvi, ja vēlies vairākkārt izmantojamu zīmējamo virsmu. Zīmēšanas virsmai jābūt pēc iespējas lielākai, lai bērniņš tai varētu arī uzkāpt virsū.

Sāc ar vienu krāsu un ļauj bērnam ar rociņām izkrāsoties pēc sirds patikas, nākamajās reizēs vari piedāvāt aizvien vairāk krāsu. Lai efekts būtu interesantāks, vari papīra lapu samitrināt ar ūdeni vai arī pievienot ūdenim kartupeļu cieti.

Jau 12 - 13 mēnešu vecumā bērns spēj satvert rakstāmo un novilkt pirmās līnijas uz lapas. Tas bērniņam arī ir jāļauj, zīmēšana veicinās bērna spējas, un tas notiek pat tad, ja bērns it kā tikai ķēpājas!

Pirmie darbarīki ir vaska krītiņi. Tie nav tik asi kā zīmuļi un nesavainos bērnu.

Nevajadzētu bērnu iegrožot viņa pirmajos zīmēšanas mēģinājumos, tāpēc jārada maksimāli ērta vide brīvām bērna radošām izpausmēm. Ja vien ir tāda iespēja, ļauj bērnam apzīmēt sienu – piestiprini pie tās vai nu lielu papīra lapu, vai tāfelīti, vai arī – vienkārši ļauj bērnam zīmēt uz sienas un uztver zīmējumus kā interjera elementu!

Zīmēšanas prasmju attīstīšana pirmsskolas vecumā

Vecumā no 2 līdz 5 gadiņiem bērns pakāpeniski, aizvien labāk un labāk, iemācās vilkt līnijas un attēlot dažādus objektus. Tas ir labākais laiks, kad viņi nedomā, kā iznāks, bet zīmē un glezno tieši tā, kā prot. Vecāki var palīdzēt tikai tehniski, nevis mācīt.

No četriem līdz septiņiem gadiem visi bērni zīmē, tas ir dabas dots. Bērniem patiks zīmējumā attēlot savas fantāzijas augļus, mammu un tēti, kā arī visu, ko viņš redz ikdienā sev apkārt. Vecāki bērnam var piedāvāt pēc iespējas lielāku zīmējamo virsmu, dažādas tehnikas (guaša krāsas, vaska krītiņus, krītiņus asfaltam, flomāsterus, krāsainos zīmuļus u.c.).

Noteikti nekritizē sava mazuļa zīmējumu, bet palūdz viņam pastāstīt,

kas ir attēlots, un paslavē savu atvasīti, kaut arī saulīte ir zaļa, bet debesis sarkanas! Mudini bērnu vērot apkārtējo vidi, nevis zīmē viņam priekšā, jo bērni ātri iemācās stereotipus, piemēram, kā jāzīmē koks, zaķis, māja, un bieži vien tie ņem virsroku, tomēr neveicina bērna vērošanas spējas un fantāziju.

Vai Tavam mazajam patīk zīmēt?

Komentāri (1)
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu